DALMACJA
Oferty apartamenty, kwatery, hotele Dalmacja:
PRZEWODNIK CHORWACJA
Chorwacja to nieduży, lecz ogromnie zróżnicowany kraj. Zarówno pod względem kulturowym, jak i przyrodniczym. Nie tylko dlatego, że błękit morza graniczy tu z górami, ale także dlatego, że Chorwacja leży na styku śródziemnomorskiej i środkowej Europy. Tu ścierają się wpływy zachodniej Europy, śródziemnomorskie i słowiańskie. To one ukształtowały dzisiejszy obraz kraju. Swoją niezwykłą i bujną historią, której pamiątki – zabytki sztuki i architektury, są jednymi z najpiękniejszych w Europie, Chorwacja mogłaby obdzielić kilka innych państw. Kraj ten wiele zawdzięcza swojemu położeniu. Ma wręcz stworzony do turystyki klimat, a regiony nadmorskie są jednymi z najbardziej słonecznych w całej Europie. To raj dla plażowiczów, żeglarzy i miłośników nurkowania. Wystarczy wspomnieć, że Chorwacja posiada wspaniałą, liczącą ponad 5 800 km linię brzegową, z czego 4 000 przypada na wyspy i klify. Do Chorwacji należy 1185 wysp, z czego zaledwie około 50 jest zamieszkanych - największa z wysp, Krk, posiada powierzchnię zbliżoną do Warszawy. Dobrej infrastrukturze turystycznej, niewygórowanym cenom, nowoczesnym portom lotniczym i przede wszystkim bogatej ofercie tanich lotów, Chorwacja zawdzięcza to, że jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez Polaków.
DALMACJA
Dalmacja jest krainą historyczną, położoną na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Rozciąga się od wyspy Pag na północy, po Zatokę Kotorską na południu. Obejmuje także około 1000 przybrzeżnych wysp. Główne miasta regionu Dalmacji to Split, Dubrownik, Szybenik, Zadar i Kotor. Większe wyspy leżące w rejonie Dalmacji to Brać, Hvar i Korcula.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA PRZED WYJAZDEM DO CHORWACJI
Co warto kupić w Chorwacji?
Śliwowica, oliwa z oliwek, wyroby z ceramiki, biżuteria, wyroby z drewna.
Jak dojechać do Chorwacji?
Najlepszym lotniczym sposobem dotarcia do Chorwacji jest przelot z Warszawy < w sezonie także z Katowic> do Zagrzebia. Polskie firmy przewozowe świadczą przejazdy autokarem do następujących miast: Baska Voda, Dubrovnik, Karlovac, Makarska, Podgora, Primosten, Sibenik, Split, Sukosan, Tucepi, Vodice, Zadar i Zagrzeb. Nie istnieje bezpośrednie połączenie kolejowe z Chorwacją. Podróż pociągiem wymaga najmniej jednej przesiadki. Możliwe jest połączenie przez Węgry, Austrię, Słowację, Niemcy i Włochy:
Kiedy pojechać do Chorwacji?
Najlepsza pora na wycieczkę lub wczasy w Chorwacji to okres od czerwca do września. Nadmorska część Chorwacji ma klimat typowo śródziemnomorski, z gorącym i suchym latem oraz wilgotną, przeważnie deszczową i wietrzną zimą. Na północy, w okolicach miasta Zagrzeb i w Slawonii, panuje klimat umiarkowany, ale średnie temperatury są wyższe, a lato jest dłuższe i bardziej słoneczne niż np. w Polsce. Ładna pogoda utrzymuje się prawie cały czas od połowy maja do połowy października. Główny sezon turystyczny trwa od połowy lipca do końca sierpnia, osiągając szczyt około 15 sierpnia. W tym okresie trzeba liczyć się z wyższymi, nawet o 30% cenami. We wrześniu jednak wszystko powoli wraca do normy. Najlepszym czasem na podróż do Chorwacji jest okres przedsezonowy: czerwiec, a nawet maj lub kwiecień, kiedy jest znacznie taniej. Klimat sprzyja także podróżom po zakończeniu wysokiego sezonu, np. w październiku.
Czy potrzebujemy wizę do Chorwacji?
Nie.Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Chorwacji i przebywać w niej bez wiz do 90 dni. Do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty. Uprawnienie to nie dotyczy osób, które zamierzają podjąć pracę lub naukę w chorwackich szkołach i na uczelniach bądź planują pobyt stały.
Jakie sa plaże w Chorwacji?
większość to plaże publiczne ogólnie dostępne. Niektóre obiekty oferują parasole i leżaki (płatne lub bezpłatne w zależności od obiektu).
Jaki jest prąd w gniazdkach?
Prąd: 220 V, 50 Hz.
Jak najlepiej płacić w Chorwacji? Jaka waluta?
waluta Chorwacji to "Kuna" (1 HRK = 100 Lipa), 1,00 EUR = 7,50 HRK. Waluty obce można wymieniać w bankach, urzędach pocztowych, kantorach i większości biur podróży. W Chorwacji walutą wymienialną jest również złotówka. Istnieje możliwość również kupna kun (HRK) w Polsce. W większości hoteli honorowane są karty płatnicze: Eurocard/Mastercard, American Express, Diners Club i Visa; w większości restauracji i sklepów honorowane są karty płatnicze: Eurocard/Mastercard, American Express, Diners Club i niektóre Visa. Honorowane są Euroczeki, których realizacja jest możliwa tylko w bankach za okazaniem paszportu i karty czekowej.
Jakie dokumenty podróżne potrzebujemy, aby przekroczyć granicę?
aby przekroczyć granicę trzeba posiadać aktualny paszport, a podróżujący samochodem - dowód rejestracyjny oraz zieloną kartę.
Poczta i telekomunikacja w Chorwacji?
urzędy pocztowe czynne w dni robocze w godz. 7:00 - 19:00, w mniejszych miastach w godz. 7:00 - 14:00, niektóre też po południu. W większych miastach oraz w ośrodkach turystycznych dyżurne urzędy pocztowe czynne są też w sobotę i niedzielę do godz. 22:00. Znaczki pocztowe można nabyć w urzędach pocztowych i kioskach z prasą. Międzynarodowy numer kierunkowy do Chorwacji to 385. Aby zadzwonić z Chorwacji do innego kraju trzeba wybrać 00 + międzynarodowy numer danego kraju. Najwygodniej korzystać jest z automatów telefonicznych, 1 minuta rozmowy z Polską kosztuje ok. 10,00 HRK. Recepcje hotelowe za połączenia pobierają wyższe opłaty. Karty telefoniczne 50 jednostek kosztują ok. 30,00 HRK/szt. i można je nabyć w urzędach pocztowych i kioskach z prasą. W Chorwacji również można korzystać z telefonów komórkowych polskich sieci. Podczas jazdy korzystanie z telefonów komórkowych nie jest wskazane.
Jakie prawo jazdy obowiązuje w Chorwacji?
w Chorwacji polskie prawo jazdy jest uznawane. Aby wynająć samochód, prawo jazdy należy posiadać, co najmniej od 3 lat i mieć ukończone 21 lat. Biura wynajmujące samochody znajdują się we wszystkich większych miastach, ośrodkach turystycznych i na lotniskach. Pasy bezpieczeństwa obowiązują kierowcę i osobę towarzyszącą, a także osoby siedzące na tylnych siedzeniach w przypadku, gdy pasy zostały tam wmontowane.
Jak poruszać się po drodze w Chorwacji? Przepisy drogowe?
Przepisy drogowe są zgodne z europejskimi standardami. W miejscach zabudowanych samochód osobowy może poruszać się z prędkością 50 km/h, poza obszarem zabudowanym 80 km/h, na drogach szybkiego ruchu 100 km/h, na autostradach 130 km/h. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,0?. Szczególną ostrożność należy zachować w trakcie jazdy po deszczu, na drogach górskich i na "drodze adriatyckiej".
Stacje benzynowe w Chorwacji?
Czynne codziennie w godz. 7:00 - 17:00 lub 7:00 - 20:00, latem do godz. 22:00. Dyżurne stacje benzynowe we wszystkich miastach oraz na ważniejszych drogach międzynarodowych czynne są całą dobę. Wszystkie stacje benzynowe sprzedają: Eurosuper 95 i 98, Normal oraz Euro Diesel, a w większych miastach gaz. Ceny benzyny: Euro 95 = 0,85 EUR/l., Euro 98 = 0,88 EUR/l., Euro Diesel = 0,75 EUR/l.
Pomoc drogowa w Chorwacji?
Chorwacki Związek Motorowy nosi nazwę Hrvatski Auto Klub (HAK). Numer telefonu HAK-u: 987 (assistance) lub 00385/1/4554-433. Informacje o stanie dróg można uzyskać pod telefonem: 00385/60/520520 i 00385/1/4640-800.
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE
Ambasada Republiki Chorwacji
ul. Ignacego Krasickiego 25, 02-611 Warszawa
tel. (0-22) 844 23 93, 844 39 94
fax (0-22) 844 48 08
e-mail: croemb.warszawa@mvp.hr
Ambasada RP
ul. Krlezin Gvozd 3, 10000 Zagreb
tel. (0-03851) 489-94-44
fax. (0-03851) 483 - 45 - 77
e-mail: ambasada-polska@zg.t-com.hr