Przewodnik Oman
Kraj: | Oman |
Kontynent: | Azja |
Stolica kraju: | Maskat |
3 312 000 osób | |
Powierzchnia: | 309 500 km2 |
Waluta: | rial omański |
Język: | arabski |
Wiza: | tak |
PRZEWODNIK TURYSTYCZNY OMAN
Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?
Większość terytorium Omanu, państwa w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego, pokrywa pustynia. Pod piaskiem i kamieniami kryje się jednak wielki skarb tego kraju — ropa naftowa. Inne bogactwa Omanu to długie wybrzeże morskie, gdzie można godzinami czerpać przyjemność z tradycyjnego plażowania, oraz intrygująca kultura. Zwiedzanie fortów w rejonie Al-Hadżaru pozostawia niezapomniane wspomnienia, podobnie jak wizyta w Surze lub Soharze. A jeśli należymy do fanów sportów ekstremalnych, nigdzie nie znajdziemy trudniejszego wyzwania niż rajd po omańskiej pustyni, jednej z najsurowszych i najsuchszych, jakie istnieją na ziemi. Szerokiej drogi!
CO WARTO ZWIEDZIĆ W OMANIE?
Stolica Omanu. Port, niegdyś ruchliwe centrum handlu na całym Bliskim Wschodzie i wschodniej Afryce. Sułtani z Maskatu opanowali tak odległe tereny jak Zanzibar u wybrzeży dzisiejszej Tanzanii. Sułtan mieszka w pałacu w Maskat do dziś. Oman to sułtanat, nie republika.
Jebel Shams
Najwyższy szczyt Omanu o wysokości 3075 metrów. Leży 240 kilometrów od Maskatu. Najciekawszy jest głęboki wąwóz, Wadi Ghul, taki arabski Wielki Kanion.
Dhofar
Najdalej na południe wysunięty region Omanu, najbardziej tajemniczy i oryginalny etnicznie. Na tym terenie żyje wiele arabskich plemion, niektóre od bardzo zamierzchłych czasów. Może przydadzą się ich nazwy, nigdy nie wiadomo: Hekli, Al Kathiri, Al-Hashmeis, Al-Yafei, Al-Mashaikh, Al-Shahri, Al-Mahri, Al-Batahri, and Al-Barami. A może nie. Ale za to intrygująca będzie zapewne inna informacja: ziemia w Dhofar jest usiana meteorytami.
Szarkijja
Najpopularniejszy turystycznie region Omanu. Malownicze wioski, skąpane w słońcu piaszczyste plaże, ciepła woda Oceanu Indyjskiego, kurort w Sur. Szarkijja wygląda jak zmianie obiecana dla leniuchów. Nieco w głębi lądu czekają wh3iałe wydmy pustynne Wahiba i spektakularne widoki w dolinie Wadi Bani Khalid.
Dibba
Ważne historyczne miasto i port. A także popularny kurort i miejsce do nurkowania.
Empty Quarter
Po arabsku Ar-Rub al-Khali. Największa piaszczysta pustynia świata. Do niedawna prawie niezbadana. Nawet Beduini zapuszczają się tylko na jej obrzeża. Teren jest tak niegościnny i mało dostępny, że nie wytyczono na nim granic, choć pustynia rozciąga się między Arabią Saudyjską, Omanem, Jemenem i Emiratami Arabskimi. Od niedawna, dzięki nawigacji GPS, stało się możliwe organizowanie wypraw na piaszczyste pustkowia dla ciekawskich turystów.
PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO OMANU
Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Omanie
Jak dojechać do Omanu?
Do stolicy Omanu, Muskatu, dolecieć można m.in. z Wielkiej Brytanii, Australii, Indii i Egiptu. Drogą lądową dostać się można ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (między Dubajem a Muskatem kursują codziennie autobusy).
Kiedy jechać do Omanu?
Najlepiej wybrać się w miesiącach zimowych, wtedy jest stosunkowo chłodno – temperatura nie powinna przekroczyć 35 stopni.
Co zabrać ze sobą do Omanu?
Lekkie, bawełniane ubranie, okulary przeciwsłoneczne, filtr ochronny, kapelusz do ochrony przed słońcem.
Jak podróżować po Omanie?
Transport autobusowy między głównymi miastami obsługuje firma ONTC. Autobusy kursują codziennie, są w miarę szybkie i wygodne. Koszt zwykle nie przekracza 15 dolarów. Na dłuższych trasach warto zrobić wcześniejszą rezerwację. Bilety można także kupować u kierowcy.
Czy w Omanie jest bezpiecznie?
W Omanie nie występuje większe zagrożenie przestępczością pospolitą.
Jakich norm należy przestrzegać w Omanie?
Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zalecany jest stosowny ubiór w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet (nie należy pokazywać się w strojach z odkrytymi ramionami, w szortach, w zbyt krótkiej sukience czy spódnicy ani z dużym dekoltem). Podczas dorocznego miesięcznego postu (ramadanu) od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych należy powstrzymać się od spożywania posiłków, picia napojów i palenia tytoniu. Nie należy także wchodzić do meczetów bez przewodnika.
Co można robić w Omanie?
Oprócz zwiedzania i plażowania jest to dobre miejsce do uprawianai trekkingu. Krótki trekking można odbyć z Wadi Tiwi do leżącego po drugiej stronie grzbietu Wadi Bani Khalid, a także w górę Wadi Shab. Godny polecenia jest także Wahiba Sand – zachód słońca i rajd samochodem po wydmach. W Nizwie warto odwiedzić suk, gdzie można zrobić orientalne zakupy.
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE OMANU
Ambasada Sułtanatu Omanu
Clayallee 82, 14195 Berlin
tel.: (0-0 49 30) 81 00 50
e-mail: botschaft-oman@t-online.de
Oman podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Rijadzie (Arabia Saudyjska).
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Maskacie
konsul honorowy: Mohammed Ali Al Barwani (język konsula arabski, angielski)
Oman, Maskat, Al Romelah Street Building 390, Watteyah, Muscat, P.O. Box 695, Muttrah 114
tel.: +968 24 580580/81
fax: +968 24 580599
e-mail: mbarwani@mbholdingco.com
Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl
Zobacz także oferty: