BRATYSŁAWA wycieczki. Weekend w Bratysławie. Zwiedzanie Bratysławy
Oferty wycieczki, weekend w Bratysławie:
Do Bratysławy proponujemy wyjazdy autokarem z miast:
Bielsko-Białej Częstochowy Gliwic Katowic Krakowa Łodzi Opola Poznania Piotrkowa Trybunalskiego Radomia Warszawy Wrocławia
BRATYSŁAWA
Bratysława jest stolicą i największym pod względem liczby ludności miastem Słowacji. Stanowi centrum życia politycznego, gospodarczego, kulturalnego i społecznego. Znajdują się tu placówki o znaczeniu narodowym i międzynarodowym. Bratysława posiada nietypową lokalizację, położona jest w południowo – zachodnich krańcach Słowacji, nad Dunajem. Blisko jednak stąd do takich metropolii jak Wiedeń czy Budapeszt, co znakomicie rekompensuje takie, a nie inne położenie stolicy Słowacji.
TRAVELIADA.PL POLECA ZWIEDZIĆ W BRATYSŁAWIE
Zamek Bratysławski
Zamek Bratysławski położony jest na wzgórzu, w samym centrum Bratysławy, nad brzegiem Dunaju. Wielokrotnie przebudowywany, w różnych stylach. Za czasów panowania cesarzowej Marii Teresy, zamek nabrał cech stylu barokowego, charakterystycznych dla rezydencji władców. Zamek był także przez jakiś czas siedzibą szkoły katolickiej, a także służył jako koszary. W 1811 roku uległ całkowitemu zniszczeniu podczas pożaru, a odrestaurowano go dopiero 150 lat później, w czasach komunistycznych. Miało tu miejsce kilka wydarzeń historycznych, m. in podpisanie konstytucji Republiki Słowackiej w 1992 roku. Obecnie zamek przeznaczony jest na muzeum, znajdują się w nim eksponaty Muzeum Historycznego.
Ruiny Zamku Devin
Ruiny położone są na skale u ujścia rzeki Morawy do Dunaju. Zamek pełnił funkcję twierdzy granicznej, a także warowni. Warto zwrócić uwagę na pozostałości rzymskiej twierdzy oraz ekspozycję, która znajduje się w zrekonstruowanym skrzydle pałacowym. U stóp skały znajduje się stara wioska Devin, w której działa kilka winiarni, restauracji i gospód.
Katedra św. Marcina
Katedra św. Marcina jest największą i najważniejszą świątynią w Bratysławie. Przez 300 lat była miejscem koronacji monarchów węgierskich. Na uwagę zasługują sieciowe i gwieździste
sklepienia, witraże znajdujące się w prezbiterium, a także brązowy posąg patrona św. Marcina.
Kościół św. Elżbiety
Kościół św. Elżbiety nazywany także „Niebieskim Kościółkiem”, to typowy przykład secesyjnej budowli. Swoją nazwę zawdzięcza niebieskiemu kolorowi zewnętrznych ścian świątyni. Kolor niebieski dominuje także w wystroju wnętrza. Nad głównym wejściem do kościoła widnieje mozaika, przedstawiająca patronkę z różami. W pobliżu znajdują się budynki gimnazjum, wybudowane w podobnym stylu.
Rynek na Starym Mieście
Najważniejsza budowla na Starym Mieście to Stary Ratusz, którego wieża pochodzi z końca XIII wieku. Ratusz stanowi zlepek kilku stylów architektonicznych. Cały plac, który jest niezwykle popularny wśród turystów, otoczony jest zabytkowymi budynkami. W centrum stoi fontanna Maksymiliana, wybudowana po pożarze, który wybuchł podczas koronacji cesarza Maksymiliana II. W rokokowym pałacu Apponyiego, który tworzy kompleks zabudowań ratuszowych, znajduje się Muzeum Małokarpackiego Winiarstwa. W eleganckim pałacu Kutscherfelda mieszczącym się w północnej części rynku mieści się dziś ambasada francuska.
Brama Michalska
Brama Michalska jest jedyną z zachowanych bram średniowiecznych w murach miejskich. W wieży znajdującej się nad bramą utworzone zostało Muzeum Dawnej Broni i Fortyfikacji. Obok bramy w barokowej kamieniczce mieści się XVIII wieczna Apteka pod Czerwonym Rakiem. Wyposażenie apteki jest niezwykle stylowe i pochodzi z kilku najstarszych bratysławskich aptek.
Pałac Prymasowski
Pałac Prymasowski jest neoklasycystycznym pałacem, położonym na Starym Mieście, w miejscu gdzie już od XVI wieku znajdowała się siedziba biskupa. W budynku pałacu odbywały się czasem sesje węgierskiego sejmu. Tutaj także podpisano dokument sankcjonujący powstanie pierwszego węgierskiego rządu. Obecnie w pomieszczaniach pałacu znajdują się eksponaty Galerii Miasta Bratysławy. Budynek jest także siedzibą starosty miasta Bratysławy.
Synagoga
Synagoga znajduje się na Starym Mieście i jest obecnie jedyną czynną synagogą w Bratysławie. Jej charakterystycznymi elementami są modernistyczne kolumny, które znajdują się przed główną fasadą. Wnętrze również utrzymane jest w stylu modernistycznym.
Pałac Prezydencki w Bratysławie
Pałac wzniesiony w 1760 roku jako Pałac Grassalkovicha. Częścią terenu należącego do pałacu jest ogród, zaprojektowany w stylu francuskim. Znajduje się w nim pomnik znanego, urodzonego w Bratysławie kompozytora – Johanna Nepomuka Hummela. Pałac jest siedzibą prezydenta od momentu rozpadu Czechosłowacji.
Letni Pałac Arcybiskupi
Powstał w XVI wieku jako renesansowa budowla i był letnią rezydencją arcybiskupów. W późniejszych latach pełnił także funkcję szpitala wojskowego. Był wielokrotnie przebudowywany i niewiele pozostało w nim oryginalnych elementów. Obecnie mieści się tutaj siedziba słowackiej Rady Ministrów.
Słowacki Teatr Narodowy
Słowacki Teatr Narodowy to okazały gmach, wybudowany w stylu neorenesansowym. Przed wejściem do budynku stoi marmurowa fontanna Ganimedesa, pochodząca z 1880 roku. Teatr Narodowy jest macierzystą sceną zespołu operetkowego i baletowego.
Stary Most
Stary Most wybudowany został w latach 1889-1890, a jego otwarcia dokonał sam cesarz Franciszek Józef. Został zniszczony podczas bombardowań II wojny światowej, a następnie odbudowany przez Armię Czerwoną i taką też nadano mu nazwę. Dopiero po 1989 nadano mu neutralną nazwę „Stary Most”.
Nowy Most
Nowy Most łączy Bratysławę z dzielnicą mieszkaniową Petrzalka. Najbardziej spektakularny a zarazem kontrowersyjny most w Bratysławie. Dwa pylony o wysokości 80 m wieńczy budowla przypominająca kosmiczny spodek, a wewnątrz niego mieści się ekskluzywna restauracja.
CO OPRÓCZ ZABYTKÓW MOŻNA ZOBACZYĆ W BRATYSŁAWIE?
Ogród Zoologiczny
W ogrodzie znajduje się kolekcja prawie 1000 gatunków, co czyni ogród jednym z największych na Słowacji. Bardzo interesującą atrakcją jest część parku, nazwana Dinopark, która prezentuje ekspozycję makiet dinozaurów, w naturalnych rozmiarach. W Dinoparku utworzono także kino 3D oraz paleontologiczny plac zabaw dla dzieci.
Życie nocne w Bratysławie
Turyści docenią na pewno wiele możliwości spędzania wolnego czasu w Bratysławie. Stolica Słowacji ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji kulturalnych, takich jak: przedstawienia teatralne, koncerty muzyki klasycznej, czy też koncerty krajowych i zagranicznych artystów. Życie nocne kwitnie na tzw. Korzo, czyli promenadzie, która jest miejscem spotkań mieszkańców Bratysławy. Można napić się tu kawy lub też skosztować tradycyjnych bratysławskich, słodkich rożków i strudla.