PRZEWODNIK TURYSTYCZNY GRUZJA
Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?
Różnorodność i długa historia tego kraju powodują, że jest on niezwykle atrakcyjny dla turystów z całego świata, a słabo rozwinięta infrastruktura powoduje, że można tutaj poczuć prawdziwe emocje, jakich nie są w stanie dostarczyć odwiedzanie od wielu dziesięcioleci kraje przygotowane doskonale do obsługi takiego ruchu. Gruzja podobnie jak inne republiki kaukaskie jest mekką prawdziwych globtroterów chcących przeżyć niezwykłe podróże i doświadczyć prawdziwej przygody, można więc tutaj czasem na bezdrożach spotkać zaprawionych w bojach Anglików, Szwedów, Polaków czy Niemców. W Gruzji panuje ciepły klimat podzwrotnikowy w dwóch odmianach suchej i wilgotnej zależnie od położenia danego miejsca. Średnia temperatura w styczniu wynosi w Tibilisi -2 - 6 stopni, w lipcu natomiast przeciętnie 20 - 30 stopni, opady rozkładają się w miarę równomiernie przez cały rok z niewielkim wzrostem w maju i wynoszą ok. 50mm miesięcznie.
Do Gruzji warto się więc wybrać od wiosny do jesieni, ponieważ jest to kraj ciepły i słoneczny, jedynie latem mogą męczyć tutaj upały szczególnie w miastach. W górskich partiach kraju temperatura jest odpowiednio niższa więc również lato spędza się tam przyjemnie. Naprawdę warto odwiedzić Gruzję, ponieważ w tym kraju oprócz wspaniałej przyrody można spotkać piękne zabytki, często o ponad tysiącletniej historii – kraj ma co najmniej 50 zabytków architektonicznych, które warto odwiedzić, oraz kilka parków narodowych. Na próżno szukać można tak wiekowych budowli czy wysokich i dzikich gór w europejskiej części kontynentu.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W GRUZJI?
Kutaisi
W obrębie tego dawnego miasta mieszczą się aż dwa obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1994 roku– są to Katedra Bagrata i Monastyr Gelati. Pierwsza z budowli jest to pochodzący z XI wieku obiekt wzniesiony na szczycie wzgórza nad rzeką Rioni za panowania króla Bagrata III. W 1692 podczas najazdu tureckiego kopuła i strop zwieńczonej w systemie krzyżowo kopułowym zostały zawalone– świątynia od tamtego czasy trawa w niezmienionym stanie tworząc malownicze ruiny dające pojęcie o jej dawnym ogromie, jednak obecnie prowadzone są tutaj zakrojone na szeroką skalę badania archeologiczne i prace restauratorskie. Katedra jest jedną z trzech potężnych katedr wczesnochrześcijańskich wzniesionych w Gruzjii na początku średniowiecza. Monastyr natomiast został ufundowany w XII wieku przez gruzińskiego króla Dawida IV Budowniczego, który podobno brał udział w jego budowie, a po śmierci został pochowany w jego obrębie. Gelati przez dłuższy czas stanowił ważny ośrodek kultury i nauki, ponieważ stworzono tutaj Akademię zrzeszającą najwybitniejszych naukowców, teologów i filozofów owego czasu, którzy niekiedy z bardzo daleka przybywali by uczestniczyć we wszechstronnej działalności monastyru. Wnętrze najważniejszej w całym kompleksie katedry zdobią m. in. freski powstające od XII do XVIII wieku. Najważniejszym jednak elementem całej katedry jest umieszczona w absydzie za głównym ołtarzem mozaika z XII wieku przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem adorowaną przez anioły.
Mccheta
Jest to dawna stolica Gruzji umiejscowiona niedaleko Tbilisi, miejsce o pięknej starej architekturze, doskonałe miejsce na jednodniową wycieczkę. Obecnie w Mcchecie mieszka około 7,5 tys ludzi. Miejsce to ma niezwykłą pozycją w historii Gruzji, ponieważ tutaj właśnie król Miriam II w roku 317 przyjął chrześcijaństwo jak jeden z pierwszych na świecie. Obecnie całe miasto Mccheta stanowi tak naprawdę muzeum pełne dawnych klasztorów, kościołów i świątyń, warownie oraz grobowce gruzińskich monarchów. Miasto jest umiejscowione w śródgórskiej dolinie pomiędzy pasmami Wielkiego i Małego Kaukazu w rozwidleniu pomiędzy dwoma rzekami, wokół miasta w górskich szczytach istnieją trzy naturalne obniżenia, bramy prowadzące do niego. Główną atrakcją Mccheta poza piękna lokalizacją jest katedra Sweti–Cchoweli. Jest to świątynia bardzo stara, jednak kilkakrotnie ja przebudowywana, najważniejsze ingerencje miały miejsce w V, później w XI a następnie w XV wieku. Katedra Sweti–Cchoweli jest typowym przedstawicielem architektury gruzińskiej, reprezentując to, co w niej najlepsze. Całe miasto Mccheta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na swe niezwykłe walory.
Swanetia
Jest to wysokogórski, malowniczy region Gruzji zamieszkany przez odrębną grupę etniczną Swanów, którzy posługują się nadal własnym językiem, który ma bardzo wiele wspólnego z mową starożytnych Gruzinów. W miejscowości Mestia zlokalizowane jest muzeum, w którym można zapoznać się w unikalną sztuką ikonograficzną, złotniczą oraz rękodzielniczą, a także podziwiać swaneckie manuskrypty. Również nietypowa architektura cerkwi i obronnych domostw przyczyniła się do wpisania części regionu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto odwiedzić ten region, ponieważ wielowiekowa izolacja oraz zewnętrzne zagrożenia zdołały wykształcić na tym terenie niezwykły lud wpasowany idealnie w fantastyczną, choć niezbyt przyjazną przyrodę, trzeba jednak pamiętać, o separatystycznych dążeniach Swanów i pewnym niebezpieczeństwie z tym związanym. Swanetia jako jeden z niewielu gruzińskich regionów nie został zniewolony przez najeźdźców raz po raz zagrażających reszcie kraju, przez około 4 tyś lat rozwijała się tutaj kultura niezależnych i samowystarczalnych górali luźno tylko powiązanych z państwem Gruzinów. Cały region jest w świecie znany również z pięknych gór – kilka pięciotysięczników i znaczna liczba gór o wysokości ponad 4000m n. p. m. przyciąga spragnionych wspinaczki alpinistów z całego świata. Najchętniej zdobywanym szczytem w okolicy jest Uszba zwana „Matterhornem Kaukazu”, wymagająca góra o zmiennych warunkach i nietypowym kształcie.
Świątynia Dżwari
Umiejscowiona na szczycie wzniesienia budowla harmonijnie wpasowana w otaczający ją krajobraz, widoczna z dużej odległości, perła architektury gruzińskiej. Wzniesiono ją w VI i VII wieku na miejscu prastarego pogańskiego miejsca kultu. Dzięki doskonale zaprojektowanym proporcjom sprawia monumentalne wrażenie, chociaż jej wymiary nie są duże, poza tym budynek jest doskonale symetryczny i jako pierwszy w historii lokalnej architektury posiada zewnętrzne zdobienia fasad zgodne ze starochrześcijańskim zwyczajem. Świątynia Dżwari stala się powielanym później chętnie wzorcem, a jej wymiary określały proporce budowanych według jej planów późniejszych obiektów.
PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO GRUZJI
Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Gruzji
Kiedy jechać do Gruzji?
Najlepsza pora na zwiedzanie Gruzji to okres od wiosny do jesieni.
Jak dojechać do Gruzji?
Do Gruzji dolecieć można z wielu miast europejskich, m.in. Londynu, Paryżu, Moskwy, Frankfurtu, Wiednia, Aten, Pragi. Z Istambułu dostać się można autobusem lub statkiem.
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE GRUZJI
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Tibilisi
ul. Zubałaszwili 19, 0108 Tbilisi
tel.: (0-099532) 92-03-98
fax: (0-099532) 92-03-97
Wydział Konsularny
ul. Zubałaszwili 19, 0108 Tbilisi
tel.: (0-099532) 93-62-36
fax: (0-099532) 93-62-31
Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl