WILNO wycieczki. Weekend Wilno. Zwiedzanie Wilna
Oferty wycieczki weekend Wilno i na Litwę:
- Wycieczki do Wilna
- wycieczki last minute do Wilna
- wycieczki autokarem na Litwę
- wycieczka first minute do Wilna
- hotele z własnym dojazdem
Do Wilna proponujemy wyjazdy autokarem z miast:
Bielsko-Białej Częstochowy Gliwic Katowic Krakowa Łodzi Opola Poznania Piotrkowa Trybunalskiego Radomia Warszawy Wrocławia
Wilno – stolica Litwy, położona nad rzeką Wilią, na Pojezierzu Wileńskim. Miasto pełne życia, dynamicznie rozwijające się. Posiada wiele miejsc związanych z wybitnymi postaciami ważnymi dla Polaków, m.in. z Mickiewiczem i Słowackim.
Wilno posiada wiele cennych zabytków architektonicznych, przeważnie z okresu baroku. Przepiękne kościoły, wspaniałe rezydencje magnackie i mieszczańskie kamieniczki. To wszystko ma do zaoferowania stolica Litwy.
Stare Miasto
Zespół obiektów znajdujących się na Starym Mieście w 1994 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stare Miasto jest najstarszą, zabytkową dzielnicą Wilna. Najstarsze, znajdujące się tutaj zabytki datowane są na XIV wiek.
Ostra Brama
Ostra Brama wzniesiona w latach 1503 – 1514, w stylu gotyckim, stanowi wraz z przylegającym do niej fragmentem muru obronnego, jedyną pozostałość dawnych miejskich fortyfikacji. Od wewnętrznej strony bramy znajduje się Kaplica Ostrobramska, a w niej zawieszony nad ołtarzem Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej z 1786 roku.
Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu
Kościół św. Piotra i Pawła jest najbardziej okazałą barokową budowlą w Wilnie. Wnętrze świątyni zdobi ponad dwa tysiące rzeźb przedstawiających tematykę biblijną, mitologiczną i historyczną. Najciekawszy element wystroju wnętrza kościoła to kryształowy żyrandol w kształcie łodzi. Nad wejściem do zakrystii wisi obraz Ukrzyżowanego, który pochodzi z XVII wieku. Plac znajdujący się przed kościołem został nazwany placem Jana Pawła II, na pamiątkę wizyty papieża na Litwie.
Katedra św. Stanisława
W 1386 roku po przyjęciu przez Litwę chrztu, Jagiełło powołał biskupstwo w Wilnie i ufundował kościół pw. św. Stanisława, który miał pełnić rolę katedry dla Wielkiego Księstwa. Katedrę wzniesiono w miejscu dawnej świątyni pogańskiej. W późniejszym okresie katedra wiele razy była trawiona przez ogień i odbudowywana na nowo. Kolejne zniszczenia były efektem wojen z Rosjanami. Obecna świątynia wybudowana została w 1798 roku w stylu klasycystycznym. W głównym ołtarzu znajduje się obraz „Zamordowanie św. Stanisława”. Katedrę otacza jedenaście kaplic, z czego dwie zachowały się z poprzednich kościołów. W 1931 roku przy okazji remontu odkryto zapomniane grobowce, znajdujące się w podziemiach. W kryptach znajdują się grobowce królewskie m.in. Aleksandra Jagiellończyka i Elżbiety Habsburżanki.
Kościół św. Anny
Kościół św. Anny jest jednym z cenniejszych zabytków Wilna. Charakterystyczna gotycka sylwetka świątyni zachwyca wszystkich turystów. Podziw wzbudza przede wszystkim zachodnia fasada główna, którą wieńczą trzy wieżyczki z koronkowymi krzyżami. W ołtarzu głównym podziwiać można obraz św. Anny. Wewnątrz kościoła na uwagę zasługuje również epitafium poświęcone Annie i Jakubowi Naporkowskim z XVII wieku. Obok kościoła znajduje się pomnik Adama Mickiewicza.
Uniwersytet im. Stefana Batorego
Uczelnia powstała z inicjatywy Stefana Batorego w 1579 roku, w wyniku przekształcenia Kolegium Jezuitów we Wszechnicę. Uniwersytet przez długi okres pozostawał jedyną wyższą uczelnią na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Po licznych reformach, zamknięciach i odnowach ostatecznie uniwersytet zaistniał w 1919 roku.
Kościół św. Jana
Kościół św. Jana stanowi jedną z najstarszych i najpiękniejszych świątyń wileńskich. To jedna z pierwszych chrześcijańskich budowli na Litwie. Ufundowana została przez Jagiełłę, wkrótce po chrzcie Litwy. Obecnie oprócz roli sakralnej pełni także funkcję Muzeum Uniwersytetu Wileńskiego. Wewnątrz świątyni na uwagę zasługuje sześć barokowych konfesjonałów, a także witraże z 1902 roku. Ekspozycję muzealną stanowią natomiast głównie starodruki, Biblie, modlitewniki czy dzieła filozoficzne.
Baszta Giedymina
Baszta Giedymina jest pozostałością Zamku Górnego, wzniesionego w połowie XIV wieku. W następnym stuleciu zamek spłonął, a później został odbudowany w stylu gotyckim, za panowania księcia Witolda. Z biegiem czasu zamek popadał w ruinę. Obecnie można podziwiać jedynie jego wieżę, która zwana jest Basztą Giedymina. Na szczycie wieży powiewa litewska flaga.
Kościół św. Michała Archanioła i Klasztor Benedyktynek
Jeden z niewielu zachowanych obiektów w stylu renesansowym. Klasztor Benedyktynek powstał w budynku dawnego pałacu Sapiehów. Zamiarem fundatora – Lwa Sapiehy było również utworzenie w tym miejscu mauzoleum rodowego. W 1885 roku świątynię zamknięto, a w klasztorze polecono otworzyć przytułek. W 1905 roku kościół wrócił w posiadanie rodu Sapiehów, którzy odrestaurowali świątynię, by pełniła ona swoją pierwotną rolę. Od połowy XX wieku wewnątrz kościoła działa Muzeum Architektury. Najcenniejszymi zabytkami są tutaj nagrobki Sapiehów.
Cmentarz na Rossie
Cmentarz na Rossie jest miejscem często odwiedzanym przez turystów. Nekropolia była za czasów ZSRR wielokrotnie dewastowana, dziś znajduje się pod opieką Związku Polaków na Litwie. Na cmentarzu pochowani są polscy żołnierze, a także postacie znane z polskiej i litewskiej historii. Na Cmentarzu na Rossie pochowane zostało również urna z sercem marszałka Piłsudskiego.
Pałac Prezydencki
Pałac Prezydencki jest oficjalną siedzibą prezydenta Litwy. W XIV wieku w miejscu dzisiejszego Pałacu Prezydenckiego znajdował się obiekt należący do biskupów litewskich. Po pożarach, które zniszczyły budynek w XVIII wieku, został odrestaurowany w stylu klasycystycznym. Przebywali tutaj m.in. król Francji Ludwik XVIII, Aleksander I i Napoleon Bonaparte. W 1993 roku przeszedł na własność Kancelarii Prezydenta, a jego oficjalną siedzibą jest od roku 1997.
Synagoga Chóralna
Synagoga Chóralna jest jedyną z wileńskich synagog, która przetrwała czas Holocaustu i nadal jest czynna. Podczas II wojny światowej przeznaczona została na magazyn leków, co uchroniło ją od całkowitego zniszczenia. Po 1989 roku została zwrócona gminie żydowskiej i po gruntownej renowacji służy miejscowej społeczności żydowskiej.
Nocne życie w Wilnie
Wilno jako miasto młode i dynamicznie rozwijające się posiada niezliczoną ilość klubów, dyskotek i pubów, w których można bawić się do białego rana. Każde z tych miejsc oferuje różnego typu muzykę, w niektórych organizowane są koncerty na żywo.