PRZEWODNIK TURYSTYCZNY STANY ZJEDNOCZONE ALASKA
Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?
Największa potęga gospodarcza na świecie, globalny gracz, który niemal w każdej wyobrażalnej dziedzinie rozdaje karty – tak można w skrócie opisać Stany Zjednoczone Ameryki. Chyba jedynie pod względem historii i zabytków ten niesamowicie dynamiczny kraj, może mieć kompleksy. W końcu od czasów odkrycia Ameryki przez Kolumba, uzyskania uzyskaniu niepodległości w 1776 roku i ustanowieniu konstytucji w 1789 r. w skali dziejów całej cywilizacji minęła zaledwie chwila. Ale Amerykanie nie mają chyba na tym tle kompleksów – USA są bowiem dziś potęgą, z którą liczyć musi się każdy. Historia Stanów Zjednoczonych choć krótka, jest bardzo burzliwa. Państwo, które dziś zajmuje prawie połowę kontynentu niemal zawsze borykało się z silnymi naprężeniami wewnętrznymi. Począwszy od rozpoczętego w XVI wieku procesu kolonizacji a skończywszy na wojnie z międzynarodowym terroryzmem, która trwa do dziś. W dziejach USA największą rolę odegrała amerykańska wojna niepodległość pomiędzy Wielką Brytanią a jej trzynastoma koloniami, która wybuchła w 1775 r. Data 4 lipca 1776 roku kiedy to ogłoszono Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych to najważniejszy dzień w historii kraju. Dziś jednak USA kojarzą się i słusznie z wolnością i nieograniczonymi możliwościami. Po zakończonych zwycięstwem wojnach światowych i zakończeniu zimnej wojny, liczące ponad 305 mln ludzi USA, z których ogromna ilość to imigranci z różnych stron globu, pozostaje najpotężniejszym państwem na świecie.
Największy stan USA - 6 razy większy od Polski, a jednocześnie najmniej zaludniony region kraju. W 1867r. Alaska została odkupiona od Rosjan, dla których zmagania z rdzenną ludnością Aleutami okazały się zbyt uciążliwe. Koszt transakcji wyniósł 7,2 mln. dolarów, co wzbudziło oburzenie społeczeństwa. Jednak wkrótce zostały tam odkryte żyły złota oraz inne bogactwa mineralne. Wydobywa się tu ropę naftową (jedne z największych złóż na świecie), gaz ziemny, złoto, platynę, miedź, cynę, nikiel, uran, a mieszkańcy są zwolnieni z podatków, dzięki czemu Alaska stała się jednym z najbogatszych stanów USA. Obszar Alaski na południu pokrywa tajga, na Dalekiej Północy tundra. Powierzchnia jest górzysta z najwyższym szczytem Ameryki Północnej Mount McKinley (6194 m n.p.m.). Pomimo długiej zimy, która trwa tu 9 miesięcy i subpolarnego klimatu na Dalekiej Północy Alaska może wiele zaoferować tym, którzy uwielbiają wędrówki i chcą poznać świat dzikiej natury. O mieszkańcach Alaski mówi się, że każdy z nich jest właścicielem dużego pick-upa, psa oraz niewielkiej chatki. Są to bardzo sympatyczni, przyjaźnie nastawieni do życia ludzie.
CO WARTO ZWIEDZIĆ NA ALASCE?
Anchorage
największe miasto na Alasce. Warto przeznaczyć jeden dzień na spacer po nowoczesnym centrum lub wzdłuż Tony Knowles Coastal Trail aż do punktu widokowego Point Woronzof, skąd przy dobrej pogodzie można podziwiać masyw Denali. W mieście znajduje się także kilka muzeów, parki, ogród botaniczny i zoo.
Chicken (Ptarmingan)
ta malutka wioska jest reliktem ostatniej gorączki złota. Można tu spróbować płukania złota lub udać się na wędrówkę po okolicznych wzgórzach i obejrzeć dragi - imponujących rozmiarów maszyny, które służyły do szukania złota na masową skalę.
Kenai
półwysep o wspaniałych walorach krajobrazowych. Możemy tu podziwiać piękną przyrodę, góry i wulkany. W miasteczku Kenai znajduje się spokojna, urocza plaża, a także cerkiew prawosławna.
Park Narodowy Wrót Arktyki
znajduje się na terenie Gór Brooksa, jego obszar leży w całości powyżej Kręgu Polarnego. Dotarcie do niego jest kosztowne i skomplikowane, ze względu na to, iż jest to jeden z najbardziej niedostępnych obszarów Stanów Zjednoczonych, w którym nie ma żadnych schronisk, kempingów i dróg, w wyprawię powinni udać się tylko najwytrwalsi. Park zamieszkują renifery karibu, łosie, rosomaki, koziorożce.
Seward
piękne miasto nad Zatoką Zmartwychwstania, położone między górami. Największą atrakcją jest rejs po zatoce i podziwianie morskiej fauny. Lodowce spływające wprost do oceanu tworzą niesamowity widok, który na długo utknie nam w pamięci.
Fairbanks
drugie pod względem wielkości miasto na Alasce. Przez większość zimowych dni można tu obserwować zorza polarne. Ciekawym, godnym zobaczenia miejsce jest Ice Museeum, gdzie można zobaczyć lodowe rzeźby oraz Pioneer Park, w którym zabytkowe budowle z całego stanu odtwarzają miasteczko z okresu gorączki złota nad rzeką Chena.
Sitka
miasto było stolicą rosyjskiej Alaski do momentu sprzedania jej Amerykanom. W cerkwi św. Michała można oglądać kolekcję pamiątek po Rosjanach. Miejscem godnym uwagi jest Sitka National Historic Park
– miejsce, w którym Rosjanie toczyli bitwę z Indianami z plemienia Tlingitów. Park otoczony jest wodami cieśniny Sitka.
PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM NA ALASKĘ
Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Alasce
Jak dostać się na Alaskę?
Do Anchorage można dolecieć z Warszawy z przesiadką w Amsterdamie lub w Paryżu, a później w Minneapolis.
Jak poruszać się po Alasce?
Autobusy, które kursują pomiędzy większymi miastami niestety do tanich nie należą. Dobrym rozwiązaniem jest samochód, który daje dużą swobodę, dodatkową zaletą są niskie koszty benzyny. Typowym i popularnym środkiem transportu na Alasce są samoloty, choć podróż lotnicza jest droższym rozwiązaniem.
Jakie są wtyczki elektryczne i napięcie prądu na Alasce?
Napięcie
wynosi 110V, potrzebny jest plug adapter i voltage convector.
Jakie są ceny na Alasce?
W większych miastach ceny jedzenia, noclegów i innych usług są podobne do tych, które obowiązują w pozostałych stanach. Jednak im dalej na północ, tym drożej. Bankomaty są ogólnodostępne i można je znaleźć w każdej, większej wiosce. W banku możemy wymienić gotówkę.
Co zabrać ze sobą na Alaskę?
Zapas potrzebnych lekarstw, ubranie przeciwdeszczowe, wygodne buty, środki przeciwko komarom.
Kiedy wybrać się na Alaskę?
Najlepszy czas to okres od maja do sierpnia. W maju mogą jednak występować deszcze. We wrześniu w górach zaczyna padać pierwszy śnieg, dlatego na górskie wyprawy jest już zdecydowanie za późno.
Czy potrzebujemy wizę na Alaskę?
Tak. Nie istnieje też możliwość uzyskania wizy na granicy, a jeśli cel podróży będzie sprzeczny z rzeczywistym, ważny dokument nie gwarantuje wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych.
Jakich potraw spróbować na Alasce?
Znajdziemy tu typowo amerykańskie jedzenie - burgery, jednak zdecydowanie lepiej spróbować ryb: łososia lub halibuta. W wykwintnych restauracjach serwuje się mięso renifera karibu.
Jakie pamiątki zakupić na Alasce?
Oprócz typowych pamiątek z logo Alaski (magnesy na lodówkę, pocztówki, torby) warto kupić wyroby eskimoskie wykonane z kości wieloryba.
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE STANÓW ZJEDNOCZONYCH
Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki
Al. Ujazdowskie 29/31, 00-540 Warszawa
tel.: 628-30-41 do 49
fax: 628-82-98
tlx: 813304 usa pl, 817771 usa pl
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie
ambasador: Ryszard Schnepf
Stany Zjednoczone, Waszyngton, 2640 16th Street, N.W., 20009
tel.: +1 202 499 1700
tel. dyżurny: +1 202 368 4102
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Anchorage
konsul honorowy: Stanisław Borucki (język konsula polski, angielski)
Stany Zjednoczone, Anchorage, 7550 Old Steward Highway, Suite 101, AK 99518
tel.: +1 907 3444722
tel.: +1 907 7484697 (kom.)
fax: +1 907 3447525
Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl