Litwa - Troki, Wilno, Kowno - wycieczka objazdowa
Litwa - Troki, Wilno, Kowno - wycieczka objazdowa
Program ramowy
Dzień 1.
Wyjazd z Poznania w godzinach wieczornych. Nocny przejazd przez Polskę.
Dzień 2.
Przyjazd na Litwę w godzinach przedpołudniowych. Zwiedzanie zabytków miasta Troki. To urokliwe drewniane miasteczko, położone na półwyspie między jeziorami otaczającymi je z czterech stron świata. Miasto przez wieki uważane było za stolicę pogańskiej "giedyminowej" Litwy. Jedną z największych atrakcji miasta jest grupa etniczna i religijna pochodzenia turecko-semickiego - Karaimowie, którzy w Średniowieczu zostali sprowadzani z Krymu przez Wielkiego Księcia Witolda. Fenomen tej społeczności polega na tym, że jest to lud nieizraelski wyznający judaizm. Do dziś w Trokach mieszkają i kultywują swoje tradycje. W mieście zachowało się wiele karaimskich domów i obiektów sakralnych tzw. kienesy. Skosztować można również ich oryginalnej kuchni - szczególnie kibiców, czyli pierożków pieczonych z kruchego ciasta z nadzieniem mięsa wieprzowego (płatne we własnym zakresie). W programie wycieczki przewidziane jest również zwiedzanie jedynego zachowanego na Litwie gotyckiego zamku na wyspie. Mieszkał tu książę Witold, Kazimierz Jagiellończyk, Aleksander Jagiellończyk, bywał Zygmunt August. W planach przewidziane są również zakupy na trockich straganach. Wśród turystów duża popularnością cieszy się bursztyn, ceramika, karaimskie pamiątki. Następnie przejazd do Wilna. Zakwaterowanie. Czas wolny. Nocleg.
Dzień 3.
Śniadanie. Zwiedzanie Wilna (stolica Litwy) – swą nazwę wzięło od nazwy rzeki Wilenki, zwanej dawniej Wilejką. Atrakcyjne miejsce pod każdym względem – zachwyci i pozostanie na zawsze w pamięci. Z powodu swojej barokowej architektury nazywane jest "najbardziej włoskim miastem na północ od Alp". Wilno to przede wszystkim sentymentalne spotkanie z polską kulturą. Jej ślady widać w tym mieście na każdym kroku. Z litewską stolicą niezwykle silnie związany był kwiat polskiej inteligencji - Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz, Juliusz Słowacki, Józef Ignacy Kraszewski, Władysław Syrokomla czy Józef Piłsudski. Ten ostatni nazywał Wilno stolicą świata. W programie zwiedzanie zbudowanej w stylu gotyckim Ostrej Bramy. Tam podziwiać będziemy uważany za cudotwórczy obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej. Wspominał o nim w inwokacji nasz narodowy wieszcz Adam Mickiewicz "Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie!..." (Pan Tadeusz). W programie przewidziane jest również zwiedzanie cerkwi Św. Ducha, cerkwi Św. Trójcy, Placu Ratuszowego, Muzeum A. Mickiewicza, kościoła Św. Anny i Bernardynów, Katedry Wileńskiej. Zatrzymamy się też na cmentarzu w Rossie, w którym w 1936 roku zostało złożone serce Marszałka Piłsudskiego. Zobaczymy również panoramę miasta z góry Trzech Krzyży. W czasie wolnym możemy odwiedzić litewskiej karczmy i tam napić się słynnego litewskiego piwa czy oryginalnej wódki tzw. starki. Nocleg.
Dzień 4.
Śniadanie. Wyjazd do Kowna – grodu przepięknie położonego nad Niemnem u ujścia Wilii. Niegdyś był miastem kupieckim silnie związanym z Hanzą. W XIX wieku stał się głównym ośrodkiem narodowego ruchu litewskiego. Tam mieszkał i tworzył sławny litewski poeta - Maironis, a właściwie Jonas Mačiulis, który odegrał wybitną rolę w litewskim ruchu odrodzenia narodowego. W dwudziestoleciu międzywojennym Kowno pełniło rolę "tymczasowej" stolicy Republiki Litewskiej. Zwiedzanie miasta zespołu pokamedyńskiego w Pożajściu, nazywanego "Małą Italię" w sercu Litwy – w skład tego kompleksu wchodzi dawny klasztor kamedułów i kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Zobaczymy także Dom Peruna – XV wieczną kamienicę, która służyła przed wiekami jako kupiecki kantor i spichlerz. W programie wycieczki przewidziane jest też zwiedzanie Zamku, Rynku, Katedry, Ratusza. Dla chętnych planujemy czas wolny na posiłek w oberży myśliwskiej lub innej knajpce, polecamy tradycyjne litewskie potrawy. W Kownie zwiedzimy również jedno z najciekawszych muzeów tego miasta - Muzeum Diabłów, które powstało w oparciu o zbiory litewskiego malarza A. Zmuidzinawicziusa. Przewidziany jest również spacer po jednej z najbardziej reprezentacyjnej ulic Kowna – Alei Wolności. Wieczorem wyjazd w drogę powrotną do Polski.
Dzień 5.
Przyjazd do Polski w godzinach popołudniowych.
Zakwaterowanie:
hotel *** w Wilnie
Wyżywienie:
BB oferuje: 2 śniadania.
Uwagi:
Godziny wyjazdów z poszczególnych miast w Polsce ustalane są na około tydzień przed wyjazdem.
Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany programu zwiedzania.
Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.
Cena zawiera:
przejazd autokarem klasy LUX (klimatyzacja, WC, barek), noclegi, wyżywienie wg programu, ubezpieczenie KL, NNW, bagaż, opiekę pilota, zwiedzanie z przewodnikiem.
Cena nie zawiera:
biletów wstępu do zwiedzanych obiektów.
Opinie klientów dotyczące hotelu
Jeszcze nikt nie dodał opinii o tym hotelu.