Rejs po Nilu wycieczka do Egiptu
Wycieczki do Egiptu z rejsem po Nilu
REJS PO NILU - wycieczki do Egiptu
W zależności od rodzaju oferowanego przez nas Rejsu po Nilu można zwiedzić Kair, Luksor, Dolinę Królów, Abu Simbel, Kom Ombo, Asuan, Edfu, a czasami i Aleksandrię. Trasa rejsu zawsze jest podana w programie wycieczki po Egipcie. Zobacz oferty: rejs po Nilu
Rejsy odbywają się w Egipcie statkami o klasie 4* oraz 5*. Niektóre statki oferują wyżywienie FB (śniadanie, obiad i kolacje. Napoje do obiadu i kolacji są dodatkowo płatne) lub All Inclusive (śniadanie, obiad i kolacje. Napoje są bezpłatne alkoholowe i bezalkoholowe).
Rejs po Nilu proponujemy w dwóch wersjach:
- Rejs po Nilu tygodniowy ze zwiedzaniem
- Rejs po Nilu 2-tygodniowy zwiedzanie i wypoczynek w Egipcie w hotelu o wybranym standardzie
KAIR
Egipt proponujemy zacząć od zwiedzania Kairu, od miasta świata islamu założonego w 969 r., od którego każdy turysta, który przybywa do Egiptu kieruje się na samym początku. W Kairze polecamy zobaczyć najstarszą Piramidę Schodkową w Sakkarze, pierwszą stolica zjednoczonego Egiptu w Memphis, imponujące piramidy w Dahshour – Czerwona i Łamana.
Czasy chrześcijańskie przybliży nam w Kairze - Stary Kair: kościoły koptyjskie oraz jedna z niewielu synagog w Egipcie – synagoga Ben Ezra. Historię Kairu Islamskiego poznamy zwiedzając Meczet Alabastrowy Mohameda Alego umieszczony w majestatycznej Cytadeli Salah El Dina.
Współczesne życie poczujemy wśród wąskich uliczek największego kairskiego bazaru Khan El Khalili. Atrakcją jest Giza, która jest symbolem Egiptu, jeden z siedmiu cudów starożytnego świata: gigantyczną, pełną tajemnic piramidę faraona Cheopsa oraz piramidy Chefrena i Mykerinosa.
Egipskie porzekadło, że „każdy boi się czasu, a czas boi się piramid” wydaje się tutaj najstosowniejszą metaforą. Na zakończeniem polecamy zobaczyć przedstawienie „światło i dźwięk“ pod piramidami, gdzie mityczny Sfinks „opowiada“ historię Egiptu.
LUKSOR
Luksor lub jak nazwał miasto Homer „Miasto o stu bramach”. Polecamy zwiedzić świątynię w Luksorze Egipcjanie nazywają ją „Południowym haremem Amona”, która łączy ze świątynią w Karnaku 3–kilometrowa aleja sfinksów. Ciekawostką świątyni luksorskiej jest umiejscowienie wewnątrz jej zabudowań meczetu Abu al–Haggaga.
Na końcu dnia polecamy pokaz - przedstawienie w zespole świątynnym Karnak. Widz częściowo bierze udział w przedstawieniu, wchodząc powoli do wnętrza świątyni.
Niesamowita zabawa światłem, jak i efekty dźwiękowe sprawiają, iż opowiadana historia Egiptu toczy się niejako wokół nas. Polecamy wycieczkę w Egipcie do Luksoru.
DOLINA KRÓLÓW
Górzyste stoki za Tebami są pocięte wieloma małymi dolinami, a spośród nich najsłynniejsza jest Dolina Królów. Obecnie na zachodnim brzegu Nilu, zwanym Miastem Umarłych znajdują się 62 wielkie podziemne grobowce królewskie wykute w skałach poczynając od czasów XVIII do XX dynastii.
Każdy grób wypełniały meble, odzież, posągi, żywność etc. potrzebne zmarłemu królowi w jego podróży w zaświaty. Niestety na przestrzeni wieków wszystkie groby zostały zrabowane, oprócz jednego – grobowca Tutanchamona. Odkryty w 1922 r. grobowiec, choć najmniejszy w nekropolii, jest bez wątpienia najsłynniejszy w Egipcie.
Znaleziono tu cenny skarb w postaci m.in. słynnej złotej maski Tutanchamona czy szczerozłotej trumny, przechowywanych obecnie w Muzeum Egiptu. Mimo braku mumii faraonów i niezmierzonych bogactw miejsce to warto zobaczyć i poczuć jego niezwykłą i tajemniczą atmosferę.
EDFU
Edfu – maleńkie miasteczko – zawdzięcza swoją sławę najlepiej w całym Egipcie zachowanej świątyni dedykowanej bogu Horusowi. Jej imponujące rozmiary czynią z niej najważniejszy obiekt po Karnaku. Do świątyni można w ciągu pięciu minut dojechać od Nilu konnym powozem.
KOM OMBO
Położone pomiędzy Edfu a Asuanem, w Kom Ombo znajdują się resztki sanktuarium - podwójna świątynia, powstała z połączenia dwóch oddzielnych budowli wzdłuż jednej ściany. Świątynia posiada kilka oryginalnych cech: podwójny korytarz obejmujący cały zespół (jeden wewnętrzny i drugi zewnętrzny, dodany w czasach rzymskich), dwa szyby wyłożone kamieniem, z których jeden, wyposażony w kręcone schody wewnętrzne, łączył się z podziemną galerią.
Bardzo dobrze zachowana jest kaplica Hathor chroniąca mumie krokodyli (dostępna do zwiedzania). Jedną z ciekawostek są także reliefy przedstawiające narzędzia chirurgiczne sprzed 2000 lat (skalpele, odsysacze czy narzędzia dentystyczne) oraz wanna, w której – jak głosi legenda – zażywała kąpieli najpiękniejsza z egipskich władczyń – Kleopatra. Na terenie świątyni znajduje się lokalny Nilometr.
ASUAN
Asuan – najdalej na południe wysunięte miasto Egiptu i starożytne miasto graniczne – odznacza się przepięknym położeniem, nazywany jest bramą do „Czarnej Afryki”. W tym to właśnie miejscu zatrzymywał się ruch na Nilu, a ładunki przenoszono wokół skał.
Warstwa piaskowców jest tu przerywana wypiętrzeniami leżącego niżej granitu, który wody Nilu pocięły w skały i wyspy pierwszej katarakty.
Największa atrakcja to pobliskie kamieniołomy z niedokończonym obeliskiem, który miałby ok. 40 m wysokości i ważyłby ok. 1200 ton. Był on przeznaczony dla królowej Hatshepsut, ale podczas obróbki w kilku miejscach pojawiły się rysy i dlatego nigdy nie zabrano go z wyrobiska.
Błękitne wody Nilu, egzotyczna roślinność, granitowe skały, białe żagle feluk, a wszystko to zalane słońcem sprawia, że przez niektórych Asuan jest uważany za najpiękniejsze miasto w Egipcie.
ABU SIMBEL
320 km od Asuanu, w Nubii, leży Abu Simbel, najpiękniejsza i robiąca chyba największe wrażenie budowla – dzieło faraona najbardziej ekscentrycznego w dziejach Egiptu - Ramzesa II Wielkiego. Świątynia została zbudowana tak, by promienie słoneczne docierały do sanktuarium 2 razy w roku – w dniu urodzin Ramzesa i w rocznicę jego koronacji.
Abu Simbel dysponuje jeszcze czymś wyjątkowym: otóż Ramzes II (pomimo nieustannej gloryfikacji swojej osoby) wybudował koło swojego monumentalnego grobowca niewielką kaplicę, zaledwie 10–metrowej długości, dla swej małżonki Nefertari.Nigdy przedtem żony faraona nie przedstawiano na fasadzie jakiejkolwiek świątyni. Tego zaszczytu dostąpiła jedynie towarzyszka życia Ramzesa II.
ALEKSANDRIA
Czasy grecko – rzymskie w Egipcie to przede wszystkim Aleksandria – północna Brama do Egiptu założona przez Aleksandra Wielkiego, można tu zobaczyć wspaniałe eksponaty w Muzeum Grecko – Rzymskim, tajemnicze Katakumby, teatr grecko-rzymski, ogrody przy pałacu Króla Faruka, Nowa Wielka Biblioteka Aleksandryjska oraz Forteca Kajet Beja.