PRZEWODNIK TURYSTYCZNY BUŁGARIA
Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?
Położona w samym środku Bałkanów Bułgaria jest krajem bardzo zróżnicowanym geograficznie. To kraj bezkresnej Niziny Naddunajskiej, położonych na południu pięknych wyżyn i gór (najwyższych na Bałkanach). Ale główną atrakcją kraju jest czyste i piękne wybrzeże Morza Czarnego, przyciągające turystów z całego świata. Bułgaria to kraj niezwykle lubiany przez turystów z całego świata – w dobie tanich lotów lotniczych, kraj ten nigdy nie był tak dostępny jak dzisiaj. To zasługa przystępnych cen, wspaniałej regionalnej kuchni czystych plaż, miłych ludzi i szybkiego rozwoju kraju. W miejscowościach usytuowanych blisko morza wciąż powstają nowe centra rozrywkowe, aquaparki, puby, bary i restauracje. Istnieją tu luksusowe hotele oferujące gościom szeroki wybór atrakcji, jak wieczory folklorystyczne, bogaty program animacyjny i koncerty muzyczne na żywo. Bułgaria to także niezwykłe zabytki, 12 bardzo dobrze zadbanych parków narodowych, świetnie zagospodarowane i czyste plaże. Na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego panują świetne warunki do uprawiania sportów wodnych, jak żeglarstwo, windsurfing, parachuting i wiele innych.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W BUŁGARII?
Złote Piaski
Kurort turystyczny położony nad Morzem Czarnym, w odległości około 20 km na północ od Warny. Zaprasza do wypoczynku na długiej, pięknej plaży i pośród zieleni tworzonej przez unikalny park. Oprócz kąpieli morskich można również rozkoszować się pływaniem w wielu bezpłatnych, ulokowanych wzdłuż plaży basenach. Bogata oferta barów, restauracji, klubów i dyskotek zaprasza do zabawy co wieczór w innym lokalu. Istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych i jazdy konnej. Znajdują się tu kompleksy balneologiczne, w których można zażywać kąpieli w basenach termalnych.
Kranevo
Kranevo to ładna, mała miejscowość wypoczynkowa oddalona o 8 km od Złotych Piasków. Leży nad brzegiem niewielkiej zatoki i oczarowuje piaszczystą plażą. Miasteczko wybudowano w miejscu starożytnej twierdzy, co dodaje mu specyficznej atmosfery przeszłości. Dziś urokliwy klimat nadają mu przytulne knajpki ze świeżymi owocami morza i winem domowej produkcji. Wieczorem można posłuchać oryginalnej bułgarskiej muzyki w jednej z tawern. Kranevo to wymarzone miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi, które zapewnia wyśmienite jedzenie, niezwykły klimat i wylegiwanie się na plaży.
Słoneczny Brzeg
Słoneczny Brzeg leży nad malowniczą, półokrągłą zatoką, osłoniętą od północy pasmem Gór Bałkańskich. Swoją nazwę zawdzięcza słoneczno-złotym piaskom, rozciągającym się na plażach o długości 8 km i szerokości ponad 100 m. W miasteczku roi się od kawiarni, restauracji, barów i sklepów. Słoneczny Brzeg to idealne miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. W okolicy Słonecznego Brzegu znajduje się kilka historycznych miejsc wartych uwagi, m.in. przepiękna rzymska Świątynia Jupitera za Obzorem lub malownicze ruiny greckiej twierdzy Poleokastro. Warto wybrać się również do położonego nad rzeka Kamcziją rezerwatu leśnego "Łangoza", w którym ujrzeć można cudowną egzotyczną roślinność.
Św. Włas
Małe miasteczko położone nad Morzem Czarnym 4 km od kurortu Słoneczny Brzeg oraz 10 km od historycznego miasta Nesebyru. Łatwo dostać się tutaj z Nesebyru i Burgas, skąd kursują autobusy liniowe oraz sporo prywatnych busów. Plaża ma długość 1 km i średnią szerokość ok. 15 metrów, położona jest w małej zatoczce. Piaszczysta, drobnoziarnista, o złotym kolorze plaża jest bardzo zadbana. Można wypożyczyć leżaki, krzesła i parasole. Oprócz centralnej plaży jest w miasteczku jeszcze jedna, mniejsza, zwana Campinga. W miasteczku istnieje możliwość wypożyczenia rozmaitego sprzętu do uprawiania sportów: rowerów wodnych, kajaków, łodzi oraz zapisać się na kurs windsurfingu. Restauracje znajdują się głównie w tutejszych hotelach, smacznie i taniej można zjeść w małych barkach i knajpkach przy plaży zdecydowanie tańszych niż w restauracjch w Słonecznym Brzegu.
Rawda
Niewielka, ale intensywnie rozwijająca się miejscowość turystyczna usytuowana na wybrzeżu Morza Czarnego, w pobliżu zabytkowego miasteczka Nessebar oraz najnowocześniejszego bułgarskiego kurortu Słoneczny Brzeg. Plaże piaszczyste z niewielkimi i urokliwymi zatoczkami, miasteczko z duzą ilością kawiarenek, tawern oraz restauracji. Atutem Rawdy są przystępne ceny.
Sozopol
Sozopol jest przepiękną, urokliwą miejscowością turystyczną położoną w południowej części Wybrzeża Morza Czarnego. Od lat to ulubione miejsce wakacyjnego wypoczynku polskich turystów. Sozopol dzieli się na dwie części: starą i nową. Stary Sozopol zachwyca drewniano-kamienistą architekturą, stylizowanymi na ludowo tawernami, kafejkami oraz nadmorską promenadą. Nowy Sozopol to tętniąca życiem i muzyką część miasteczka z hotelami, pensjonatami, przytulnymi restauracjami i kawiarenkami oraz dyskotekami. Szerokie, piaszczyste plaże łagodnie opadające do morza zapewniają aktywny i udany wypoczynek.
Rilski Monaster
Najsłynniejszy i największy w Bułgarii klasztor prawosławny, położony u stóp masywu Riła. Klasztor zbudowany wśród lasów, na wysokości około 1100 m n.p.m. Założony w X wieku przez Św. Iwana. Budynki tworzą zamknięty, nieregularny czworobok ozdobiony wewnątrz wspaniałymi kolumnadami. W centrum klasztornego podworca wznosi się świątynia pokryta freskami. Całość dopełniają dwie bramy: Dupnicka i Samokowska. Klasztor wpisany jest na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Monastery oferuje także miejsca noclegowe dla turystów.
Cerkiew Bojanska
Znajduje się u podnóży łańcucha Witosza, w dzielnicy Bojana. Zdobiona jest wspaniałymi malowidłami średniowiecznymi i jest dobrze zachowanym pomnikiem architektury z okresu feudalizmu. Freski pochodzą z 1259 r., są arcydziełem sztuki tamtego okresu. Postaci fundatorów - Sewastokratora Kałojana i jego żony Desisławy w bogatych, świątecznych szatach, są przedstawione na jednym z fresków. Interesujące są także portrety cara Konstantina i carycy Iriny – ze wszystkimi detalami w rysunku twarzy i części garderoby. Jak na czasy, gdy malarstwo portretowe dopiero zaczynało się rozwijać – są to prawdziwe arcydzieła
Grobowiec Kazanłyszki
Został odkryty w 1944 r. i jest jednym z dziewięciu zabytków bułgarskiej historii i kultury, włączonych do listy pomników historycznych i architektonicznych. Jest to arcydzieło architektury trackiej i stanowi w pełni zachowany pomnik sztuki zdobniczej z epoki wczesnohellenistycznej (IV-III w. p.n.e.)
Nessebar
Jest to jedno z najstarszych miast w Europie. Jest spadkobiercą antycznej trackiej osady Mesambria powstałej 2000 lat p.n.e. Od 510 roku p.n.e. było to greckie miasto – kolonia Mesemwria. Znajdował się tam teatr i świątynia Apolla. W 72 r. p.n.e.. miasto podbili Rzymianie. W 812 r. chan Krum zapanował nad miastem. Nessebar, to urocze, zabytkowe miasteczko, położone na skalistym półwyspie w bezpośrednim sąsiedztwie nadmorskich kurortów takich jak: Burgas, Pomorie oraz Słoneczny Brzeg. Chociaż cały półwysep da się obejść w 40 minut, zaś wszystkie zabytki w kolejne 1,5 godziny, to miasteczko, ze względu na swój charakter z pewnością zasługuje na odwiedziny z uwagi zabytki oraz
charakterystyczne domki, kręte uliczki, kramiki, sklepiki z antykami oraz przytulne kawiarenki i restauracje.
Park narodowy „Pirin”
Jego początki to 1962 r., kiedy to Narodowy Park „Wichren” został przekształcony w Narodowy Park „Pirin”. Ukształtowanie powierzchni jest tam typowo alpejskie. Najwyższym punktem jest szczyt Wichren – 2915 m. Jest tu ponad 180 jezior polodowcowych. W skład parku Pirin wchodzą rezerwaty „Bajowi Dupki - Dżindżirica”, w którym rośnie chroniona biała i czarna sosna rumelijska (Pinus peuce) i „Julen”.
Skalne monastery w doline rz. Rusenski Łom
Monastery istnieją od XII-XIV w., kiedy to było wielu mnichów-pustelników. Przysposobili oni dla własnych celów naturalne jasknie i w ten sposób powstały całe kompleksy klasztorów. Jest tam ponad 250 kościołów. Monaster w skałach "Sw. Archangeł Michaił" jest jednym z największych ośrodków kultury i literatury sakralnej w Bułgarii w XIII i XIV w. Malowidła ścienne z tamtego okresu zachowały się do dziś.
Jezioro Srebyrna
Jezioro znajduje się w pobliżu Dunaju, o 16 km. od Silistry. Jest to główne miejsce odpoczynku ptaków przelotnych na trasie z Europy Północnej do Centralnej Afryki, zwanej "Via Pontica". W 1948 r. zostało ono mianowane ścisłym rezerwatem przyrody. Ma od 1 do 3 m. głębokości, jest porośnięte trzciną wodną i gatunkami roślin będącymi na wymarciu w Europie.
PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO BUŁGARII
Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Bułgarii
Kiedy najlepiej pojechać do Bułgarii?
Najlepszą porą by pojechać do Bułgarii jest cały okres od maja do września. Lata bywają gorące i suche, więc dobrym wyborem może być wiosna i wczesna jesień. Jednak największe tłumy zjeżdżają nad Morze Czarne na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy pogoda jest niemal niezmienna, dominują 30-stopniowe upały i bezchmurne niebo. Ma to też swoje odzwierciedlenie w wyższych cenach. Pobyt w lipcu może być nieco ryzykowny z racji na liczne fronty atmosferyczne na Morzu Czarnym powodujące załamania pogody. Zdarzają się burze i dni z dużym zachmurzeniem, jednak właśnie wtedy należy najbardziej uważać na słońce, jest ono bowiem bardzo zdradliwe. Bułgaria to także dobre miejsce do uprawiania sportów zimowych. W Bułgarii sezon narciarski trwa od grudnia do kwietnia. Góra Witosza na południowych obrzeżach Sofii jest najchętniej uczęszczanym miejscem przez narciarzy. W marcu organizuje się tam międzynarodowe zawody w slalomie i slalomie gigancie.
Jak dojechać do Bułgarii?
Niestety z Polski brak bezpośredniego połączenia kolejowego z Bułgarią. Możemy dojechać tam z przesiadką. Z Lwowa trzy razy w tygodniu odchodzą pociągi do Burgas. Z Krakowa odjeżdża codziennie pociąg do Bukaresztu, a z Bukaresztu codziennie kursuje kilka pociągów do Ruse. Z Krakowa trzy razy dziennie odjeżdża pociąg do Budapesztu, a stamtąd prosto na wybrzeże Morza Czarnego do kurortu Burgas. Polscy przewoźnicy świadczą usługi transportowe do następujących miast w Bułgarii: Burgas, Sofia, Varna, Nesebar.
Czy potrzebna jest wiza do Bułgarii?
Nie. Wizy nie są wymagane.
Kiedy wybrać się do Bułgarii? Jaki jest dobry czas na wakacje w Bułgarii?
W sezonie letnim, czyli od początku maja do przełomu września i października, panują doskonałe do wypoczynku warunki, którym sprzyja panujący tu klimat umiarkowany, ciepły. Nad morzem panuje klimat podzwrotnikowy, bardziej wilgotny niż w głębi kraju. Na wybrzeżu średnie temperatury latem sięgają 25 - 28 °C, a zimą 0 - 4 °C.
Jaka waluta obowiązuje w Bułgarii?
W Bułgarii obowiązuje Leva (1 EUR = ok. 1,649 BGN wg kursu z dnia 29.07.2008) kawa w kawiarni od 2 BGN woda mineralna 1l od 2 BGN piwo w pubie od 3 BGN obiad w restauracji od 8 BGN.
Jaka jest różnica czasowa w Bułgarii?
Godz. 12:00 w Polsce = godz. 13:00 w Bułgarii.
Czy w Bułgarii jest opłata klimatyczna?
W Bułgarii obowiązuje opłata klimatyczna w wysokości – 6 EUR/os. dor. oraz 3 EUR/dziecko do 12 lat (za cały pobyt); zostaje ona pobrana w czasie transferu z lotniska do hotelu.
Jakie są orientacyjne ceny w Bułgarii?
obiad - ok. 10 EUR, butelka wody min. - 1 EUR, butelka wina - 10 EUR, piwo - 1,5 EUR, coca cola - 1 EUR, kawa - 1 EUR; w restauracji poza centrum 20%-30% taniej; w sklepie: butelka wody mineralnej – 0,5 EUR, butelka wina – 3 EUR, piwo – 0,5 EUR.
Co warto kupić będąc w Bułgarii?
Wino, biżuteria, kilimy, ceramika, skóra, wyroby z drewna, jogurty.
Czy można dobrze zjeść w Bułgarii?
Wiele bułgarskich restauracji oferuje typowe dania lokalnej kuchni. Tradycyjna kuchnia jest pikantna, używa się dużo papryki, pieprzu, czosnku i ziół. Typowe dania: skara - mieszanka mięs z rusztu, piperka biurek - pieczona papryka z serowym farszem, gjuwecz - potrawka z mięsa duszonego z bakłażanami i ziemniakami. Posiłki stanowią bardzo ważny element życia Bułgarów. Powinno się je spożywać w gronie szerszym niż rodzina. Bułgarzy potrafią je celebrować naprawdę długo. Ponadto Bułgaria jest ojczyzną wina. Panują tu doskonałe warunki do uprawy winorośli, za sprawą łagodnego klimatu. W Bułgarii uprawia się ponad 60 odmian winogron. Bułgarskie wino jest nieodłącznym elementem każdego święta.
Co można przywieźć z Bułgarii? Jakie pamiątki?
Najpiękniejsze pamiątki z Bułgarii to rękodzieło artystyczne: drewniane rzeźby, tkactwo, szczególnie piękne hafty z Nesebyru i Warny. Aromatycznych wspomnień po powrocie do kraju dostarczą olejki różane z Doliny Róż zakupione w Kazanłyku. Warto także pamiętać o tradycyjnych bułgarskich trunkach, najbardziej znane bułgarskie wina to Sofia, Kadarka czy Varna Chardonnay. Warto zwrócić także uwagę na popularny na Bałkanach trunek, a mianowicie rakiję. Najpopularniejsza bułgarska rakija to śliwkowa Tetewenska.
Jakie są plaże w Bułgarii?
Wiele plaż Bułgarii zostało odznaczonych "Błękitną Flagą", co potwierdza ich czystość i dobrą infrastrukturę. Znajdują się tu piękne, długie plaże piaszczyste, np. plaża w Złotych Piaskach o długości około 3,5 km. Są również niewielkie, urocze plaże położone w zacisznych zatoczkach. Wszystkie mają złoty piasek i łagodne zejście do morza. Na wielu odcinkach wybrzeża ze złocistymi plażami sąsiadują gęste lasy sosnowe.
Jakie są ciekawe wydarzenia w Bułgarii?
W maju odbywa się Festiwal Róż w Kazanłyku. W lipcu organizowany jest Festiwal Arbuza w Szumen. Corocznie w sierpniu odbywają się festiwale ludowe w Warnie.
Jak podróżować po Bułgarii?
Sieć komunikacji w Bułgarii jest dobrze rozwinięta. Pomiędzy miejscowościami można poruszać się klimatyzowanymi autobusami linii lokalnych lub zdecydować się, szczególnie na dłuższej trasie, na szybszy przejazd pociągiem. Pomiędzy kurortami turystycznymi oprócz taksówek, które nie są drogie, można przemieszczać się prywatnymi furgonetkami. Wygodne i bezpieczne jest również podróżowanie wynajętym samochodem.
Jakie sporty można uprawiać w Bułgarii?
Przy plażach istnieje wiele wypożyczalni sprzętu sportowego, co pozwala na uprawianie wielu sportów: surfingu, jazdy na nartach wodnych i skuterach wodnych. Na lądzie natomiast można wybrać się na piesze lub konne wycieczki malowniczymi szlakami.
Czy w Bułgarii jest bezpiecznie?
Zdarzają się przypadki nadużyć. Należy unikać zaproszeń "na drinka" od przypadkowo spotkanych osób, nawet tych sympatycznie wyglądających i znających języki obce. Gdy wypity alkohol zaczyna działać, znikają pieniądze i kosztowności należące do nierozważnych turystów. Taksówkarze w Bułgarii znani są z zawyżania opłat.
Jak wygląda opieka zdrowotna w Bułgarii?
W Bułgarii nie istnieje specjalne zagrożenie epidemiologiczne. Wymagane jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego na okres pobytu w tym kraju. Państwowa służba zdrowia ma problemy z zaopatrywaniem w podstawowe środki medyczne (lekarstwa i opatrunki). Przykładowe ceny usług medyczntych kształtuką się następująco: leczenie jednego zęba u stomatologa ok. 20 USD, wykonanie zastrzyku, założenie opatrunku ok. 4 USD, pełne badanie lekarskie ok. 320 USD.
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE BUŁGARII
Ambasada Republiki Bułgarii
Al. Ujazdowskie 33/35, 00-540 Warszawa
tel.: 629-40-71 do 75, 625-71-71
fax: 628 22 71
,
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Sofi
ul. Chan Krum 46, 1000 Sofia
tel.: (003592) 987-26-10, 987-26-60
fax: (003592) 987-29-39
Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl