71 340 50 50
pn-pt: 9-19, so: 9-16, nd: nieczynne
e-Gazele Biznesu 2015, 2017 i 2019 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy
Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015, 2017 i 2019 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Dania

Kraj:Dania
Kontynent:Europa
Stolica kraju:Kopenhaga
Liczba mieszkańców:5 500 510 osób
Powierzchnia:43 094 km2
Waluta:korona duńska
Język:duński
Wiza:nie

Regiony Dania

Bornholm  |  Grenlandia  |  Kopenhaga

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY DANIA

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Malownicze Królestwo Danii, będące jednocześnie najmniejszym państwem Skandynawii, położone jest w północnej części Europy. Dania to piękny kraj o ciekawej historii, który turystów zachwyca niepowtarzalnym klimatem i krajobrazami. Swą wyjątkowość zawdzięcza położeniu - większa część kraju leży na półwyspie Jutlandzkim, natomiast reszta znajduje się na 443 wyspach, z czego tylko 76 jest zaludnionych. Do Danii należy również Grenlandia oraz Wyspy Owcze. Spokojna i dostatnia Dania, podróżnikom jawi się jako oaza spokoju i dzikiej przyrody - malownicze wioski, piękne, złote pola uprawne, zabytkowe miasteczka w które wkomponowano nowoczesność nie burząc tradycji pielęgnowanej od wielu lat. Na obszarze Półwyspu Jutlandzkiego zamieszkiwali Germanowie, a następnie Anglowie, Jutowie i Sasi. W V i VI wieku napłynęli z południa Skandynawii Duńczycy, którzy stanowili szczep północnego odłamu ludów germańskich znanych później jako Normanowie. Nazwa kraju – Danmark (Las Danów) pochodzi od nazwy plemiennej Danów i występujących tu rozległych obszarów leśnych. W IX –X wieku miało miejsce zjednoczenie państwa duńskiego oraz nastąpiła jego chrystianizacja.

Dania to przede wszystko piękno przyrody. Zwiedzając kraj możemy zapuścić się w ustępy dziki wrzosowisk, lub podziwiać wzburzone może ze szczytu wapiennych klifów okalających niezamieszkałe wyspy. Wyspy zresztą świadczą o charakterze Danii. Wystarczy wspomnieć o Limfjorden na której znajduje się imponujący Park Jasperhus, na terenie którego rośnie ponad pół miliona kwiatów.Wizytówką Danii jest jej piękna linia brzegowa. Z jednej strony wysokie i strome klify z drugiej piękne piaszczyste plaże i kąpieliska, które posiadają jedne z najwyższych ocen w całej Europie i gwarantując turystom mnóstwo atrakcji, a co ważne, także bezpieczeństwo w korzystaniu z nich. Kraj ma także znakomicie rozwiniętą sieć dróg rowerowych – zwiedzania Danii jednośladem, po tysiącach kilometrów tras rowerowych w otoczeniu nieskażonej przyrody, przecinając uliczki zabytkowych miasteczek to czysta przyjemność.




CO WARTO ZWIEDZIĆ W DANII?



Skagen

To jeden z najpiękniejszych rejonów do podziwiania duńskiej przyrody. Skagen to bezkresne wrzosowiska i strome wapienne klify znajdujące się na pobliskich wyspach. Na jednej z największych wysp rejonu, Limfjorden znajduje się imponujący Park Jasperhus, na terenie którego rośnie ponad pół miliona kwiatów a zwiedzającym udostępniono piękne akwaria oraz wydzielone tereny gdzie można podziwiać okazy egzotycznych ptaków i zwierząt. Wyjątkowym punktem zwiedzania Skagen jest urocze, zabytkowe miasto Aalborg. Oprócz spaceru historycznymi uliczkami warto spędzić trochę czasu w miejscowym Zoo można pooglądać aż 1300 zwierząt pochodzących ze wszystkich rejonów globu oraz położonym nieopodal największym parku rozrywki Jutlandii Północnej - Tivoliland.


Bornholm

Bornholm to najbardziej wysunięta na wschód duńska wyspa. Wspaniałe kontrasty pomiędzy skalistymi klifami, piaszczystymi, rozległymi plażami, tajemniczymi lasami czy uroczymi okrągłymi kościółkami, a nadbrzeżnymi rybackimi miasteczkami wywierają niesamowite wrażenie na każdym, kto je zobaczy. Bornholm znany jest ze swej społeczności artystów i rzemieślników pracujących w szkle i w kamieniu, a także z wędzarni i miejscowego specjału, wędzonego śledzia. Wyspa ta jest idealna zarówno dla szukających relaksu na plaży jak i dla miłośników aktywnego wypoczynku, Będąc na Bornholmie warto odwiedzić dwie małe wysepki Christianso i Frederikso, gdzie na stałe mieszka ok. 100 mieszkańców. Są one ufortyfikowane i znajdują się pod jurysdykcją duńskiego Ministerstwa Obrony. Pierwszym przystankiem na mapie każdego turysty bez wątpienia powinny być ruiny zamku Hammershus, będące jednym z największych kompleksów ruin w całej Europie Północnej.


Ribe

To najstarsze miasto północnej Europy liczy już ponad X wieków. To tutaj powstała pierwsza świątynia katolicka dająca początek nawracania Danii, a w późniejszym czasie całej Skandynawii. Po „złotych latach” miasta datowanych na XVI wiek, pozostały świetnie zachowane domy, miejskie uliczki, XV-wieczne opactwo oraz XII-wieczna katedra. Obowiązkowym miejscem do zwiedzenia jest Muzeum Wikingów oraz stylizowany na czasy średniowiecza jarmark, podczas którego zobaczyć można jak wyglądało codzienne życie ludzi z tamtej epoki.


Legoland

Park rozrywki Legoland jest największą, nowoczesną atrakcją całej Danii. Park w całości został zbudowany z kilku milionów klocków firmy Lego. Wykonany z klocków smok na którym można się przejechać, spływ „drewnianą” łódką po górskiej rzece a nawet wykonana z klocków replika miasteczka wprost z Dzikiego Zachodu czy zbudowane najbardziej znane budynki i pomniki z całego świata robię niesamowite wrażenie. Na poznanie wszystkich oddanych do użytku ponad 50 atrakcji trzeba przeznaczyć kilka dni. Będąc w Legoland warto odwiedzić okoliczny Park Safari w Givskud. Na powierzchni mającej ponad 60 hektarów żyje kilka tysięcy zwierząt wielu gatunków. Poruszać po parku można się swoim pojazdem albo specjalnie przeznaczonym do tego celu autobusem. Najnowszą wybudowaną część parku przeznaczono na Wyspę Goryli, które od zwiedzających oddziela otaczająca ją rzeka.


Odense

Położone na Fionii, czyli drugiej drugiej co do wielkości duńskiej wyspie miasto jest nierozerwalnie związane z jego najsłynniejszym mieszkańcem Hansem Christianem Andersenem - bez wątpienia największym duńskim i światowym bajkopisarzem. A sama Fionia to krajobraz z jego baśni - malownicze domki wśród których wiją się ścieżki i drogi obsadzone wierzbami na których tle widnieją zielone, spokojne wzgórza "porośnięte" zamkami, pałacykami czy murami arystokratycznych dworków. H.C. Andersen urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Odense a on sam także jest przez mieszkańców hołubiony. W parku miejskim stoi pomnik pisarza a jego dom przeistoczono w muzeum. Miasto to mające swój początek w 988 roku dzięki cesarzowi Ottonowi III oferuje znacznie więcej. Piękny pałac Odense położony niedaleko dworca kolejowego jak oraz również warta obejrzenia katedra św. Kanuta, wybudowana w stylu gotyckim, z której rozciąga się panorama całego miasta.


Helsingor

Podczas podróży po Zelandii warto udać się do tego małego średniowiecznego miasteczka położonego w pobliżu cieśniny sundzkiej. W tym właśnie miejscu znajduje się jeden z najsłynniejszych obiektów - XVI wieczny zamek Kronborg w którym to Szekspir osadził akcję swojego najgłośniejszego dzieła „Hamleta”. Jest to jeden z najważniejszych zabytków znajdujących się w Danii. Budowę twierdzy rozpoczęto w 1420 roku, a rozbudowano w latach 1574-85. Zamek w Kronborg pełnił wiele funkcji, między innymi był królewską rezydencją oraz siedzibą garnizonu wojskowego. Obecnie służy jako bogate w dokumenty, modele statków i instrumenty nawigacyjne Muzeum Morskie. Zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Nykobing

Wielbiciele średniowiecza, rycerstwa czy sztuki oblężenia powinni udać się do Centrum Średniowiecza w Nykobing ukształtowanego na wzór miasteczka z 1400 roku. Mieszkańcy tego niezwykłego miejsca, będący jednocześnie pracownikami, żyją rytmem owej epoki, pracują używając narzędzi prawdziwego średniowiecznego kowala, pieką chleb według starej receptury czy nawet konstruują łodzie, katapulty i broń szykując się do letniego turnieju rycerskiego.


Jelling

Jelling to niewielka miejscowość w środkowej Danii niedaleko Vejle. W X wieku Jelling był rezydencją duńskich władców. Do czasów obecnych zachował się kościół, kamienie runiczne i kurhany wpisane w 1994 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W pochodzącym z XII wieku kościele kryją się we wnętrzu jedne z najstarszych fresków w Danii. Kościół zbudowany został z kamienia na miejscu które miało znaczenie religijne także w czasach pogańskich, począwszy już od epoki brązu. Przed wejściem do kościoła można odnaleźć dwa kamienie runiczne. Są to głazy z wyrytym w X wieku tekstem w alfabecie runicznym. To dzięki nim między innymi miasto trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kamień Gorma Starego jest starszy i mniejszym, postawił go około 955 roku Gorm Stary, król Danii. Z tekstów wyrytych na kamieniach można przeczytać że Gorm był władcą całej Danii, i że jego żona Tyra zmarła przed nim. Kamień Haralda Sinozębego to większy głaz, postawiony około 965 roku przez króla Haralda Sinozębego. Głaz Haralda ma wysokość 2,43 metra i waży około 10 ton. Kamień ten nazywa się także "świadectwem chrztu Danii".



PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO DANII

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Danii



Co warto kupić w Danii?

Wyroby ze szkła, srebra i drewna, porcelana, ceramika, tekstylia, klocki Lego

Jak dojechać do Danii?

Polskie firmy przewozowe udostępniają turystom połączenia do następujących miast w Danii: Aalborg, Abenra, Arhus, Fredericia, Froslev, Gedser, Helsingor, Horsens, Kolding, Kopenhaga, Nykoping F., Odense, Olby, Randers, Ronnede, Skanderborg, Stensved, Vejle, Vordingborg. Z Warszawy do Kopenhagi dojechać można pociągiem (przez Berlin), a ze Świnoujścia promem.

Kiedy pojechać do Danii?

Najlepsza pora na wycieczkę do Danii to okres od maja do września.

Czy potrzebujemy wizę do Danii?

Nie


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE DANII



Ambasada Królestwa Danii

ul. Rakowiecka 19, 02-517 Warszawa
tel.: 565 29 00
fax: 565 29 70, 565 29 73

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej

Richelieus Alle 12, 2900 Hellerup
tel.: (+45) 39 46 77 00
fax: (+45) 39 46 77 66


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


 
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA
PROMOCJE
Rozpocznij rozmowę