PRZEWODNIK TURYSTYCZNY FINLANDIA
Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?
Finlandia to malowniczy kraj tysiąca jezior i wysp. Prawie 2/3 powierzchni zajmują lasy, w których można spotkać niedźwiedzie, wilki, lisy, łosie i renifery. W kraju, który jest jednym z najrzadziej zamieszkanych, przyroda jest obecna wszędzie: na wsi i w mieście, w miejscu pracy i spędzania wolnego czasu, na co dzień i od święta. Fińskie archipelagi, które liczą ponad 60 tysięcy malowniczych wysp i wysepek, pokrywające ten kraj lasy i dziewicza przyroda nie mają sobie równych w całej Europie, a może nawet i na świecie.Lapończycy są najstarszymi mieszkańcami Finlandii i większość z nich żyje jak ich dawni przodkowie. Ludność zamieszkująca południe kraju to Finowie, których przodkowie przybyli tu około 2000 lat temu z terenów Rosji (Ural). Cześć ludności zamieszkującej Finlandię to także Szwedzi.
Zapraszamy do podróży po północnej krainie czarów, w której - nawiasem mówiąc - mieszka ten jedyny, najprawdziwszy Święty Mikołaj, którego kwatera główna znajduje się w wysuniętej na północ jej części Laponii.
Finlandia to wyśmienity kraj dla turystów uwielbiających czynny wypoczynek. Latem uroki zabytków, parków i wysp najprzyjemniej odkrywać w trakcie spacerów lub wycieczek rowerowych. Większość kraju można też poznawać, pływając po zatokach, jeziorach, rzekach i kanałach (na kempingach i w biurach informacji turystycznej można wypożyczyć typową fińską łódź wiosłową). Zimą można natomiast pojeździć saniami zaprzężonymi w psy lub renifery, na nartach lub na skuterach śnieżnych. Poza tym w Finlandii działa ponad 120 ośrodków, w których są wytyczone trasy zjazdowe i trasy dla miłośników snowboardu.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W FINLANDII?
Suomenlinna
Do głównych atrakcji Finlandii zaliczyć można Suomenlinnę - twierdzę położoną na kilku wyspach w Helsinkach. Ma ona duże znaczenie kulturowe i jest znana każdemu mieszkańcowi Finlandii. W 1991 roku Suomenlinna została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Oprócz twierdzy na wyspach znajdują się również, szkoła Marynarki Wojennej liczne restauracje oraz kawiarnie dla turystów. Dotarcie do niej to żaden problem gdyż kursuje tam prom, który zabierze nas z rynku głównego Helsinek.
Helsinki
Helsinki to stolica Finlandii w której, znajduje się wiele zabytków z XIX wieku, ale można znaleźć tutaj i starsze, chociażby w dzielnicy Kruununhaka, gdzie stoją domy pochodzące z XVI-XVII wieku. Główną atrakcję stanowi tu; Plac Senacki "Senaatintori", Uniwersytet Yliopisto, parlament z końca XIX wieku (siedziba rządu Finlandii), Pałac Prezydencki z końca XIX w., Most Pitkasilta z 1878 roku oraz największy i najstarszy park Kaivopuisto.
Turku
Częstym celem podróżujących po Finlandii turystów jest również miasto Turku. Leży ono w południowo-zachodniej części Finlandii i jest jej dawną stolicą. Turku jest także ważnym portem morskim, w którym znajduje się najstarszy uniwersytet założony w 1640 roku. Znajduje się tutaj najstarszy Zamek Finlandii Turunlinna, z 1150 roku będący, byłą siedzibą gubernatorów i książąt. Warto również zobaczyć tu katedrę z 1250, bazylikę z 1285, klasztorr z 1443 oraz pozostałości średniowiecznego miasta.
"Białe Noce" Finlandii
Do jedynych i niepowtarzalnych atrakcji Finlandii należy tak zwana "Zorza Polarna". Zjawisko to występuje w zależności od aktywności magnetycznej słońca zaś w Laponii można je obserwować przez całą zimę. Efekt tak zwanych "białych nocy" pozostawia niepowtarzalne wrażenie z pobytu w tym pięknym kraju.
Naantali
Jedno z najsłynniejszych miast portowych Finlandii, usytuowane po obu stronach kanału Naantalinsalmi. Znajduje się zaledwie 17 km od Turku, dlatego jest miejscem częstych wycieczek jednodniowych. Słynie z niezwykle zabawnego święta, obchodzonego już ponad 100 lat, Dnia Śpiocha (27 VII), podczas którego mieszkańcy wybierają Śpiocha Roku, którego wczesnym rankiem wyciąga się z łóżka i wrzuca do morza. Potem następuje zabawa z muzyką i tańcami. Trudno nie lubić Naantali, pomimo dużego tłoku latem (głównie z powodu fińskich rodzin przyjeżdżających do parków tematycznych). Główną atrakcją dla wszystkich rodzin jest Świat Muminków, z postaciami z książek Tove Jansson. W Dolinie znajduje się domek Muminków, fort piratów, dom Mamy Muminka, Szepczący Las, gdzie można spotkać żywe postacie z bajek, ale także strzeżona plaża, czy mini-pole golfowe.
Wyspy Alandzkie
Najbardziej szwedzka część Finlandii ( językiem szwedzkim posługuje się ponad 90% ogólnej liczby ludności), którą tworzy 6,5 tys. małych wysepek. Łączna liczba ludności wynosi ponad 27 000 osób, z czego aż 92% zamieszkuje główną wyspę Fasta Åland. Posiadają własny parlament i flagę. Swoją popularność zawdzięczają łagodnemu klimatowi oraz zabytkom, będącym pozostałością przeszłości historycznej archipelagu.
Tampere
Jednym z z najsłynniejszych miast współczesnej Finlandii jest Tampere. Miasto to rozsławione zostało tym iż znajduje się tu siedziba główna firmy Nokia oraz średniowieczny kościół z 1440 roku jak i ratusz miejski pochodzący z 1890 roku. Miasto powstałe w 1779 roku pomiędzy jeziorami Nasi i Pyha, nad wodospadem Tammerkosken. Znajduje się tu Muzeum Lenina, chyba jedyny obiekt tego rodzaju poza terenem byłego Związku Radzieckiego. Kilka sal wypełnionych jest pamiątkami z czasów pobytu Lenina w mieście. W budynku znajduje się także sklepik, gdzie można kupić, np. koszulki z podobizną wodza.
Lahti
Stolica sportów zimowych Finlandii, miejsce częstych międzynarodowych zawodów narciarskich, prawa miejskie uzyskało w 1905 roku. Nad miastem wznoszą się trzy olbrzymie skocznie narciarskie, mieści się tu również stadion narciarski i łyżwiarski, 150 km oznakowanych tras zjazdowych, rozbudowana sieć ścieżek rowerowych. Do większych atrakcji należą także wycieczki po jeziorach Paijanne i Vesi.
Savonlinna
Jakąkolwiek by obrać trasę przez Pojezierze Fińskie, nie wolno pominąć Savonlinny, położonej na dwóch wyspach pomiędzy Haapavesi i Pihlajavesi. Nad miastem majaczy posępna sylweta średniowiecznego zamczyska, najpiękniejszego w całej Finlandii, a dookoła ciągną się cudowne wodne krajobrazy.
Oulu
Największe i najważniejsze miasto Północnej Finlandii, założone w 1605 roku. Jest jedynym miejscem na świecie, gdzie uniwersytet stoi na bagnach, teatr na morzu, statek na rynku, a do tego w fabryce mieści się muzeum nauki. Fantastycznych wrażeń każdemu turyście dostarcza morskie nabrzeże, mnogość ulicznych barów, sieć ścieżek rowerowych, zimą natomiast stoki narciarskie oraz liczne trasy biegowe.
Laponia
Kraina karłowatych lasów i setek jezior. Rozwój turystyki rozpoczął się tu po zakończeniu II wojny światowej. Lapończycy zajmują się wypasem reniferów, których ilość przekracza liczbę mieszkańców, sprzedażą słynnych fińskich noży oraz pamiątek z rogu, skóry i kości tych zwierząt. Obecnie w Laponii istnieje wiele ośrodków sportowych i turystycznych.
Rovaniemi
Rovaniemi to administracyjna stolica Laponii, a dla turystów – brama prowadząca do tej krainy. Są i tacy, którzy przyjeżdżają tu z Helsinek na chwilę, tylko po to, by zaliczyć Laponię i móc się pochwalić, że byli za kołem podbiegunowym. Choć wygląda to na snobizm, latem rzeczywiście warto znaleźć się tak daleko na północy dla słynnych białych nocy. Z kolei zimą Rovaniemi stanowi wygodną bazę, skąd można podejmować różne, skądinąd drogie wyprawy – saniami zaprzężonymi w psy lub renifery, na nartach lub na skuterach śnieżnych. W Rovaniemi znajduje się Napapiiri, linia, która znajduje się na kole podbiegunowym i wyznacza granicę zasięgu zorzy polarnej. Na północ od niej słońce przez pewien okres na początku lata nie zachodzi w nocy za horyzont, w zimie na odwrót – nie wschodzi. Okres występowania zjawiska zorzy polarnej, to tzw. białe noce, które trwają w okresie zimowym i są niezwykle atrakcyjne.
Wioska Świętego Mikołaja (Rovaniemi)
Niezwykle widowiskowe miejsce, siedziba Świętego Mikołaja, do której dzieci z całego świata, przez cały rok, przesyłają miliony listów. Jest to możliwe dzięki działającej w Wiosce poczcie (Santa Claus Main Post Office, FIN-96930 Arctic Circle), z której można również przesłać kartkę do domu z oficjalnym znaczkiem Świętego Mikołaja. Każdy może zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem, kupić pamiątkę w jednym z licznych sklepików, wypić i zjeść w tutejszych kawiarniach, czy zasięgnąć informacji o parkach narodowych i terenach pieszych wędrówek w centrum informacji Etiainen.
PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO FINLANDII
Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Finlandii
Co warto kupić w Finlandii?
Wyroby rzemiosła lapońskiego, kryształy, odzież ze skóry, tkaniny i wyroby wełniane, biżuteria, noże fińskie.
Jak dojechać do Finlandii?
Do Finlandii z Polski można dostać się drogą powietrzną, morską i lądową. Połączenie lotnicze na trasie Warszawa-Helsinki obsługuje trzech przewoźników: PLL LOT, FINNAIR i BLUE1. Rejsy odbywają się dwa razy dziennie. Dodatkowo 2 razy w tygodniu Finnair uruchomił loty na trasie Helsinki-Kraków.
Promami pasażerskimi bezpośrednio do Helsinek można się dostać z:
1. Tallina (Estonia) liniami: Tallink, Silja Line, Viking Line, Eckerö Line, Linda Line i Nordick Jet Line;
2. Sant Petersburga (Rosja) linią: Silja Line;
3. Sztokholmu (Szwecja) liniami: Viking Line i Silja Line;
4. Rostocku (Niemcy) linią: Silja Line;
5. Travemünde (Niemcy) linią: Finn Lines.
Kiedy pojechać do Finlandii?
Najlepsza pora na wycieczkę do Finlandii to okres dla amatorów śniegu od grudnia do kwietnia, a dla zwolenników turystyki letniej od czerwca do sierpnia .
Czy potrzebujemy wizę do Finlandii?
Nie
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE FINLANDII
Ambasada Republiki Finlandii
ul. Chopina 4/8, 00-559 Warszawa
tel.: 629 40 91, 598 95 00
fax: 621 34 42
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Helsinkach
Armas Lindgrenin tie 21, F-00570 Helsinki, Suomi-Finland
tel.: (00 3589) 618 280
fax: (00 3589) 6847 477
Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl