BERLIN
Oferty wycieczki, weekend w Berlinie:
Do Berlina proponujemy wyjazdy autokarem z miast:
Bielsko-Białej Częstochowy Gliwic Katowic Krakowa Łodzi Opola Poznania Piotrkowa Trybunalskiego Radomia Warszawy Wrocławia
BERLIN
Berlin leży w północno – wschodniej części Niemiec i jest stolicą kraju. Berlin jest wielkim ośrodkiem gospodarczym i finansowym. Swoje siedziby mają tutaj takie firmy jak Siemens czy AEG. W Berlinie odbywają się również ważne wystawy i targi, m.in. Międzynarodowe Targi Turystyczne ITB. Berlin to nowoczesne miasto muzeów, galerii i imprez zasługujących na miano wydarzeń światowej kultury. W berlińskich muzeach odnaleźć można eksponaty od czasów starożytności do najbardziej nam współczesnych. Berlin to również miasto festiwali. Co roku odbywają się tutaj festiwale, przyciągające rzesze turystów, od międzynarodowych festiwali filmowych, po Karnawał Kultur.
TRAVELIADA.PL POLECA ZWIEDZIĆ W BERLINIE
Brama Brandenburska
Najbardziej rozpoznawalne miejsce Berlina. Po zburzeniu muru berlińskiego stała się jednym z symboli ponownego zjednoczenia miasta. Wybudowana w 1791 roku była nie tylko bramą, ale także łukiem triumfalnym. W 1973 roku do Bramy dołączono słynną kwadrygę powożoną przez kobietę. To właśnie przy Bramie Brandenburskiej odbywały się różnego rodzaju uroczystości i parady wojskowe. Po dojściu Hitlera do władzy to tutaj demonstrowano siłę niemieckiej armii. Obecnie przy Bramie Brandenburskiej urządzana jest co roku jedna z najhuczniejszych imprez sylwestrowych w Europie.
Reichstag
Reichstag jest siedzibą niemieckiego parlamentu – Bundestagu. Jest również miejscem obrad Zgromadzenia Narodowego, które odbywa się co pięć lat, żeby wybrać nowego prezydenta. Budynek Reichstagu został poważnie uszkodzony podczas pożaru w 1933 roku, a następnie wskutek działań wojennych. Odbudowany został dopiero w latach 60. XX wieku, w całkiem innej formie, a w późniejszych latach przebudowany po zjednoczeniu Niemiec.
Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma
Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma nazywany jest potocznie Kościołem Pamiątkowym, znajduje się w berlińskiej dzielnicy Charlottenburg. Został wybudowany z polecenia cesarza Wilhelma II, który postanowił stworzyć miejsce pamięci swojego dziadka Wilhelma I. W 1943 roku w wyniku bombardowań uległ zniszczeniu. Postawiono na tym miejscu zupełnie nowy kościół, a z ruin poprzedniego stworzono 68 metrową wieżę jako symbol antywojenny.
Czerwony Ratusz
Berliński Ratusz znajduje się w dzielnicy Mitte, stanowi siedzibę burmistrza Berlina i rządu kraju związkowego Berlin. Neorenesansowa budowla wzniesiona w latach 1861-1869. Nazwa budynku pochodzi od czerwonej cegły, z której budynek został wybudowany.
Pałac Charlottenburg
Wzniesiony w 1695 roku jako letni dom przyszłej królowej Zofii Karoliny. Po rozbudowach w XVIII wieku stał się letnią rezydencją pruskich królów. Na dziedzińcu znajduje się statua Fryderyka Wilhelma z 1700 roku, zachowana w doskonałym stanie, gdyż w czasie wojny była ukryta. Najbardziej zachwyca jedna z komnat pałacu, nazwana Porcelanową Komnatą, pełna porcelany Hohenzollernów. Na uwagę zasługują także pomieszczenia zajmowane niegdyś przez króla Fryderyka Wilhelma, pełne rodzinnych pamiątek, srebra. Znajdują się tam także insygnia królewskie.
Berliner Dom
Berliner Dom czyli ewangelicka Katedra Berlińska, wybudowana w latach 1894 – 1905. W miejscu obecnej katedry znajdowała się niegdyś świątynia w stylu barokowym. Ta jedna z największych katedr w Berlinie została uszkodzona w 1944 roku podczas nalotów alianckich, a jej odbudowa po wojnie rozpoczęła się dopiero w 1975 roku. Obecnie odbywają się tutaj nabożeństwa z okazji uroczystości państwowych lub ważnych dla Niemiec momentach.
Zamek Bellevue
Zamek Bellevue jest kompleksem pałacowym, położonym w centrum Berlina. Obecnie pełni funkcję rezydencji prezydenta Republiki Federalnej Niemiec. W 2005 roku zamek został całkowicie wyremontowany i odnowiony.
Grunewaldtrum
56 metrowa wieża z czerwonych cegieł, wybudowana na Wzgórzu Karlsberg w południowo – zachodniej części Berlina. Wzniesiona z okazji stulecia urodzin pruskiego króla Wilhelma I Hohenzollerna. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy.
Nowa Synagoga
Nowa Synagoga, wybudowana w latach 1859 – 1866 była wówczas największą synagogą w Niemczech. W 1983 roku została częściowo uszkodzona przez bojówki niemieckie, a po zakończeniu wojny popadła w ruinę. Dopiero na przełomie lat 80. i 90. odrestaurowano synagogę i dziś jest ona siedzibą instytucji, zajmującej się ożywianiem kultury żydowskiej w Niemczech.
Siegessaule
Siegessaule to kolumna znajdująca się w Parku Tiergarten, wzniesiona w celu upamiętnienia zwycięstwa Prus nad Danią w 1864 roku. Na szczycie wieży umieszczono brązową figurę Nike. Wysokość kolumny z figurą wynosi ponad 66 metrów. Wewnątrz kolumny znajdują się schody, prowadzące na platformę widokową, z której rozpościera się widok na Park Tiergarten oraz cały Berlin.
Wyspa Muzeów
Wyspa Muzeów położona jest w samym sercu Berlina. Co roku przyciąga rzesze turystów i jest dumą rodowitych berlińczyków. Posiada w swoich zbiorach m.in. eksponaty z początków cywilizacji w Mezopotamii, Egipcie, antycznej Grecji, a także starożytnego Rzymu i świata islamu.
CO OPRÓCZ ZWIEDZANIA MOŻNA ROBIĆ W BERLINIE?
Opera Niemiecka
Opera Niemiecka oferuje najsławniejszy repertuar operowy na świecie, od „Czarodziejskiego fletu” po „Traviatę”. Opera Niemiecka położona jest w dzielnicy Charlottenburg, urzeka odwiedzających doskonałą akustyką i niezwykłymi efektami wizualnymi.
Kulturforum
Kulturforum stanowi kompleks muzeów i instytucji kulturalnych. Ich zwiedzanie może zająć nawet kilka dni. Większość budynków, wchodzących w skład Kulturforum została wybudowana już po wojnie. Jedynym wyjątkiem jest kościół św. Mateusza, z którego wieży roztacza się przepiękny widok na miasto, a w szczególności na nowoczesną zabudowę Potsdamer Platz. Wśród instytucji działających na terenie kompleksu, jedną z ważniejszych jest Galeria Malarstwa, która przechowuje w swoich zbiorach światowej klasy kolekcję obrazów największych mistrzów.
Potsdamer Platz
Najnowocześniejsza dzielnica Berlina, powstała po upadku Muru Berlińskiego. W 1991 roku Potsdamer Platz stał się największym placem budowy i powstały tutaj wielkie „drapacze chmur” i modernistyczne dzieła architektury. Potsdamer Platz warto obserwować z góry, z platformy widokowej. Panorama nowoczesnych zabudowań jest reklamowana jako najlepsza tego typu atrakcja w Europie.