PRZEWODNIK TURYSTYCZNY ISLANDIA
Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?
Islandia jest wyspą położoną na południe od koła podbiegunowego północnego, co sprawia, iż latem słońce świeci tu prawie przez 24 godziny, zaś zimą prawie przez cały dzień jest ciemno. Północna Islandia jest pod wpływem mroźnego podbiegunowego klimatu, zaś południowa część wyspy jest łagodniejsza dzięki ciepłemu Prądowi Północnoatlantyckiego. Islandia często zwana jest jako "Ziemia Lądu i Ognia", gdyż znajdujące się tu wulkany i gejzery wmieszane są w krajobraz lodowców i krainy wiecznych śniegów. Około 870 roku Islandia została zasiedlona przez przybyłych tu z Norwegii wikingów. W 930 utworzony został Althing - czyli islandzki parlament, który istnieje do dziś, jako najstarszy parlament świata. Lata XIII wieku to panowanie na tych ziemiach Norwegów zaś od 1380 przynależały one do Danii. W 1904 roku ustanowiono autonomię, a w 1918 roku Islandia stała się suwerennym państwem. Pełną niepodległość Islandia uzyskała dopiero 17 czerwca 1944 roku. Gorąca źródlana woda używana jest również do ogrzewania szklarni, w których uprawia się przez cały rok pomidory i kwiaty.
Gorące źródła Islandii są niewątpliwie tanią energią, ale także atrakcją turystyczną dla przyjeżdżających tu co roku coraz to większej liczby turystów. Islandia to nieskazitelnie czysta przyroda, jakiej nie ma w całej Europie. Lasów wprawdzie brak, ale są łąki, strumienie, piękne rzeki i jeziorka, które tworzą niezapomniany krajobraz. Jeżeli więc nie interesują cię hałaśliwe kurorty czy też zgiełk dużych miast Islandia będzie idealnym miejscem na wakacje i aktywny wypoczynek w ciszy i spokoju.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W ISLANDII?
Rejkiawik
Islandia i jej stolica Rejkiawik stanowi niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych. Plac Austurvollur, gmach parlamentu Althing i kościół luterański z chrzcielnicą dzieła Bertila Thorvaldsena stanowią tu centrum miasta. Z nowych budowli na uwagę zasługuje Perlon,czyli wielkie zbiorniki źródlanej wody służącej do ogrzewania domów w mieście. Znajduje się tu piękny ogród zimowy oraz fascynująca fontanna imitującą gejzer, z której co 5 minut wytryskuje woda na wysokość 15 metrów. W Rejkiawiku jest około 30 różnych muzeów i galerii jednak do najciekawszych należą, Muzeum Narodowe (z eksponatami z dziejów Islandii, począwszy od okresu Wikingów), a także muzeum sztuki ludowej. Rejkiawik to idealne miejsce do wypadów i wycieczek do historycznych miejsc południowo zachodniej części Islandii. Wycieczki te pozwolą nam z łatwością poznać krajobrazy i geologiczne osobliwości wyspy. Odbywa się je głównie autobusem lub wypożyczonym samochodem. Polecamy jednak te autokarowe gdyż mamy do dyspozycji przewodnika, który pokaże nam te najciekawsze miejsca.
Hveragerdhi i Gulfoss
Poza stolicą znana jest także miejscowość Hveragerdhi w której to uprawia się warzywa w szklarniach zasilanych wodami geotermalnymi. Miejscowość Gulfoss znane jest ze Złotego Wodospadu, uznanego za najpiękniejszy w całym kraju oraz niedaleko znajdujących się tu licznych gejzerów wraz z największym Stori Geysir (Wielki Gejzer) 60 m.
Okręg Borgarfjordhur i Wodospady Islandii
W Okręgu Borgarfjordhur znajduje się najdłuższy w kraju fiord Hvalfjordhur z czarującym krajobrazem górskich grzbietów, dolin i licznymi jeziorkami. Na rzece Hvita znajduje się także wiele pięknych wodospadów Hraunfossar i Barnafossar. Kalidalur to skaliste doliny i jałowe przełęcze między pokrytą śniegiem górą Ok i lodowcem Langjókull. Jego powierzchnia wynosi 1000 kilometrów kwadratowych, a grubość kilkaset metrów. Przy czystym powietrzu można zobaczyć powierzchnię lodowca.
Bessastadhir
Bessastadhir to miejscowość, w której znajduje się rezydencja prezydenta Republiki, jednak będąc w pobliży należy odwiedzić malownicze miasto Hafnafjórdhur, w którym znajduje się klasztor polskich karmelitanek bosych, chętnie witających przybyszy z Polski. Półwyspep Reykjanes oraz Niebieska Laguna to otoczony lawą zbiornik zawierający ciepłą wodę, bogatą w minerały, pochodzącą z głębokości 1800 m, w których to koniecznie trzeba zażyć kąpieli.
Grindavik
Jeden z największych portów rybackich Islandii to Grindavik. Stąd można odbywać długie spacery wzdłuż brzegu morza, a z góry Thorbjorn podziwiać piękny widok na morze i miasto.
Eyrabakki
Eyrabakki to bardzo atrakcyjna i malownicza miejscowość nadmorska, która w przeszłości odgrywała dużą rolę w gospodarce kraju jako centrum handlowe. Nieopodal znajduje się lodowiec Myrdalsjokul gdzie można się wspiąć na jego skraj na wysokości 800 m.n.p.m., gdzie podziwiać można czysty i tajemniczy świat lodu i śniegu.
Dolina Thjórsardalur
Dolinę Thjórsardalur tworzy najdłuższa rzeka islandzka Thjorsa. Poruszając się wzdłuż niej dotrzeć można do wejścia, gdzie możemy wspiąć się na szczyt Gaukshofdhi i podziwiać piękny widok na najbardziej znany wulkan islandzki Hekla. Blisko znajdują się także dobrze zachowane ruiny farmy Stong z okresu Wikingów oraz malowniczy wąwóz Gjain z licznymi potokami i wodospadami.
PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO ISLANDII
Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Islandii
Kiedy jechać do Islandii?
Najlepsza pogoda do zwiedzania wyspy to koniec maja - początek czerwca. Gdzieniegdzie leży jeszcze wtedy śnieg, nocy już prawie nie ma, a pogoda jest "wyżowa" - wspaniała, nieograniczona widoczność, rześkie powietrze (4-8 st. C), przechodzą tylko przelotne deszcze. Lipiec i sierpień też są ciepłe, ale utrapieniem mogą być deszcze. Nawet, jeśli wybieramy się na wyspę w lipcu należy zabrać ze sobą kilka ciepłych swetrów i ciepłą nieprzemakalną kurtkę (przydadzą się na 98%).
Jak dojechać do Islandii?
Na Islandię dolecieć można z wielu stolic europejskich. Z Niemiec, Danii, Norwegii i Wysp Owczych kursują promy.
Czy potrzebujemy wizę do Islandii?
Nie. Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu jest paszport (ważny minimum 3 miesiące ponad planowany okres pobytu) bądź dowód osobisty.
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE ISLANDII
Ambasada Republiki Islandii
Ambasada Republiki Islandii, Rauchstrsse 1, D-10787 Berllin
tel.: (0-0 49 30) 50 50 4000
fax: (0-0 49 30) 50 50 4300
Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Reykjaviku
konsul: Michał Sikorski
tel.: (+354 857 56 33)
Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl