Co warto zwiedzić w Egipcie, Jordanii, Izraelu, rejs po Nilu?
Wycieczki ze zwiedzaniem do Egiptu, wycieczki do Izraela oraz Jordanii. Egipt proponujemy zwiedzić rejsem po Nilu. Zwiedzanie Egiptu.
W zależności w jakiej częsci Egiptu się przebywa warto zwiedzić następujące wycieczki. W Egipcie w regionie Hurghada warto się wybrać na wycieczki do stolicy Egiptu do Kairu oraz do Luksoru z pokazem świtała i dźwięku, do Karnaku, polecamy zobaczyć Kolosy Memnona, Dier El-Bahari, Dolinę Królów, Edfu, Kom Ombo, Asuan, File, Abu Simbel, Imnothep, Aleksandria, Nubia, Ozyrys, Habu oraz Snorfu. Na półwyspie Synaj z Sharm el Sheikh, Dahab oraz Taby proponujemy zwiedzić również Kair, Klasztor Św. Katarzyny i Górę Mojżesza, Park Narodowy Ras Mohamed, Tiran, Jerozolimę oraz Petrę. Wycieczki do Jerozolimy oraz do Petry najbardziej polecamy z regionu Taba.
KAIR
Egipt proponujemy zacząć od zwiedzania Kairu, od miasta świata islamu założonego w 969 r., od którego każdy turysta, który przybywa do Egiptu kieruje się na samym początku. W Kairze polecamy zobaczyć najstarszą Piramidę Schodkową w Sakkarze, pierwszą stolica zjednoczonego Egiptu w Memphis, imponujące piramidy w Dahshour – Czerwona i Łamana. Czasy chrześcijańskie przybliży nam w Kairze - Stary Kair: kościoły koptyjskie oraz jedna z niewielu synagog w Egipcie – synagoga Ben Ezra. Historię Kairu Islamskiego poznamy zwiedzając Meczet Alabastrowy Mohameda Alego umieszczony w majestatycznej Cytadeli Salah El Dina. Współczesne życie poczujemy wśród wąskich uliczek największego kairskiego bazaru Khan El Khalili. Atrakcją jest Giza, która jest symbolem Egiptu, jeden z siedmiu cudów starożytnego świata: gigantyczną, pełną tajemnic piramidę faraona Cheopsa oraz piramidy Chefrena i Mykerinosa. Egipskie porzekadło, że „każdy boi się czasu, a czas boi się piramid” wydaje się tutaj najstosowniejszą metaforą. Na zakończeniem polecamy zobaczyć przedstawienie „światło i dźwięk“ pod piramidami, gdzie mityczny Sfinks „opowiada“ historię Egiptu.
LUKSOR
Luksor lub jak nazwał miasto Homer „Miasto o stu bramach”. Polecamy zwiedzić świątynię w Luksorze Egipcjanie nazywają ją „Południowym haremem Amona”, która łączy ze świątynią w Karnaku 3–kilometrowa aleja sfinksów. Ciekawostką świątyni luksorskiej jest umiejscowienie wewnątrz jej zabudowań meczetu Abu al–Haggaga. Na końcu dnia polecamy pokaz - przedstawienie w zespole świątynnym Karnak. Widz częściowo bierze udział w przedstawieniu, wchodząc powoli do wnętrza świątyni. Niesamowita zabawa światłem, jak i efekty dźwiękowe sprawiają, iż opowiadana historia Egiptu toczy się niejako wokół nas.
KARNAK
Karnak niegdyś jako miasteczko „centrum świata” stanowił część zespołu, który tworzyły Teby. Polecamy zwiedzić świątynię Amona jest największa w rozległym kompleksie złożonym ze świątyń, kaplic, obelisków, posągów, świętego jeziora i strzeżonej przez sfinksy alei łączącej Luksor z Karnakiem. Ten las kolumn dostarcza patrzącemu niesamowitych wrażeń i emocji zarówno z powodu swego ogromu, jak też dzięki grze świateł i cieni, przesuwających się między nimi. Świątynia nieoficjalnie jest określana jako jeden z cudów starożytnej architektury.
KOLOSY MEMNONA
Kolosy Memnona rozściągają się na rozległej równinie wokół Teb, pomiędzy Nilem a Doliną Królów, wciąż można podziwiać pozostałości monumentalnej alei, która niegdyś wiodła do świątyni Amenhotepa III.
DEIR EL – BAHARI
Warto zobaczyć zespół grobowców „Najwznioślejszy ze wzniosłych”, w których leży królowa Hatszepsut oraz swojego ojca Tutmozisa I. W późniejszych czasach w grobowcu królowej Hatszepsut rozlokował się jeden z chrześcijańskich klasztorów. Przebywający tam zakon określano jako „zakon północny” – stąd wywodzi się dzisiejsza arabska nazwa całej doliny – Deir el–Bahari – „Północny Klasztor“.
DOLINA KRÓLÓW
Górzyste stoki za Tebami są pocięte wieloma małymi dolinami, a spośród nich najsłynniejsza jest Dolina Królów. Obecnie na zachodnim brzegu Nilu, zwanym Miastem Umarłych znajdują się 62 wielkie podziemne grobowce królewskie wykute w skałach poczynając od czasów XVIII do XX dynastii. Każdy grób wypełniały meble, odzież, posągi, żywność etc. potrzebne zmarłemu królowi w jego podróży w zaświaty. Niestety na przestrzeni wieków wszystkie groby zostały zrabowane, oprócz jednego – grobowca Tutanchamona. Odkryty w 1922 r. grobowiec, choć najmniejszy w nekropolii, jest bez wątpienia najsłynniejszy w Egipcie. Znaleziono tu cenny skarb w postaci m.in. słynnej złotej maski Tutanchamona czy szczerozłotej trumny, przechowywanych obecnie w Muzeum Egiptu. Mimo braku mumii faraonów i niezmierzonych bogactw miejsce to warto zobaczyć i poczuć jego niezwykłą i tajemniczą atmosferę.
EDFU
Edfu – maleńkie miasteczko – zawdzięcza swoją sławę najlepiej w całym Egipcie zachowanej świątyni dedykowanej bogu Horusowi. Jej imponujące rozmiary czynią z niej najważniejszy obiekt po Karnaku. Do świątyni można w ciągu pięciu minut dojechać od Nilu konnym powozem.
KOM OMBO
Położone pomiędzy Edfu a Asuanem, w Kom Ombo znajdują się resztki sanktuarium - podwójna świątynia, powstała z połączenia dwóch oddzielnych budowli wzdłuż jednej ściany. Świątynia posiada kilka oryginalnych cech: podwójny korytarz obejmujący cały zespół (jeden wewnętrzny i drugi zewnętrzny, dodany w czasach rzymskich), dwa szyby wyłożone kamieniem, z których jeden, wyposażony w kręcone schody wewnętrzne, łączył się z podziemną galerią. Bardzo dobrze zachowana jest kaplica Hathor chroniąca mumie krokodyli (dostępna do zwiedzania). Jedną z ciekawostek są także reliefy przedstawiające narzędzia chirurgiczne sprzed 2000 lat (skalpele, odsysacze czy narzędzia dentystyczne) oraz wanna, w której – jak głosi legenda – zażywała kąpieli najpiękniejsza z egipskich władczyń – Kleopatra. Na terenie świątyni znajduje się lokalny Nilometr.
ASUAN
Asuan – najdalej na południe wysunięte miasto Egiptu i starożytne miasto graniczne – odznacza się przepięknym położeniem, nazywany jest bramą do „Czarnej Afryki”. W tym to właśnie miejscu zatrzymywał się ruch na Nilu, a ładunki przenoszono wokół skał. Warstwa piaskowców jest tu przerywana wypiętrzeniami leżącego niżej granitu, który wody Nilu pocięły w skały i wyspy pierwszej katarakty. Największa atrakcja to pobliskie kamieniołomy z niedokończonym obeliskiem, który miałby ok. 40 m wysokości i ważyłby ok. 1200 ton. Był on przeznaczony dla królowej Hatshepsut, ale podczas obróbki w kilku miejscach pojawiły się rysy i dlatego nigdy nie zabrano go z wyrobiska. Błękitne wody Nilu, egzotyczna roślinność, granitowe skały, białe żagle feluk, a wszystko to zalane słońcem sprawia, że przez niektórych Asuan jest uważany za najpiękniejsze miasto w Egipcie.
FILE
Znajduje się tutaj jedna z najbardziej imponujących świątyń w Egipcie, a czasy jej świetności przypadały mniej więcej na czasy Chrystusa. Według tradycji mieszkała tu bogini Izyda. To właśnie ku czci Izydy oraz Horusa wznoszono w okresie XXVI dynastii do epoki rzymskiej tę monumentalną świątynię na wyspie. Uważano niegdyś, że cudowne i dobroczynne wylewy Nilu właśnie tutaj biorą swój początek. W samym środku malowniczej panoramy granitowych skał wyrastają kolumny i filary budowli poświęconej bogini Izis. Świątynia ta należy obok zabytków Edfu i Dendery do trzech najlepiej zachowanych sanktuariów ptolemejskich. Budowla świetnie łączy elementy architektury starożytnego Egiptu z architekturą grecko–rzymską. Zwiedzanie wyspy rozpoczyna się od krótkiego rejsu motorówką, którą dopływa się do brzegu.
ABU SIMBEL
320 km od Asuanu, w Nubii, leży Abu Simbel, najpiękniejsza i robiąca chyba największe wrażenie budowla – dzieło faraona najbardziej ekscentrycznego w dziejach Egiptu - Ramzesa II Wielkiego. Świątynia została zbudowana tak, by promienie słoneczne docierały do sanktuarium 2 razy w roku – w dniu urodzin Ramzesa i w rocznicę jego koronacji. Abu Simbel dysponuje jeszcze czymś wyjątkowym: otóż Ramzes II (pomimo nieustannej gloryfikacji swojej osoby) wybudował koło swojego monumentalnego grobowca niewielką kaplicę, zaledwie 10–metrowej długości, dla swej małżonki Nefertari.Nigdy przedtem żony faraona nie przedstawiano na fasadzie jakiejkolwiek świątyni. Tego zaszczytu dostąpiła jedynie towarzyszka życia Ramzesa II.
IMHOTEP
Program pozwalający na zaznajomienie się z Egiptem. Zobaczymy najstarszą piramidę Egiptu: Piramida Schodkowa w Sakkarze. Stary Kair: kościoły koptyjskie oraz jedna z niewielu synagog w Egipcie – synagoga Ben Ezra. Kair Islamski poznamy zwiedzając Meczet Alabastrowy Mohameda Alego umieszczony w majestatycznej Cytadeli Salah El Dina. Współczesne życie ukaże nam największy kairski bazar Khan El Khalili.
ALEKSANDRIA
Czasy grecko – rzymskie w Egipcie to przede wszystkim Aleksandria – północna Brama do Egiptu założona przez Aleksandra Wielkiego, można tu zobaczyć wspaniałe eksponaty w Muzeum Grecko – Rzymskim, tajemnicze Katakumby, teatr grecko-rzymski, ogrody przy pałacu Króla Faruka, Nowa Wielka Biblioteka Aleksandryjska oraz Forteca Kajet Beja.
NUBIA
Rejs feluką po Nilu. Wizyta w ogrodzie botanicznym na Wyspie Kitchnera – oazie spokoju na środku Nilu. Poznamy także zwyczaje Nubijczyków w czasie zwiedzania jednej z wiosek.
OZYRYS
Niepowtarzalna okazja zwiedzenia dwóch wspaniałych świątyń – bogini Hathor w Denderze i boga Ozyrysa w Abydos. W świątyni Ozyrysa po raz pierwszy ujrzymy tzw. Listę Królów, tzn. umieszczony na ścianie spis władców Egiptu panujących od zjednoczenia kraju do okresu panowania Setiego I. W Abydos nadal można podziwiać piękne sceny malowideł, które zachowały się w niemal niezmienionym stanie do naszych czasów. Ten okres budowy w starożytnym Egipcie określany jest mianem Złotego Wieku Egiptu. Druga ze świątyń to jedyna w całości zachowana świątynia bogini Hathor. Malownicza budowla poświęcona bogini miłości, tańca i muzyki, z zachowanym na sklepieniu unikalnym przedstawieniem starożytnego zodiaku.
HABU
Zwiedzanie niezwykłych grobowców robotników z okresu Nowego Państwa. Podziwiać można niespotykane reliefy zdobiące korytarze grobowców z zadziwiająco dobrze zachowanymi przez ponad XXXV wieków oryginalnymi kolorami malarskich zdobień o nieodkrytym po dziś dzień składzie farb. Zaś w Medinet Habu zwiedzimy wspaniałą świątynię zachowaną w doskonałym stanie, ukazującą m.in. sceny wojen faraona Ramzesa III w Syrii i Nubii. Budowla ta charakteryzuje się nietypową architekturą okresu Nowego Państwa z dostrzegalnymi wpływami syryjskimi.
SNOFRU
Program, dzięki któremu będzie można zobaczyć pierwszą stolicę zjednoczonego Egiptu w Memphis oraz imponujące piramidy w Dahshour – Czerwoną i Łamaną, należące do ojca Cheopsa – Faraona Snofru.
GORA MOJŻESZA I KLASZTOR ŚW. KATARZYNY
Zwiedzanie polecamy wspinaczkę nocą na górę Mojżesza, na samym szczycie Mojżesz otrzymał od Boga tablicę z 10 Przykazaniami. Ze szczytu można podziwiać niezapomniany wschód słońca nad górami i zejść do klasztoru, w którym można obejrzeć bazylikę Justyniana z VI w., kolekcję ikon, krzew gorejący, oraz zwiedzamy wnętrze klasztoru.
PARK NARODOWY RAS MOHAMED (REJS STATKIEM)
W Ras Mohamed znajdują się najpiękniejsze na świecie rafy koralowe (150 różnych rodzai koralowców oraz setki gatunków bajecznie kolorowych ryb).
TIRAN (REJS STATKIEM)
Wypłynięcie statkiem w kierunku wyspy Tiran, na której mamy możliwość podziwiania raf koralowych.
JEROZOLIMA
Zwiedzanie w Jerozolimie jednodniowe polecamy od od góry Oliwnej, która wznosi się na wschód od Wzgórza Świątynnego, według tradycji żydowskiej tutaj rozpoczęło się zmartwychwstanie ludzi. Największą atrakcją Góry Oliwnej jest przepiękna panorama na Stare Miasto i Wzgórze Świątynne z pozłacaną Kopułą Skały. W kościele Dominus Flevit Jezus płakał nad Jerozolimą, stąd nazwa Dominus Flevit (czyli Pan zapłakał). Znajduje się tu również Kościół Pater Noster, który został wzniesiony tuż obok groty, w której Jezus nauczał swoich apostołów oraz Via Dolorosa – droga krzyżowa prowadzi przez dzielnice muzułmańską i chrześcijańską, czyli droga, którą szedł Jezus, dźwigając krzyż na miejsce stracenia. Zaczyna się ona w dzielnicy muzułmańskiej na dziedzińcu rzymskiej twierdzy Antonina. Dalej biegnie obok łuku Ecce Homo i prowadzi do Bazylikii Grobu Pańskiego – w dzielnicy chrześcijańskiej. A Ściana Płaczu jest centralnym punktem dzielnicy żydowskiej, pod nią zawsze można spotkać modlących się Żydów. Jest to pozostałość zewnętrznego muru po Drugiej Świątyni Jerozolimskiej, zbudowanej w końcu VI wieku p.n.e. na miejscu Świątyni, wzniesionej przez Salomona. W 688 roku w tym miejscu muzułmanie wznieśli Kopułę Skały, zamykając dostęp Żydom. Od tego momentu Żydzi mogą lamentować jedynie przy zewnętrznym murze. Obecnie pobożni Żydzi wtykają kartki z modlitwami i prośbami do Boga między kamienie starożytnego muru wierząc, że jest to miejsce najbardziej zbliżone do domu Boga. Góra Syjonu jest najpopularniejszym budynkiem - bajkowy kościół i klasztor ZAŚNIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY. Kościół i klasztor z białego piaskowca jest według tradycji kościoła katolickiego miejscem zaśnięcia w sen wieczny Dziewicy Marii. Tuż za kościołem znajduje się Grób Dawida. Na piętrze znajduje się sklepiona sala Wieczernika. Jest to domniemane miejsce spożywania Ostatniej Wieczerzy Jezusa z apostołami. Schodząc w dół z góry Syjon w kierunku wschodnim, wśród drzew ukryty, na zboczu góry, stoi kościół Św. Piotra in Gallicantu (W miejscu piania koguta), według tradycji chrześcijan, w tym miejscu apostoł Piotr zaparł się Jezusa. Rozciąga się z miejsca tego wspaniały widok na Miasto Dawida wraz z dolinami otaczającymi Jerozolimę. Następnie można pzrejechać Betlejem – to miasto skali światowej.
PETRA
Petra to miejsce sen wykuty w różowych skałach przez Nabatejczyków oraz czerwona pustynia Wadi Rum.