UKRAINA wycieczki objazdowe. Ukraina zwiedzanie. Wycieczki na Ukrainę
Wycieczki objazdowe po Ukrainie:
PRZEWODNIK - UKRAINA
Ukraina to przede wszystkim kraj osławionych stepów, rozległych przestrzeni i pięknego wybrzeża Morza Czarnego. Niestety, choć Ukraina potrafi oczarować urodą krajobrazu i historycznymi miejscami pełnymi zabytków na równi z serdecznością mieszkańców, trzeba trochę determinacji, by ją zwiedzić. To państwo bowiem nadal otrząsa się z minionej epoki radzieckiego gospodarowania, a baza turystyczna choć stale rozbudowana nie należy do najlepszych. Na szczęście rząd stworzył już właściwe ramy i warunki do rozwoju rynku turystycznego – o czym świadczy chociażby fakt, że Ukraina razem z Polską zostały wybrane jako gospodarze mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r.
Dla Polaków Ukraina jest dzisiaj przede wszystkim miejscem podróży sentymentalnych starszej generacji – Lwów, Kijów, Charków, Kamieniec Podolski i wiele innych miejsc i miast to nasza wspólna, polsko-ukraińska historia. Ukraina oferuje wciąż nieskażone ludzką bytnością tereny, dzikie, fascynujące góry, ciekawe, pełne zabytków (w tym również monumentalnych pomników komunizmu) miasta i ciepłe morze.
Chociaż podróżowanie po tym szybko rozwijającym się kraju nie zawsze jest łatwe i bezproblemowe, to przepiękne krajobrazy i ciekawe miejsca są w stanie wynagrodzić trudy podróżowania każdemu turyście. Ukraińcy są szarmanccy i zawsze gorąco witają swoich gości. Ich piękny, rozległy kraj zdumiewa różnorodnością krajobrazów. Od dziewiczych Karpat po niekończące się stepy, od gór Krymu po wybrzeże Morza Czarnego – każdy zakątek ziemi ma swoją historię, swoje własne dziedzictwo. W wielu miejscowościach odnaleźć można ślady polskiej historii i kultury. Pola uprawne ciągną się kilometrami, mieniąc się najróżniejszymi barwami w zależności od pory roku.
Co warto zwiedzić na Ukrainie?
Krym
Krym jest pełen malowniczych miejscowości, warowni, ruin starożytnych gmachów, klasztorów, meczetów tatarskich, pięknych ogrodów i gajów oliwnych -szczególnie bogate w zabytki i atrakcje turystyczne jest południe regionu. Górzysty Krym to miejsce, gdzie przez wieki Wschód spotykał sie z Zachodem; stąd ogromne bogactwo zabytków: starożytne greckie ruiny, intrygujące skalne miasta, pamiętające średniowiecze twierdze, ruiny ormiańskich klasztorów, a także pamiątki po Tatarach: meczety czy słynny Pałac Chanów w Bakczysaraju - najważniejszą pamiątką, jaka ocalała na Krymie, będącą wspomnieniem dawnej potęgi tatarskiej. Wybudowany w połowie XVI wieku przez Adil-Sachib Gireja kompleks pałacowy zajmuje 4 ha, ale w przeszłości był o wiele większy. Pałac w Bakczysaraju miał być swego rodzaju ucieleśnieniem rajskiego sadu. Temu twórczemu zamysłowi odpowiadał przepych pałacu, bogactwo urokliwych dziedzińców, zapełnionych zielenią, drzewami, kwiatami i licznymi fontannami. Będąc na Krymie trzeba też zwiedzić choć jedno z jego licznych skalnych miast. Jednym z najlepiej zachowanych i najsławniejszych jest Czufut-kale. Leży na wzgórzach niedaleko Bakczysaraju. Przyroda sama zatroszczyła się o to, aby miasto było nieprzystępne, a wybudowane przez ludzi wały obronne i twierdze dodatkowo wzmocniły je. Riwiera Krymska pełna jest przepięknych pałaców. Należący niegdyś do hrabiego Woroncowa jest chyba jednym z najbardziej atrakcyjnych. Wybudowany w I połowie XIX stulecia w trzech stylach: Gotyku, Baroku i Mauretańskim słynie jako prawdziwa perła regionu Wielkiej Jałty. Sama Jałta to z kolei przede wszystkim miejscowość znana z podpisania tu traktatu powojennego, ale także miejsce w którym warto zobaczyć choćby Muzeum Czechowa, Sobór Św. Joanny Złotoustej, katolicki Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, Jałtańskie Państwowe Muzeum Historii i Literatury, Muzeum Narodowej Sztuki Dekoracyjnej "Polana Bajek". Do pereł Krymu i całej Ukrainy zaliczyć trzeba także zamek Jaskółcze Gniazdo. Położony na wysokim klifie zamek tuż nad brzegiem morza robi naprawdę wielkie wrażenie. Ta efektownie położona i oryginalnie wykonana budowla jest architektonicznym symbolem Krymu. Zamek został zaprojektowany i zbudowany w 1912 r. w stylu neogotyckim przez architekta A. Szerwuda na zamówienie bakijskiego przemysłowca naftowego barona Sztiejngelja i była jego prywatną willą.
Kamieniec Podolski
Położony nad rzeką Smotrycz w południowo-zachodniej części Ukrainy Kamieniec Podolski jest Obok Lwowa najczęstszym miejscem docelowym na trasie polskich wycieczek. Liczy 110 tyś. Mieszkańców i jest najważniejszym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym w regionie. Kamieniec został założony w XI w. Od samego początku miasto czerpało zyski z handlu ze Wschodem dzięki korzystnemu położeniu na szlakach handlowych. W roku 1352 Kazimierz Wielki przyłączył Kamieniec do Polski. Miasto stało się wielokulturowe, zamieszkiwali je: Polacy, Ormianie oraz ludność ruska. Gdy w 1375 w Kamieńcu powstało podolskie biskupstwo kościoła katolickiego, miasto stało się jednym z najważniejszych punktów strategicznych ówczesnej "łacińskiej" Europy. Aby Kamieniec mógł skutecznie bronić południowo-wschodniej granicy Polski zbudowano tam w 1463 roku potężną fortecę, która po wielokroć powiększana stanowi do dziś największą atrakcję turystyczną miasta. Twierdza składa się ze Starego Zamku (XIV-XVI w.) i Nowego Zamku (XVII-XVIII w.). Na starówce otoczonej fortyfikacjami znajduje się ratusz (XVI-XVII w.), oraz wiele kościołów. Ciekawostką jest także minaret stojący przy pochodzącym z przełomu XVI i XVII w klasztorze obrządku rzymskiego. Jest to jedyne tego typu połączenie na świecie, by przy katolickim kościele stał minaret.
Berdyczów
Jest także nazywany ukraińską Częstochowa. To najsłynniejszy w kraju ośrodek kultu maryjnego. Berdyczów to również Jerozolima Wołynia - grób Lewiego Izaaka do dziś jest celem pielgrzymek chasydzkich Żydów. Do najciekawszych zabytków Berdyczowa zaliczyć można kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, klasztor karmelitów bosych oraz kościół św. Barbary - ufundowany przez Barbarę Radziwił - znany ze ślubu Honoriusza Balzaca i Eweliny Hańskiej.
Twierdza w Chocimiu
Chocim to niewielkie miasto w północno-zachodniej części Ukrainy. Chocim miał bardzo duże znaczenie strategiczne i wielokrotnie zmieniał właściciela przechodząc pod władanie Mołdawii, Turcji, Polski, Ukrainy i Rumunii. Był także miejsce dwóch bardzo ważnych bitew Rzeczpospolitej z Turkami (w 1621 i 1673 roku). Od 1991 roku Chocim należy do Ukrainy. Usytuowana na wysokim, skalistym brzegu Dniestru w obwodzie czerniowieckim fortyfikacja w Chocimiu, zaliczana jest do siedmiu cudów Ukrainy. Budowa fortecy rozpoczęła się w 1325, prace nad nią trwały jeszcze do 1380 roku. Na przestrzeni wieków forteca ta ulegała licznym rozbudowom, a także poddawana wielokrotnym rekonstrukcjom przez nowych właścicieli tych ziem aż do XV w.
Charków
Położony w północno-wschodniej Ukrainie Charków jest drugim co do wielkości miastem Ukrainy. Dziś liczy ponad 1,5 mln. mieszkańców. Miasto zostało założone przez Kozaków w XVII wieku jako gród warowny a prawa miejskie otrzymał w 1750 roku, Już piętnaście lat później stał się stolicą rosyjskiej Ukrainy. W XVIII wieku nastał okres dynamicznego rozwoju miasta, które dzięki przemysłowemu charakterowi stało się jednym z głównych ośrodków ruchu rewolucyjnego. W czasie II wojny światowej miasto było kilkakrotnie obiektem ciężkich walk. Został wyzwolony w sierpniu 1943 roku w wyniku zwycięskiej bitwy Armii Czerwonej pod Kurskiem. Głównymi zabytkami miasta są sobory - Pokrowski (XVII w.) i Uspienski (XVIII w., z dzwonnicą z 1. poł XIX w.) także zabudowa miejska z XVIII i XIX w., do której zaliczyć należy piękne pałace Katarzyny II i arcybiskupi.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA PRZED WYJAZDEM NA UKRAINĘ:
Co warto kupić na Ukrainie?
Pisanki, dywany, przedmioty z rzeźbionego drewna, hafty, wyroby z wełny, biżuteria z bursztynu, lalki .
Jak dojechać na Ukrainę?
Samolotem z Warszawy. pociągiem. W sezonie letnim wycieczki autokarowe.
Lotniska na Ukrainie obsługują m.in. takie linie lotnicze jak: Aerosvit, Austrian, Carpataie, LOT, Lviv Airlines, Ukraine International Airlines, UTair Aviation i Wizz Air, Air Baltic, CSA.
Kiedy pojechać na Ukrainę?
Najlepszy okres na zwiedzanie Ukrainy to czas od maja do września.
Czy potrzebujemy wizę na Ukrainę?
Nie. Obywatele RP wjeżdżają na terytorium Ukrainy na podstawie ważnego paszportu, bez konieczności posiadania wizy wjazdowej. Na granicy otrzymują tzw. dokument migracyjny (rejestracyjny), na którego podstawie mogą przebywać na terytorium Ukrainy do 90 dni (uwaga: należy zachować ów dokument aż do wyjazdu z Ukrainy; w razie jego zagubienia służby graniczne mogą żądać zapłacenia kary, nawet powyżej 100 UAH). W przypadku pobytu dłuższego niż 90 dni obywatele RP mogą ubiegać się o wizę pobytową lub pobyt czasowy. Formalności te załatwia się w Oddziale Wiz i Rejestracji odpowiednim do miejsca pobytu na Ukrainie.
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE
Ambasada Ukrainy
al. Jana Chrystiana Szucha 7
00-580 Warszawa
tel. 629 34 46, 622 47 97
fax 629 81 03
Ambasada RP
ul. Jarosławiw Wał 12, 01034 Kijów-34
telefony:
(0-038044) 230 0700
fax. (0-038044) 270 6336
e-mail: ambasada@polska.com.ua