BUŁGARIA Last Minute BUŁGARIA
Oferta last minute Bułgaria. Wakacje w Bułgarii:
Bułgaria last minute Bułgaria jest doskonałym kierunkiem w sezonie letnim. W tegorocznej sprzedaży proponujemy wyloty do Bułgarii z Wrocławia, Warszawy, Katowic, Poznania, Łodzi oraz Gdańska. last minute Bułgaria
Last minute Bułgaria na oferty wakacyjne proponujemy z miast:
Miejsca wyjazdu autokaru do Bułgarii:
Bydgoszczy Bielska-Białej Chodzieży Cieszyna Częstochowy Gdańska Gliwic Gniezna Grudziądza Gorzowa Wielkopolskiego Kielc Kłodzka Krakowa Koszalina Katowic Lublina Lubina Łodzi Legnicy Leszna Nowego Sącza Opola Piły Polkowic Pszczyny Piotrkowa Trybunalskiego Poznania Radomia Rawicza Skarżysko-Kamiennej Starogradu Gdańskiego Świecia Szczecina Szczecinka Tych Tczewa Torunia Warszawy Włocławka Wrocławia Zielonej Góry
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA PRZED WYJAZDEM DO BUŁGARII:
Kiedy najlepiej pojechać do Bułgarii?
Najlepszą porą, by pojechać do Bułgarii jest cały okres od maja do września. Lata bywają gorące i suche, więc dobrym wyborem może być wiosna i wczesna jesień. Jednak największe tłumy zjeżdżają nad Morze Czarne na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy pogoda jest niemal niezmienna, dominują 30-stopniowe upały i bezchmurne niebo. Ma to też swoje odzwierciedlenie w wyższych cenach. Pobyt w lipcu może być nieco ryzykowny, ponieważ występują tu wtedy liczne fronty atmosferyczne na Morzu Czarnym, powodujące załamania pogody. Zdarzają się burze i dni z dużym zachmurzeniem, jednak właśnie wtedy należy najbardziej uważać na słońce, jest ono bowiem bardzo zdradliwe. Bułgaria to także dobre miejsce do uprawiania sportów zimowych. W Bułgarii sezon narciarski trwa od grudnia do kwietnia. Góra Witosza na południowych obrzeżach Sofii jest najchętniej uczęszczanym miejscem przez narciarzy. W marcu organizuje się tu międzynarodowe zawody w slalomie i slalomie gigancie.
Jak dojechać do Bułgarii?
Niestety z Polski brak bezpośredniego połączenia kolejowego z Bułgarią. Możemy dojechać tam z przesiadką. Z Lwowa trzy razy w tygodniu odchodzą pociągi do Burgas. Z Krakowa odjeżdża codziennie pociąg do Bukaresztu, a z Bukaresztu codziennie kursuje kilka pociągów do Ruse. Z Krakowa trzy razy dziennie odjeżdża pociąg do Budapesztu, a stamtąd prosto na wybrzeże Morza Czarnego do kurortu Burgas. Polscy przewoźnicy świadczą usługi transportowe do następujących miast w Bułgarii: Burgas, Sofia, Varna, Nesebar. Najszybszym środkiem transportu jest oczywiście samolot.
Czy potrzebna jest wiza do Bułgarii?
Nie. Wizy nie są wymagane.
Kiedy wybrać się w Bułgarii? Jaki jest najlepszy czas na wakacje w Bułgarii?
W sezonie letnim, czyli od początku maja do przełomu września i października, panują doskonałe do wypoczynku warunki, którym sprzyja panujący tu klimat umiarkowany, ciepły. Nad morzem panuje klimat podzwrotnikowy, bardziej wilgotny niż w głębi kraju. Na wybrzeżu średnie temperatury latem sięgają 25 - 28 °C, a zimą 0 - 4 °C.
Jaka waluta obowiązuje w Bułgarii?
W Bułgarii obowiązuje Leva (1 EUR = ok. 1,649 BGN wg kursu z dnia 29.07.2008) kawa w kawiarni od 2 BGN woda mineralna 1l od 2 BGN piwo w pubie od 3 BGN obiad w restauracji od 8 BGN
Jaka jest różnica czasowa w Bułgarii?
Godz. 12:00 w Polsce = godz. 13:00 w Bułgarii.
Czy w Bułgarii jest opłata klimatyczna?
W Bułgarii obowiązuje opłata klimatyczna w wysokości – 6 EUR/os. dor. oraz 3 EUR/dziecko do 12 lat (za cały pobyt); zostaje ona pobrana w czasie transferu z lotniska do hotelu.
Co warto kupić w Bułgarii?
Wino, biżuteria, kilimy, ceramika, skóra, wyroby z drewna, jogurty.
Jakie są orientacyjne ceny w Bułgarii?
Ceny: w restauracji w centrum Słonecznego Brzegu: obiad - ok. 10 EUR, butelka wody min. - 1 EUR, butelka wina - 10 EUR, piwo - 1,5 EUR, coca cola - 1 EUR, kawa - 1 EUR; w restauracji poza centrum 20%-30% taniej; w sklepie: butelka wody mineralnej – 0,5 EUR, butelka wina – 3 EUR, piwo – 0,5 EUR.
Co można zjeść w bułgarskiej kuchni?
Wiele bułgarskich restauracji oferuje typowe dania lokalnej kuchni. Tradycyjna kuchnia jest pikantna, używa się dużo papryki, pieprzu, czosnku i ziół. Typowe dania: skara - mieszanka mięs z rusztu, piperka biurek - pieczona papryka z serowym farszem, gjuwecz - potrawka z mięsa duszonego z bakłażanami i ziemniakami. Posiłki stanowią bardzo ważny element życia Bułgarów. Powinno się je spożywać w gronie szerszym niż rodzina. Bułgarzy potrafią je celebrować naprawdę długo. Ponadto Bułgaria jest ojczyzną wina. Panują tu doskonałe warunki do uprawy winorośli, za sprawą łagodnego klimatu. W Bułgarii uprawia się ponad 60 odmian winogron. Bułgarskie wino jest nieodłącznym elementem każdego święta.
Co można przywieźć z Bułgarii? Jakie pamiątki?
Najpiękniejsze pamiątki z Bułgarii to rękodzieło artystyczne: drewniane rzeźby, tkactwo, szczególnie piękne hafty z Nesebyru i Warny. Aromatycznych wspomnień po powrocie do kraju dostarczą olejki różane z Doliny Róż zakupione w Kazanłyku. Warto także pamiętać o tradycyjnych bułgarskich trunkach, najbardziej znane bułgarskie wina to Sofia, Kadarka czy Varna Chardonnay. Warto zwrócić także uwagę na popularny na Bałkanach trunek, a mianowicie rakiję. Najpopularniejsza bułgarska rakija to śliwkowa Tetewenska.
Jakie są ciekawe wydarzenia w Bułgarii?
W maju odbywa się Festiwal Róż w Kazanłyku. W lipcu organizowany jest Festiwal Arbuza w Szumen. Corocznie w sierpniu odbywają się festiwale ludowe w Warnie.
Jak podróżować po Bułgarii?
Sieć komunikacji w Bułgarii jest dobrze rozwinięta. Pomiędzy miejscowościami można poruszać się klimatyzowanymi autobusami linii lokalnych lub zdecydować się, szczególnie na dłuższej trasie, na szybszy przejazd pociągiem. Pomiędzy kurortami turystycznymi oprócz taksówek, które nie są drogie, można przemieszczać się prywatnymi furgonetkami. Wygodne i bezpieczne jest również podróżowanie wynajętym samochodem.
Jakie sporty można uprawiać w Bułgarii?
Przy plażach istnieje wiele wypożyczalni sprzętu sportowego, co pozwala na uprawianie wielu sportów: surfingu, jazdy na nartach wodnych i skuterach wodnych. Na lądzie natomiast można wybrać się na piesze lub konne wycieczki malowniczymi szlakami.
Jakie plaże są w Bułgarii?
Wiele plaż Bułgarii zostało odznaczonych "Błękitną Flagą", co potwierdza ich czystość i dobrą infrastrukturę. Znajdują się tu piękne, długie plaże piaszczyste, np. plaża w Złotych Piaskach o długości około 3,5 km. Są również niewielkie, urocze plaże położone w zacisznych zatoczkach. Wszystkie mają złoty piasek i łagodne zejście do morza. Na wielu odcinkach wybrzeża ze złocistymi plażami sąsiadują gęste lasy sosnowe.
Czy w Bułgarii jest bezpiecznie?
Zdarzają się przypadki nadużyć. Należy unikać zaproszeń "na drinka" od przypadkowo spotkanych osób, nawet tych sympatycznie wyglądających i znających języki obce. Gdy wypity alkohol zaczyna działać, znikają pieniądze i kosztowności należące do nierozważnych turystów. Zaś taksówkarze w Bułgarii znani są z zawyżania opłat.
Jak wygląda opieka zdrowotna w Bułgarii?
W Bułgarii nie istnieje specjalne zagrożenie epidemiologiczne. Wymagane jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego na okres pobytu w tym kraju. Państwowa służba zdrowia ma problemy z zaopatrywaniem w podstawowe środki medyczne (lekarstwa i opatrunki). Przykładowe ceny usług medyczntych kształtuką się następująco: leczenie jednego zęba u stomatologa ok. 20 USD, wykonanie zastrzyku, założenie opatrunku ok. 4 USD, pełne badanie lekarskie ok. 320 USD.
Jakie są ośrodki turystyczne w Bułgarii?
REGION ZŁOTE PIASKI
ZŁOTE PIASKI
legenda mówi, że kiedyś piraci ukryli w tym miejscu wielki skarb, ale natura ukarała ich za chciwość i zmieniła go w złoty piasek. Leżący ok. 30 km na północ od Varny kurort, oferuje morskie i słoneczne kąpiele na wspaniałych plażach, oblewanych ciepłym morzem, zakwaterowanie w dobrej klasy hotelach z bogatym zapleczem sportowo – rekreacyjnym i centrami odnowy biologicznej, niekończącą się zabawę w licznych pubach, klubach i dyskotekach.
CZAJKA
spokojna miejscowość w pobliżu Złotych Piasków, dobrze skomunikowana z centrum kurortu. Zaletami tego miejsca są z całą pewnością: duża ilość zieleni, przytulne tawerny, restauracje i ceny, dużo niższe niż w centrum Złotych Piasków.
ST. KONSTANTIN I ELENA
to najstarszy kurort wakacyjny na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego (10 km na południe od Złotych Piasków), w którym pierwsze centrum balneologiczne powstało już w roku 1908. Panuje tu swoisty, kojący mikroklimat ujemnie najonizowany, występuje obfitość źródeł mineralnych, wykorzystywanych w balneoterapii. Znaleźć tu można ciszę i spokój, ustronne piaszczyste plaże ukryte w małych zatoczkach i zatopić się w pięknym starym parku z cyprysami, lipami i drzewkami figowymi. W kurorcie istnieją dwa duże kompleksy hotelowe, wiele nowych hoteli oraz starsze, które przeszły gruntowną renowację. Znajdziemy tu również sklepy, restauracje, tawerny, kawiarnie, puby i kluby.
REGION SŁONECZNY BRZEG
SŁONECZNY BRZEG
leżący ok. 35 km na północ od Burgas kurort nadmorski, rozwijający się od 1958 r. Znajduje się tu ok. 100 hoteli różnych standardów, mogących pomieścić ok. 30 tys. gości, na których czeka w mieście wiele atrakcji: restauracje, tawerny, sklepy z pamiątkami, puby i dyskoteki, skoki na bungee, a na plaży: rowery wodne, możliwość nurkowania, uprawiania windsurfi ngu lub żeglarstwa.
NESSEBAR
stara, zabytkowa część miasta leży na półwyspie wychodzącym w morze i połączonym ze stałym lądem jedynie długim i wąskim przesmykiem (ok. 5 km na południe od centrum Słonecznego Brzegu). Zabudowa miasteczka wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Charakterystyczne dla tego miejsca są: liczne cerkwie pochodzące z różnych okresów, dwukondygnacyjne domy o kamiennych parterach i nadwieszonych nad ulicą drewnianych piętrach, wąskie uliczki wybrukowane kocimi łbami, kramy z pamiątkami, knajpki i tawerny, kwiatowe ogródki i zieleń pnąca się po murach. Poza półwyspem znajduje się nowa część Nessebaru z hotelami i zapleczem turystycznym.
ST. VLAS
niewielka miejscowość, położona ok. 4,5 km na północ od centrum Słonecznego Brzegu, na zboczu Starej Płaniny. Miejsce jest spokojniejsze od Słonecznego Brzegu, ale dobrze skomunikowane z kurortem. Znajduje się tu sporo hoteli, piękna piaszczysta plaża, trochę sklepików, restauracji, kawiarni z cenami niższymi niż w centrum kurortu.