SZWECJA wycieczki objazdowe. Szwecja zwiedzanie. Wycieczki do Szwecji
Wycieczki objazdowe do Szwecji:
PRZEWODNIK - SZWECJA
Szwecja, ten rozległy kraj pokryty lasami, poprzecinany rzekami i usiany jeziorami, jest rajem dla miłośników przyrody i wielkich, niezmierzonych przestrzeni. Od wybrzeży Morza Północnego po regiony arktyczne, szwedzka przyroda prezentuje się w niezliczonych formach i szatach: czarujące zielone krajobrazy, rozległe obszary przypominające śnieżną pustynię, noc polarna i zorze północne, wielkie jeziora opatulone nieprzebytymi borami... Przywitają nas mieszkańcy początkowo powściągliwi, ale po przełamaniu pierwszych lodów bardzo sympatyczni, mili i uprzejmi. Do domu wrócimy pokrzepieni, ciesząc się z chwil spędzonych na łonie natury i doceniając możliwość obcowania z fundamentalnymi wartościami. W sercu pozostanie tęsknota za nieskażoną przyrodą i ziemią, po której niegdyś stąpali Wikingowie.
Co warto zwiedzić w Szwecji?
Malmö
To trzecie co do wielkości miasto Szwecji, położone jest przepięknie nad brzegiem zatoki Oresund. Miejscowość już od najdawniejszych czasów była stawiana na równi z Kopenhagą, jako znaczący ośrodek miejski Skandynawii. W mieście zachowało się wiele zabytkowych budynków, najstarsze z końca XIII wieku. Współczesne Malmö działa z myślą o zwiedzających - w centrum większość uliczek została zamknięta dla ruchu kołowego, dzięki czemu można swobodnie zrelaksować się w licznych kawiarniach, sklepach. Warto zwiedzić Malmomuseer - Muzeum Malmö, które znajduje się w Malmohus, pięknym renesansowym zamku wzniesionym, w czasach gdy miasto należało do Danii. W muzeum można zobaczyć eksponaty poświęcone historii naturalnej, historii miasta oraz nauce i technice. Podziw wzbudza także renesansowy Radhuset - ratusz stojący przy jednym z największych skandynawskich placów Stortorget, oraz XIII-wieczny gotycki Kościół Św. Piotra z największym w całej Skandynawii ołtarzem z 1611 roku. Wizytówką miasta jest natomiast Turning Torso – nowoczesny wieżowiec mieszkalny (najwyższy budynek w Szwecji - 190 metrów), wybudowany jako atrakcja architektoniczna w awangardowej dzielnicy Vastra Hamnen.
Helsingborg
Powstałe pod koniec XI wieku miasto zachwyca brukowanymi uliczkami, historycznymi pozostałościami starego zamku i ruchliwym portem. Helsingborg oferuje turystom zielone parki, zachwycające lasy, latem zachęca do korzystania z tarasów widokowych oraz ofert wielu restauracji znajdujących się w pobliżu morza. Koniecznie trzeba tutaj odwiedzić Karnan - zamek wybudowany w XII wieku jako twierdza obronna, służący później za rezydencję młodemu królowi Erykowi i jego królowej Ingeborg. Do cenniejszych zabytków miasta należy także XIV-wieczny Kościół Najświętszej Maryi Panny oraz Sofiero - królewska letnia rezydencja otoczona przepięknym parkiem. W parku zgromadzona jest imponująca kolekcja rododendronów, najlepsza w całej Europie.
Uppsala
To nie tylko szwedzki Oksford i dawna stolica kraju, ale przede wszystkim historyczne i religijne serce Szwecji, czego widomym znakiem jest wiele wspaniałych zabytków z gotycką katedrą, największą w całej Skandynawii, na czele. W jej krypcie znajdują się relikwie Eryka IX Świętego - króla i patrona Szwecji, spoczywają tu też ciała innych władców, np. Gustawa I Wazy. Koniecznie trzeba też zwiedzić olbrzymi zamek Uppsala Slott, wzniesiony za panowania dynastii Wazów. Warto zwiedzić także Uniwersytet, mieszczący się w imponującym, neorenesansowym XIX-wiecznym budynku. Spośród bardziej znanych absolwentów uczelni warto wymienić przyrodnika Carla von Linne (Linneusza) i Andersa Celsjusza - twórcę 100-stopniowej skali temperaturowej.
Gotlandia
Inaczej nazywana Wyspą Wikingów, to największa szwedzka wyspa usytuowana na południe od Sztokholmu. Gotlandia jest rajem dla poszukujących ciszy i schronienia wśród niezwykłej i nieskażonej cywilizacją przyrody. Na wyspie znajdują się doskonale zachowane zabytki, a historia jest żywa za sprawą mieszkańców, potomków Wikingów, którzy pieczołowicie ją pielęgnują. Na całej wyspie rozsianych jest ponad 100 średniowiecznych kościołów. Co krok spotykamy zabytkowe monumenty, muzea i ruiny. Największe miasto wyspy, Visby, to przykład idealnie zachowanej średniowiecznej zabudowy. Jego mury obronne mają długość 3,5 km i najeżone są okazałymi bramami i basztami. Najstarsza część Visby z niezwykłej urody Katedrą NMP z przełomu XII-XIII wieku została wpisana w 1995 r. na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Gotlandia jest miejscem wypoczynku dla wszystkich: preferującym aktywny wypoczynek oferuje piękne tereny do uprawiania turystyki rowerowej i pieszej, a poszukujący wypoczynku znajdzą tu nieprzebraną ilość przepięknych, piaszczystych plaż.
Park Narodowy Abisko i Park Narodowy Sarek
Park Abisko jest położony w północnej Szwecji, około 100 km za kołem polarnym. Powstał już w roku 1909 – w tym samym czasie zostały też uchwalone w Szwecji pierwsze prawa o ochronie środowiska. W grudniu 1996 roku sąsiadujące parki narodowe: Sarek, Stora Sjöfallet i Padjelanta zostały wpisane przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości. To tutaj od wieków Lapończycy w okresie letnim wypasali renifery. I do dziś tu mieszkają - w osadach nad dużymi, najpiękniejszymi w kraju jeziorami Virihaure i Vastenjaure.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA PRZED WYJAZDEM DO SZWECJI:
Co warto kupić w Szwecji?
Figurki trolli, hełmy wikingów, portret rodziny królewskiej, tradycyjne chodaki, biżuteria, ceramika, wyroby rzemiosła lapońskiego, wyroby z cyny i ze szkła.
Jak dojechać do Szwecji?
Najprostszą formą dotarcia do Szwecji jest przejazd własnym samochodem. Jedyne co musimy zrobić to dotrzeć do Świnoujścia lub Gdyni, a następnie przeprawić się promem do Szwecji. Ponadto polscy przewoźnicy autokarowi świadczą usługi transportowe do następujących miast w Szwecji: Boras, Goteborg, Halmstad, Hassleholm, Helsinborg, Jonkoping, Kalmar, Karlskrona, Linkoping, Ljungby, Malmo, Mjolby, Norrkoping, Nykoping, Odeshog, Orkeljunga, Oskarshamn, Sodertalije, Sztokholm, Uddevalla, Varberg, Varnamo, Vastervik, Vaxjo, Ystad. Z Polski kursują również samoloty.
Kiedy pojechać do Szwecji?
Najlepsza pora na wycieczkę do Szwecji to okres od czerwca do sierpnia w wypadku turystyki letniej; okres od stycznia do kwietnia to idealny czas podróży dla amatorów sportów zimowych.
Czy potrzebujemy wizę do Szwecji?
Nie
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE
Ambasada Królestwa Szwecji
ul. Bagatela 3, 00-585 Warszawa
tel. 64 08 900, 64 08 +nr wew.
fax 64 08 983
e-mail: ambassaden.warszawa@foreign.ministry.se
Internet: www.swedishembassy.pl
Ambasada RP
Karlavägen 35, SE-114 31 Stockholm
tel. (0-046 8) 50 57 50 00
fax. (0-046 8) 50 57 50 86
e-mail: info.polen@swipnet.se
strona www: www.polemb.se