PRZEWODNIK TURYSTYCZNY CURACAO
Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?
Jest to wyspa u wybrzeży Wenezueli, należąca do Antyli Holenderskich (Karaiby). Curacao stanowi terytorium zależne Holandii. Największym bogactwem Curacao są zdecydowanie rajskie plaże. Wyspę przed jej odkryciem przez Hiszpanów zamieszkiwali Arawakowie. W 1499r. Curacao zostało odkryte przez Alfonso de Ojeda. Następnie przejęli je Holendrzy, którzy założyli tam miasto Willemstad - do dziś stolicę wyspy. Jednak początkowo Curacao nie było doceniane jako cel kolonizacji. Znaczenia nabierało stopniowo, stając się powoli ważnym ośrodkiem handlowym. Obecnie słynie również z likierów Curacao, które swoją nazwę wzięły właśnie od nazwy wyspy. Trunki produkowane są ze skórek gorzkich pomarańczy, które uprawiano na Curacao. Wyspa może oferuje wiele propozycji na spędzanie czasu wolnego. Do kąpieli morskich i słonecznych zapraszają bajeczne plaże, można tu także uprawiać wszelakie sporty wodne, grać w golfa, jeździć konno, wędkować, spróbować swoich sił w wspinaczce i rappelingu.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W CURACAO?
Willemstad
Miasto leży na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy i jest stolicą Archipelagu Antyli Holenderskich. Nazywana też "małym Amsterdamem". Miasto zachwyca swoją architekturą - znajdziemy tu urocze domy w stylu holenderskim, jednak pomalowane na pastelowe barwy. Poza zwiedzaniem można tu nurkować, a także wybrać się do kasyna. Ze względu na zabytkowe stare miasto oraz port Willemstad zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Queen Juliana Bridge (Most królowej Juliany)
O wysokości 185 stóp jest najwyższym mostem na Karaibach i jednym z najwyższych na świecie. Łączy zatokę św. Anny i Willemstad. Jednak platforma obserwacyjna została zamknięta dla pieszych.
Park Narodowy Christoffel
Największą atrakcją parku są jaskinie, w których możemy podziwiać malowidła pozostawione przez Arawaków. Na terenie parku leży również Góra Christoffela - najwyższy szczyt na Curacao.
Muzeum Kura Hulanda
Muzeum antropologiczne - zawiera ciekawe zbiory zabytków kolekcjonowanych na wyspie na przestrzeni lat, swoistą kronikę rozwoju człowieka. Muzeum poświęcono kulturom Zachodniej Afryki oraz historii niewolnictwa, pokazuje zabytki właśnie z tego okresu oraz z czasów handlu niewolnikami. Możemy tu również oglądać pamiątki sztuki antylskiej.
Akwarium Morskie
Jedna z największych atrakcji wyspy. Oferuje rozrywkę, wiedzę oraz naukę poprzez zabawę i doświadczenie. Bilety warto zarezerwować wcześniej przez internet. Akwarium słynie z Akademii Delfina, która pozwala nam lepiej poznać te fascynujące zwierzęta - można tam pływać, a nawet nurkować razem z nimi.
Jaskinia Hato
Otwarta 7 dni w tygodniu, 2 razy w ciągu dnia mogą zwiedzać ją turyści. Te koralowe i wapienne jaskinie powstawały poniżej poziomu morza i ostatecznie ukształtowały się, gdy poziom wody opadł. Jaskinia słynna jest ze względu na ciekawe formy stalaktytowe oraz stalagmitowe. Jest to również dom dla grupy nietoperzy.
PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO CURACAO
Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Curacao
Jak dotrzeć na Curacao?
Najlepiej samolotem przez Amsterdam lub Paryż. Międzynarodowy Port Lotniczy Hato znajduje się na północy wyspy, niedaleko stolicy.
Kiedy jechać na Curacao?
Słońce świeci tu właściwie przez cały rok, a temperatura nie spada poniżej 20 stopni. Jednak najlepiej wybrać się tu między grudniem a marcem, czyli wtedy, kiedy przypada szczyt sezonu, a pogoda jest najpiękniejsza. Naszemu urlopowi nie zagrażają wtedy żadne deszcze ani huragany.
Co zabrać ze sobą na Curacao?
Lekką przewiewną odzież, kremy ochronne przed promieniowaniem UV, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, środki przeciw komarom, aparat fotograficzny, tabletki do oczyszczania wody. Planując nocleg pod gołym niebem, należy również pamiętać o namiocie, karimacie, śpiworze, latarce i scyzoryku.
Czy potrzebujemy wizę na Curacao?
Obywatele polscy nie muszą posiadać wizy, jeżeli pobyt nie przekracza 90 dni. Konieczny jest oczywiście ważny paszport. Czasem możemy zostać poproszeni o okazanie biletu powrotnego lub wystarczającej na powrót ilości środków finansowych. Przy wyjeździe pobierana jest opłata wylotowa w wysokości ok. 20-30 USD.
Jak poruszać się po wyspie?
Za kwotę ok. 45 USD dziennie można na lotnisku wypożyczyć samochód. Inny sposobem może być taksówka. Jej kierowca często staje się również naszym przewodnikiem, pamiętamy jednak, żeby cenę ustalić z góry. Po wyspie i jej stolicy kursują także autobusy, a konkretnie ich dwa rodzaje: BUS i Konvoi. Konovoi nie kursują niestety zbyt często, ale łączą główne miejsca Willemstad. BUS zawiera na pokład 8-12 osób, ceny nie podlegają negocjacji, należy również przed wejściem, zapytać się kierowcy, czy przystanek na pewno znajduje się blisko miejsca, które jest naszym celem.
Czy należy szczepić się przed wyjazdem na Curacao?
Nie ma żadnych obowiązkowych szczepień, natomiast warto zaszczepić się przeciwko WZW A, WZW B, durowi brzusznemu, błonicy, tężcowi, polio. Nie istnieje ryzyko zachorowania na malarię i inne choroby tropikalne.
Jakie pamiątki przywieźć z Curacao?
Biżuterię, tkaniny, rzeźby, hamaki oraz likier Curacao.
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE CURACAO
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Niderlandów
ambasador: Jan Borkowski
Holandia, Haga, Alexanderstraat 25, 2514 JM
tel.: +31 615 852 600, +3170 7990 110
tel. dyżurny: +3170 7990 100
tel. dyżurny
po godzinach pracy placówki: +31 615 852 600
fax: +3170 7990 137
Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl