CHORWACJA Last Minute CHORWACJA
Oferta last minute Chorwacja. Wakacje w Chorwacji:
Wyjazdy rodzinne autem do Chorwacji:
- oferty na Kvarner: wczasy Kvarner
- oferty na Istrię: wczasy Istria
- oferty na wyspę Rab: wczasy Rab
- oferty na wyspę Pag: wczasy Pag
- oferty na wyspę Krk: wczasy Krk
- oferty na wyspę Korcula: wczasy Korcula
- oferty na wyspę Brac: wczasy Brac
- oferty na półwysep Peljesajc: wczasy Peljesajc
- oferty do Dubrownika: wczasy Dubrownik
- oferty do Dalamcji: wczasy Dalmacja
Wynajem auta w chorwacji: wynajem auta w Chorwacji
Miejsca wyjazdu autokaru do Chorwacji:
Bydgoszczy Bielska-Białej Chodzieży Cieszyna Częstochowy Gdańska Gliwic Gniezna Grudziądza Gorzowa Wielkopolskiego Kielc Kłodzka Krakowa Koszalina Katowic Lublina Lubina Łodzi Legnicy Leszna Nowego Sącza Opola Piły Polkowic Pszczyny Piotrkowa Trybunalskiego Poznania Radomia Rawicza Skarżysko-Kamiennej Starogradu Gdańskiego Świecia Szczecina Szczecinka Tych Tczewa Torunia Warszawy Włocławka Wrocławia Zielonej Góry
Chorwacja to nieduży, lecz bardzo zróżnicowany kraj. Zarówno pod względem kulturowym, jak i przyrodniczym. Nie tylko dlatego, że błękit morza graniczy tu z górami, ale także dlatego, że Chorwacja leży na styku śródziemnomorskiej i środkowej Europy. Ścierają się tu zatem wpływy zachodniej Europy, śródziemnomorskie i słowiańskie. To one ukształtowały dzisiejszy obraz kraju. Swoją niezwykłą i bujną historią, której pamiątki – zabytki sztuki i architektury, są jednymi z najpiękniejszych w Europie, Chorwacja mogłaby obdzielić kilka innych państw. Kraj ten wiele zawdzięcza swojemu położeniu. Ma wręcz stworzony do turystyki klimat, a regiony nadmorskie są tu jednymi z najbardziej słonecznych w całej Europie. To raj dla plażowiczów, żeglarzy i miłośników nurkowania. Wystarczy wspomnieć, że Chorwacja posiada wspaniałą, liczącą ponad 5 800 km linię brzegową, z czego 4 000 przypada na wyspy i klify. Do Chorwacji należy 1185 wysp, z czego zaledwie około 50 jest zamieszkanych - największa z wysp, Krk, posiada powierzchnię zbliżoną do Warszawy. Dobrej infrastrukturze turystycznej, niewygórowanym cenom, nowoczesnym portom lotniczym i przede wszystkim bogatej ofercie tanich lotów, Chorwacja zawdzięcza to, że jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez Polaków. To kraj cieszący się od wielu lat bardzo dużą popularnością.
Co warto zwiedzić w Chorwacji?
Dubrownik
Dubrownik jest jednym z najwspanialszych miast w Europie i jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów. Ze względu na swoją wspaniałą architekturę i zabytki, miasto to widnieje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest przede wszystkim starodawny układ urbanistyczny miasta, z murami miejskimi (do 25 m wysokości i do 6 metrów szerokości) z ponad 20 bastionami i basztami z X-XV wieku. Warto również zobaczyć Pałac Sponza (XIV-XV wiek), gotyckie klasztory Franciszkanów i Dominikanów z XIV-XV wieku, najstarszą aptekę w Europie (od 1317) oraz Pałac Rektora, wybudowany w połowie XV w. Budowla ta była siedzibą rządu Republiki Dubrownickiej (Raguzy), wolnej republiki kupieckiej w latach 1204 - 1806. Obecnie w budowli znajduje się muzeum historii Dubrownika. Każdy, kto odwiedzi to miasto, przyzna, że założony jeszcze w VII wieku jako Ragusium przez rzymskich zesłańców Dubrownik nie na darmo nosi miano perły Adriatyku. To swoista wizytówka całej Chorwacji.
Zadar
Położony w samym sercu Adriatyku Zadar jest administracyjnym, ekonomicznym, kulturalnym i politycznym centrum Dalmacji. To piękne historyczne miasto było nim od wieków - w tym mieście powstał pierwszy na terenie dzisiejszej Chorwacji uniwersytet (1396 r.) oraz wydano pierwszą gazetę. Zadar i jego okolice przyciągają rzesze turystów - zarówno tych spragnionych kontaktu z naturą, jak również "rasowych" turystów nastawionych na poznawanie kultury i historii regionu. Ta przepiękna miejscowość położona jest na archipelagu liczącym 24 wyspy oraz 300 mniejszych wysepek i skał. W pobliżu Zadaru znajdują się trzy parki przyrody i pięć parków narodowych. Samo miasto wciąż nosi ślady z czasów cesarstwa rzymskiego (I wieku n.e.). Centrum starego miasta znajduje się na półwyspie i otoczone jest grubymi murami, a jego najsłynniejszym zabytkiem jest kościół św. Donata z rotundą z IX wieku.
Pula
Pula to to miasto, które doskonale łączy w sobie historię i nowoczesność. W panoramie miasta dominuje wiele kulturowych i historycznych zabytków, będących tłem dla licznych wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Pula stanowi skarbnicę bezcennych zbiorów muzealnych i antycznych. Mieszczą się tu bogato wyposażone muzeum historyczne i archeologiczne, przepiękne kościoły, zabytkowy klasztor Franciszkanów, gdzie przechowywana jest część istryjskich malowideł ściennych, także unikatowa kaplica św. Marii Formosa. Najbardziej znanym zabytkiem w Puli jest amfiteatr z I w., zbudowany najprawdopodobniej przez rzymskiego cesarza Wespazjana. Amfiteatr mógł pomieścić 23 tysiące osób, a obecnie jest jedną z trzech najlepiej zachowanych budowli tego typu na świecie. Warte obejrzenia są też stare rzymskie świątynie, łuk triumfalny, trzy zachowane bramy miejskie oraz resztki murów obronnych z Bramą Herkulesa.
Trogir
Trogir to architektoniczny i historyczny klejnot umieszczony w pierścieniu XV-wiecznych murów obronnych. Miasto jest jednym z ciekawszych miejsc w Dalmacji, a historyczne centrum Trogiru jest prawdopodobnie najlepiej zachowanym kompleksem budowli gotycko-romańskich w Centralnej Europie. Najważniejszym zabytkiem Trogiru jest katedra Św. Wawrzyńca, zbudowana na ruinach kościoła zniszczonego przez Saracenów w 1123 roku. Cała wyspa, na której leży miasto, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Park Narodowy Jeziora Plitwickie
Park narodowy jest jedną z najliczniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Chorwacji. W sezonie to piękne miejsce odwiedza kilka tysięcy osób dziennie. Wpisany do Światowego Dziedzictwa UNESCO park narodowy składa się z 16 przepięknych jezior, a wypływające z nich strumienie piętrzą się na wodospadach o łącznej długości 8 km. Wszystko to jest otoczone pierwotną puszczą, poruszanie zaś jest możliwe dzięki drewnianym kładkom, które pozwalają na stąpanie nad przepływającymi wodami.
Park Narodowy Kornati
Park leży na najgęściej położonych wyspach Morza Śródziemnego. W skład archipelagu wchodzi ponad 150 wysp, z czego 89 z nich objęto ścisłą ochroną. Największe wrażenie robią na turystach nadmorskie klify, z których najwyższe znajdują się na Klobučar (80 m), Mana (65 m) i Rašip Veli (64 m). Ich podmorska część jest jeszcze większa i sięga blisko 100 m głębokości. Park Narodowy Kornati to także wyjątkowe bogactwo morskiej fauny i flory – to raj dla płetwonurków.
Katedra św. Jakuba w Szybeniku
Katedra słynie ze wspaniałego prezbiterium ze stallami, kopułami, galeriami i sklepieniami. Świątynię budowano mozolnie z marmuru i ciosanego kamienia ponad wiek: od 1431 do 1555 roku. Stąd nosi cechy zarówno gotyku, jaki i renesansu weneckiego. Wzrok przyciąga przede wszystkim potężna kopuła o wysokości 32 m i półkolisty dach, ale warte podziwu są także baptysterium, boczne absydy, fryzy z kilkudziesięcioma kamiennymi głowami i wspaniała rozeta nad portalem przy wejściu, a wnętrze imponuje wielkością i rozmachem. Katedra została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jak dojechać do Chorwacji?
Najlepszym lotniczym sposobem dotarcia do Chorwacji jest przelot z Warszawy < w sezonie także z Katowic> do Zagrzebia. Polskie firmy przewozowe świadczą przejazdy autokarem do następujących miast: Baska Voda, Dubrovnik, Karlovac, Makarska, Podgora, Primosten, Sibenik, Split, Sukosan, Tucepi, Vodice, Zadar i Zagrzeb. Nie istnieje bezpośrednie połączenie kolejowe z Chorwacją. Podróż pociągiem wymaga najmniej jednej przesiadki. Możliwe jest połączenie przez Węgry, Austrię, Słowację, Niemcy i Włochy.
Kiedy najlepiej pojechać do Chorwacji?
Najlepsza pora na wycieczkę lub wczasy w Chorwacji to okres od czerwca do września. Nadmorska część Chorwacji ma klimat typowo śródziemnomorski, z gorącym i suchym latem oraz wilgotną, przeważnie deszczową i wietrzną zimą. Na północy, w okolicach miasta Zagrzeb i w Slawonii, panuje klimat umiarkowany, ale średnie temperatury są wyższe, a lato jest dłuższe i bardziej słoneczne niż np. w Polsce. Ładna pogoda utrzymuje się prawie cały czas od połowy maja do połowy października. Główny sezon turystyczny trwa od połowy lipca do końca sierpnia, osiągając szczyt około 15 sierpnia. W tym okresie trzeba liczyć się z wyższymi, nawet o 30% cenami. We wrześniu jednak wszystko powoli wraca do normy. Najlepszym czasem na podróż do Chorwacji jest okres przedsezonowy: czerwiec, a nawet maj lub kwiecień, kiedy jest znacznie taniej. Klimat sprzyja także podróżom po zakończeniu wysokiego sezonu, np. w październiku.
Co warto kupić w Chorwacji?
Śliwowica, oliwa z oliwek, wyroby z ceramiki, biżuteria, wyroby z drewna.
Czy potrzebna jest wiza do Chorwacji?
Nie. Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Chorwacji i przebywać w niej bez wiz do 90 dni. Do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty. Uprawnienie to nie dotyczy osób, które zamierzają podjąć pracę lub naukę w chorwackich szkołach i na uczelniach bądź planują pobyt stały.
Większość plaż to plaże publiczne, ogólnie dostępne. Niektóre obiekty oferują parasole i leżaki (płatne lub bezpłatne w zależności od obiektu).
Jaki jest prąd w gniazdkach?
Prąd: 220 V, 50 Hz.
Jak najlepiej płacić w Chorwacji? Jaką walutą?
Waluta Chorwacji to "Kuna" (1 HRK = 100 Lipa), 1,00 EUR = 7,50 HRK. Waluty obce można wymieniać w bankach, urzędach pocztowych, kantorach i większości biur podróży. W Chorwacji walutą wymienialną jest również złotówka. Istnieje możliwość również kupna kun (HRK) w Polsce. W większości hoteli honorowane są karty płatnicze: Eurocard/Mastercard, American Express, Diners Club i Visa; w większości restauracji i sklepów honorowane są karty płatnicze: Eurocard/Mastercard, American Express, Diners Club i niektóre Visa. Honorowane są Euroczeki, których realizacja jest możliwa tylko w bankach za okazaniem paszportu i karty czekowej.
Jakich dokumentów podróżnych potrzebujemy, aby przekroczyć granicę?
Aby przekroczyć granicę trzeba posiadać aktualny paszport, a podróżujący samochodem - dowód rejestracyjny oraz zieloną kartę.
Jak funkcjonują poczta i telekomunikacja w Chorwacji?
Urzędy pocztowe czynne są w dni robocze w godz. 7:00 - 19:00, w mniejszych miastach w godz. 7:00 - 14:00, niektóre też po południu. W większych miastach oraz w ośrodkach turystycznych dyżurne urzędy pocztowe czynne są też w sobotę i niedzielę do godz. 22:00. Znaczki pocztowe można nabyć w urzędach pocztowych i kioskach z prasą. Międzynarodowy numer kierunkowy do Chorwacji to 385. Aby zadzwonić z Chorwacji do innego kraju trzeba wybrać 00 + międzynarodowy numer danego kraju. Najwygodniej korzystać jest z automatów telefonicznych, 1 minuta rozmowy z Polską kosztuje ok. 10,00 HRK. Recepcje hotelowe za połączenia pobierają wyższe opłaty. Karty telefoniczne 50 jednostek kosztują ok. 30,00 HRK/szt. i można je nabyć w urzędach pocztowych i kioskach z prasą. W Chorwacji również można korzystać z telefonów komórkowych (PLUS GSM, ERA GSM i IDEA GSM, PLAY, HEYA). Podczas jazdy korzystanie z telefonów komórkowych nie jest wskazane.
Czy polskie prawo jazdy obowiązuje w Chorwacji?
W Chorwacji polskie prawo jazdy jest uznawane. Aby wynająć samochód, prawo jazdy należy posiadać, co najmniej od 3 lat i mieć ukończone 21 lat. Biura wynajmujące samochody znajdują się we wszystkich większych miastach, ośrodkach turystycznych i na lotniskach. Pasy bezpieczeństwa obowiązują kierowcę i osobę towarzyszącą, a także osoby siedzące na tylnych siedzeniach w przypadku, gdy pasy zostały tam wmontowane.
Jak poruszać się po drogach Chorwacji?
Przepisy drogowe są zgodne z europejskimi standardami. W miejscach zabudowanych samochód osobowy może poruszać się z prędkością 50 km/h, poza obszarem zabudowanym 80 km/h, na drogach szybkiego ruchu 100 km/h, na autostradach 130 km/h. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,0?. Szczególną ostrożność należy zachować w trakcie jazdy po deszczu, na drogach górskich i na "drodze adriatyckiej".
Jak funkcjonują stacje benzynowe w Chorwacji?
Stacje benzynowe czynne są codziennie w godz. 7:00 - 17:00 lub 7:00 - 20:00, latem do godz. 22:00. Dyżurne stacje benzynowe we wszystkich miastach oraz na ważniejszych drogach międzynarodowych czynne są całą dobę. Wszystkie stacje benzynowe sprzedają: Eurosuper 95 i 98, Normal oraz Euro Diesel, a w większych miastach gaz. Ceny benzyny: Euro 95 = 0,85 EUR/l., Euro 98 = 0,88 EUR/l., Euro Diesel = 0,75 EUR/l.
Jak wygląda pomoc drogowa w Chorwacji?
Chorwacki Związek Motorowy nosi nazwę Hrvatski Auto Klub (HAK). Numer telefonu HAK-u: 987 (assistance) lub 00385/1/4554-433. Informacje o stanie dróg można uzyskać pod telefonem: 00385/60/520520 i 00385/1/4640-800.
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE
Ambasada Republiki Chorwacji
ul. Ignacego Krasickiego 25, 02-611 Warszawa
tel. (0-22) 844 23 93, 844 39 94
fax (0-22) 844 48 08
e-mail: croemb.warszawa@mvp.hr
Ambasada RP
ul. Krlezin Gvozd 3, 10000 Zagreb
tel. (0-03851) 489-94-44
fax. (0-03851) 483 - 45 - 77
e-mail: ambasada-polska@zg.t-com.hr
www.ambasadapoljska.hr