PRZEWODNIK TURYSTYCZNY JEMEN
Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?
Jemen to państwo położone w południowo-zachodniej Azji, zajmujące cały południowy kraniec Arabskiego nad Morzem Czerwonym, Zatoką Adeńską i Morzem Arabskim. Do roku 1990 kraj podzielony był na dwa oddzielne państwa - jedno o orientacji lewicowej (Jemen Południowy ze stolicą w Adenie) a drugie o prawicowej - ze stolicą w Sanie. Arabskie słowo „yimin” ma dwa znaczenia: położony po prawej stronie albo szczęśliwy. Zatem nazwę Jemen można przetłumaczyć jako szczęśliwy kraj po prawicy Allaha. Rozwinięty już w starożytności handel, tajemnicze, wyjątkowo bajkowe miasta i biblijny krajobraz z urodzajnymi ziemiami – to wszystko sprawiało, że kraj zasłużył na swa nazwę. Już starożytni Grecy i Rzymianie nazywali krainę zajmowaną obecnie przez Jemen i część Omanu – Arabia Felix (Arabia Szczęśliwa).
Dzisiaj Jemen nie jest krajem popularnym wśród turystów, wielu obawia się o swoje bezpieczeństwo, tymczasem jest to kraj bardzo bezpieczny. Tradycja goszczenia wędrowca jest tu ciągle żywa. Będąc w podróży, często może zdarzyć się nam zaproszenie na herbatę, wspólny posiłek lub żucie czadu. Jeśli zaś chodzi o porwania turystów, z których słynął Jemen w latach dziewięćdziesiątych, warto zdawać sobie sprawę, że porwani byli traktowani bardzo dobrze (nie mogli jedynie opuścić wioski). Celem porwań było wymuszenie na władzach centralnych przywilejów dla różnych prowincji i nie były to absolutnie porwania na tle religijnym.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W JEMENIE?
Sana
Jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem. Stolica kraju, liczy ponad 2 tysiące lat, leży na starym szlaku karawanowym z Mekki do Edenu.. Warto przede wszystkim zwiedzić Stare Miasto, z labiryntem wąskich uliczek, przepiękną architekturą i wyjątkową atmosferą. Jest to ogromny kompleks starych, wysokich kamienic, z których około 6,5 tysiąca zostało zbudowanych jeszcze przed XI wiekiem. Cała Starówka wpisana jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO Przez prawie piętnaście stuleci zamknięte przed oczami Europejczyków miasto owiane było legendą. Dla cudzoziemców otworzyło się dopiero w połowie XX wieku.
Wadi Dhahr
Dolina Wadi Dhahr znajduje się tylko piętnaście kilometrów na północny-zachód od Sany. Znajduje się tu najpopularniejszy budynek w Jemenie - Dar al-Hajar, wybudowany na szczycie skały. Wstęp do środka kosztuje około 500 riali.
Wadi Hadramaut
Region znajdujący się we wschodnim Jemenie, nad zatoką Adeńską. Jego nazwa oznacza po arabsku „nadeszła śmierć”. Na tym obszarze jest naprawdę gorąco (latem nawet 50°C). Produkuje się tu miód. Najważniejszym miastem w regionie jest Szibam, 400 letnie miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Średniowieczne mieszczańskie domy w Szibam mają osiem pięter i są wykonane z ubitej gliny i wysuszonych na powietrzu cegieł. Szibam nazywane jest czasami Manhattanem pustyni, właśnie ze względu na te wysokie budowle znajdujące się na małym obszarze o wymiarach 250x150 m. Niestety jest stale oblegane przez turystów.
Znacznie rzadziej odwiedzanym, choć równie ciekawym miastem w Hadramaucie jest Tarim, gdzie podobno znajduje się aż 365 meczetów - tyle, ile dni w roku. Przed stu laty ekscentryczny indonezyjski biznesmen Al-Kaf wzniósł w Tarimie kilka pałaców w kolorze pustyni. Wykonane z żółtego piaskowca budowle w niczym nie przypominają architektury muzułmańskiej. Ich styl bywa określany mianem baroku jawajskiego. W jednym z pałaców urządzono maleńkie, choć naprawdę godne uwagi muzeum. Wśród zakurzonych, nie konserwowanych eksponatów można w nim napotkać stare, lecz wciąż zdatne do użytku adaptery z początków XX w. Są tam także płyty analogowe z muzyką arabską, a nawet z nagraniami Nata “Kinga” Cole'a!
Marib
Marib to małe miasteczko, oaza w Jemenie. Leży w odległości około 130 km nawschód od Sany. Miasto otaczają fragmenty murów obronnych. Wśród odkrytych ruin znajduje się świątynia Boga Księżyca. Miasto było stolicą starożytnego królestwa Saby. Można tu zobaczyć pozostałości świątyni i pałacu Bilkis z inskrypcjami wykonanymi pismem południowoarabskim, a także resztki starożytnej wielkiej tamy, umożliwiającej nawadnianie terenów o powierzchni ponad 1 600 ha, dzięki czemu mogło rozwinąć się rolnictwo w królestwie Saba, stanowiące źródło bogactwa tej monarchii.
Zabid
Zabid to miasto uniwersyteckie w Jemenie. Położone jest na nizinie Tihama. Zostało założone w 819r. Duchowym centrum Zabidu jest Wielki Meczet z przyległymi szkołami religijnymi. Architektura wzniesionych tu budowli odznacza się bogactwem dekoracji stiukowych pokrywających fasady domów i framugi drzwi. Stare miasto Zabidu wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO
Tihama
Tihama jest wąską, w przeważającej części pustynną lub półpustynna krainą ciągnącą się wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego. W szczególny sposób od pozostałej części Jemenu odróżnia ją nizinne ukształtowanie powierzchni, wysokie temperatury oraz niewielkie wahania temperatury pomiędzy dniem i nocą.Charakterystyczne dla tego regionu maleńkie chatki kryte liśćmi palmowymi, bardzo ciemna skóra rdzennych mieszkańców oraz najwyższy w Jemenie odsetek żeńskich obrzezań. Tę niepowtarzalną egzotykę można najlepiej poznać w Al-Chaucha - maleńkiej wiosce rybackiej w południowej części Tihamy. Tam właśnie znajduje się jedyny w Jemenie hotel pod gołym niebem.
PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO JEMENU
Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Jemenie
Jak dojechać do Jemenu?
Z Europy do Jemenu dolecieć można m.in. z Moskwy, Frankfurtu, Londynu, Paryża, Rzymu. Samochodem dojechać można z Omanu. div>
Czy potrzebujemy wizę do Jemenu?
Tak, Polacy wyjeżdżający do Jemenu mogą uzyskać wizę pobytową w Ambasadzie Republiki Jemeńskiej w Warszawie (wiza na 30 dni kosztuje 56 USD). Obywatele polscy mogą również otrzymać jemeńską wizę pobytową na lotniskach, w portach morskich oraz lądowych przejściach granicznych Republiki Jemeńskiej. Posiadanie wizy izraelskiej w paszporcie wyklucza możliwość uzyskania wizy jemeńskiej. Przy wjeździe wymaga się minimum 6-miesięcznej ważności paszportu. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. W przypadku przedłużenia pobytu należy wznowić wizę w biurze imigracyjnym. Wwożoną walutę należy zadeklarować na lotnisku. Wymiany na riale dokonuje się w kantorach prywatnych. W Jemenie obowiązuje prohibicja i zakaz przywozu jakiegokolwiek alkoholu. Bagaże turystów poddawane są dokładnej kontroli celnej.
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE JEMENU
Ambasada Republiki Jemenu
ul. Zwycięzców 18, 03-941 Warszaw
tel.: 617 60 25-26
fax: 617 60 22
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej
Fajj Attan Area, Sana’a, Yemen, P.O. Box 16168
tel.: (9671) 413523, 413524, 412243
fax: (9671) 413647
Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Adenie
konsul Honorowy, Abdul Karim Ahmed Alsheibani (jęz.: angielski)
Sheibani Building Al.-Aqaba Roundbout, Mualla, Aden, P.O. Box 4333, Mualla, Aden
tel.: (00-967-2) 242-222, 240-677
fax: (00-967-2) 244-616
Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl