OREBIC
Oferty apartamenty, hotele Orebić:
- Orebić dojazd własny
- Orebić autokarem
- Chorwacja autokarem
- Chorwacja z dojazdem własnym
- wycieczki Chorwacja
- wypoczynek zwiedzanie Chorwacja
PRZEWODNIK CHORWACJA
Chorwacja to nieduży, lecz ogromnie zróżnicowany kraj. Zarówno pod względem kulturowym, jak i przyrodniczym. Nie tylko dlatego, że błękit morza graniczy tu z górami, ale także dlatego, że Chorwacja leży na styku śródziemnomorskiej i środkowej Europy. Tu ścierają się wpływy zachodniej Europy, śródziemnomorskie i słowiańskie. To one ukształtowały dzisiejszy obraz kraju. Swoją niezwykłą i bujną historią, której pamiątki – zabytki sztuki i architektury, są jednymi z najpiękniejszych w Europie, Chorwacja mogłaby obdzielić kilka innych państw. Kraj ten wiele zawdzięcza swojemu położeniu. Ma wręcz stworzony do turystyki klimat, a regiony nadmorskie są jednymi z najbardziej słonecznych w całej Europie. To raj dla plażowiczów, żeglarzy i miłośników nurkowania. Wystarczy wspomnieć, że Chorwacja posiada wspaniałą, liczącą ponad 5 800 km linię brzegową, z czego 4 000 przypada na wyspy i klify. Do Chorwacji należy 1185 wysp, z czego zaledwie około 50 jest zamieszkanych - największa z wysp, Krk, posiada powierzchnię zbliżoną do Warszawy. Dobrej infrastrukturze turystycznej, niewygórowanym cenom, nowoczesnym portom lotniczym i przede wszystkim bogatej ofercie tanich lotów, Chorwacja zawdzięcza to, że jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez Polaków.
PÓŁWYSEP PELJESAC
Półwysep Peljesac jest górzysty ma powierzchnię 342 kilometry kwadratowe. Położony w południowej Dalmacji, kilkadziesiąt kilometrów na północ od Dubrownika, ciągnie się między zjazdem z magistrali przy miejscowości Zaton Doli aż po przylądek Lovisce. Właściwie powinien być wyspą, jednak nie oderwał się w porę od stałego lądu. Jest prawie równoległy do linii brzegowej a u nasady tak wąski że wystarczy kilka chwil by przedostać się z jednej strony na drugą. Dzięki pięknemu skalistemu wybrzeżu bardzo dobrze rozwinęła się tu baza noclegowa. Wśród najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych miejscowości jest Orebic, Trpanj, Trstenica i naturalne przedłużenie półwyspu - Wyspa Korcula. Półwysep jest jednym z najbardziej dzikich, pod względem przyrodniczym, miejsc w Chorwacji. Region ten zasiedlały głównie żmije, które zostały wytępione przez mangusty, która skutecznie przepędziła węże. Dlatego dzisiaj w górach spotykamy mangusty. Półwysep Peljesac słynie z uprawy winorośli i wspaniałych win.
Orebic
Orebic jest położony na półwyspie Peljesac, w jego południowo-zachodniej części u stóp góry Sv. Ilija mającej 961 metrów (Ilija-Eliasz). Góra ta chroni mieszkańców przed zimnymi wiatrami wiejącymi od północy, stąd w tej miejscowości jest zawsze cieplej niż np. na pobliskiej wyspie Korculi. Miasteczko zamieszkuje około 1500 mieszkańców, jest największą miejscowością turystyczną w tym regionie Chorwacji. Położona wśród pięknych starych winnic, drzew figowych i cytrusowych, lasków piniowych jest świetną miejscowością do zatrzymania się na dłużej i do spędzenia urlopu. Miejsce idealne dla rodzin z dziećmi, cisza i spokój. Dzisiejszy Orebić jest miejscowością o rozwiniętej ofercie turystycznej: oprócz hoteli, oraz zakwaterowania w prywatnych pokojach i apartamentach, miejscowość ta dysponuje terenami sportowo - rekreacyjnymi, kortami tenisowymi, boiskami do piłki nożnej, podczas gdy na plażach oferowany jest sprzęt do sportów wodnych oraz kursy żeglowania i wind surfingu. Okolica jest idealna na wycieczki, spacery po górach, zbieranie ziół, a stoki w środkowej części półwyspu porośnięte są autochtonicznymi winoroślami i poprzecinane winnymi drogami i piwnicami, gdzie można skosztować i kupić lokalne wino lub tzw. prošek - słodkie wino deserowe z rodzynek. Orebić posiada wielką piaszczystą plażę w zatoce Trstenica, a ci, którzy lubią samotność i skały, mogą skorzystać z wielu okolicznych skalistych zatok, oraz zatok z małymi plażami żwirowymi. Oferta gastronomiczna miejscowości zachwyci nawet najbardziej wymagających gości. Na pewno należy spróbować małż i ostryg wyhodowanych na półwyspie Pelješac, oraz skosztować słynnych win dingač i postup.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA PRZED WYJAZDEM DO CHORWACJI
Co warto kupić w Chorwacji?
Śliwowica, oliwa z oliwek, wyroby z ceramiki, biżuteria, wyroby z drewna.
Jak dojechać do Chorwacji?
Najlepszym lotniczym sposobem dotarcia do Chorwacji jest przelot z Warszawy < w sezonie także z Katowic> do Zagrzebia. Polskie firmy przewozowe świadczą przejazdy autokarem do następujących miast: Baska Voda, Dubrovnik, Karlovac, Makarska, Podgora, Primosten, Sibenik, Split, Sukosan, Tucepi, Vodice, Zadar i Zagrzeb. Nie istnieje bezpośrednie połączenie kolejowe z Chorwacją. Podróż pociągiem wymaga najmniej jednej przesiadki. Możliwe jest połączenie przez Węgry, Austrię, Słowację, Niemcy i Włochy:
Kiedy pojechać do Chorwacji?
Najlepsza pora na wycieczkę lub wczasy w Chorwacji to okres od czerwca do września. Nadmorska część Chorwacji ma klimat typowo śródziemnomorski, z gorącym i suchym latem oraz wilgotną, przeważnie deszczową i wietrzną zimą. Na północy, w okolicach miasta Zagrzeb i w Slawonii, panuje klimat umiarkowany, ale średnie temperatury są wyższe, a lato jest dłuższe i bardziej słoneczne niż np. w Polsce. Ładna pogoda utrzymuje się prawie cały czas od połowy maja do połowy października. Główny sezon turystyczny trwa od połowy lipca do końca sierpnia, osiągając szczyt około 15 sierpnia. W tym okresie trzeba liczyć się z wyższymi, nawet o 30% cenami. We wrześniu jednak wszystko powoli wraca do normy. Najlepszym czasem na podróż do Chorwacji jest okres przedsezonowy: czerwiec, a nawet maj lub kwiecień, kiedy jest znacznie taniej. Klimat sprzyja także podróżom po zakończeniu wysokiego sezonu, np. w październiku.
Czy potrzebujemy wizę do Chorwacji?
Nie.Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Chorwacji i przebywać w niej bez wiz do 90 dni. Do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty. Uprawnienie to nie dotyczy osób, które zamierzają podjąć pracę lub naukę w chorwackich szkołach i na uczelniach bądź planują pobyt stały.
Jakie są plaże w Chorwacji?
większość to plaże publiczne ogólnie dostępne. Niektóre obiekty oferują parasole i leżaki (płatne lub bezpłatne w zależności od obiektu).
Jaki jest prąd w gniazdkach?
Prąd: 220 V, 50 Hz.
Jak najlepiej płacić w Chorwacji? Jaka waluta?
waluta Chorwacji to "Kuna" (1 HRK = 100 Lipa), 1,00 EUR = 7,50 HRK. Waluty obce można wymieniać w bankach, urzędach pocztowych, kantorach i większości biur podróży. W Chorwacji walutą wymienialną jest również złotówka. Istnieje możliwość również kupna kun (HRK) w Polsce. W większości hoteli honorowane są karty płatnicze: Eurocard/Mastercard, American Express, Diners Club i Visa; w większości restauracji i sklepów honorowane są karty płatnicze: Eurocard/Mastercard, American Express, Diners Club i niektóre Visa. Honorowane są Euroczeki, których realizacja jest możliwa tylko w bankach za okazaniem paszportu i karty czekowej.
Jakie dokumenty podróżne potrzebujemy, aby przekroczyć granicę?
aby przekroczyć granicę trzeba posiadać aktualny paszport, a podróżujący samochodem - dowód rejestracyjny oraz zieloną kartę.
Poczta i telekomunikacja w Chorwacji?
urzędy pocztowe czynne w dni robocze w godz. 7:00 - 19:00, w mniejszych miastach w godz. 7:00 - 14:00, niektóre też po południu. W większych miastach oraz w ośrodkach turystycznych dyżurne urzędy pocztowe czynne są też w sobotę i niedzielę do godz. 22:00. Znaczki pocztowe można nabyć w urzędach pocztowych i kioskach z prasą. Międzynarodowy numer kierunkowy do Chorwacji to 385. Aby zadzwonić z Chorwacji do innego kraju trzeba wybrać 00 + międzynarodowy numer danego kraju. Najwygodniej korzystać jest z automatów telefonicznych, 1 minuta rozmowy z Polską kosztuje ok. 10,00 HRK. Recepcje hotelowe za połączenia pobierają wyższe opłaty. Karty telefoniczne 50 jednostek kosztują ok. 30,00 HRK/szt. i można je nabyć w urzędach pocztowych i kioskach z prasą. W Chorwacji również można korzystać z telefonów komórkowych (PLUS GSM, ERA GSM i IDEA GSM, PLAY, HEYA). Podczas jazdy korzystanie z telefonów komórkowych nie jest wskazane.
Jakie prawo jazdy obowiązuje w Chorwacji?
w Chorwacji polskie prawo jazdy jest uznawane. Aby wynająć samochód, prawo jazdy należy posiadać, co najmniej od 3 lat i mieć ukończone 21 lat. Biura wynajmujące samochody znajdują się we wszystkich większych miastach, ośrodkach turystycznych i na lotniskach. Pasy bezpieczeństwa obowiązują kierowcę i osobę towarzyszącą, a także osoby siedzące na tylnych siedzeniach w przypadku, gdy pasy zostały tam wmontowane.
Jak poruszać się po drodze w Chorwacji? Przepisy drogowe?
Przepisy drogowe są zgodne z europejskimi standardami. W miejscach zabudowanych samochód osobowy może poruszać się z prędkością 50 km/h, poza obszarem zabudowanym 80 km/h, na drogach szybkiego ruchu 100 km/h, na autostradach 130 km/h. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,0?. Szczególną ostrożność należy zachować w trakcie jazdy po deszczu, na drogach górskich i na "drodze adriatyckiej".
Stacje benzynowe w Chorwacji?
Czynne codziennie w godz. 7:00 - 17:00 lub 7:00 - 20:00, latem do godz. 22:00. Dyżurne stacje benzynowe we wszystkich miastach oraz na ważniejszych drogach międzynarodowych czynne są całą dobę. Wszystkie stacje benzynowe sprzedają: Eurosuper 95 i 98, Normal oraz Euro Diesel, a w większych miastach gaz. Ceny benzyny: Euro 95 = 0,85 EUR/l., Euro 98 = 0,88 EUR/l., Euro Diesel = 0,75 EUR/l.
Pomoc drogowa w Chorwacji?
Chorwacki Związek Motorowy nosi nazwę Hrvatski Auto Klub (HAK). Numer telefonu HAK-u: 987 (assistance) lub 00385/1/4554-433. Informacje o stanie dróg można uzyskać pod telefonem: 00385/60/520520 i 00385/1/4640-800.
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE
Ambasada Republiki Chorwacji
ul. Ignacego Krasickiego 25, 02-611 Warszawa
tel. (0-22) 844 23 93, 844 39 94
fax (0-22) 844 48 08
e-mail: croemb.warszawa@mvp.hr
Ambasada RP
ul. Krlezin Gvozd 3, 10000 Zagreb
tel. (0-03851) 489-94-44
fax. (0-03851) 483 - 45 - 77
e-mail: ambasada-polska@zg.t-com.hr