PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZWAJCARIA JEZIORO GENEWSKIE
Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?
Kraj wsi i gór, oferujący przeróżne sposoby oderwania się od rzeczywistości - letnie i zimowe przyjemności. Zachęcają łąki, strumyki, lasy, winorośle. Wszystkie miasta i miasteczka wyglądają jak z obrazka, każde warte jest nadłożenia drogi. Szwajcaria jest też ciekawa pod względem kulinarnym – wystarczy wspomnieć o wpływach sabaudzkich, włoskich i niemieckich oraz tradycyjnym muesli, fondue i czekoladzie. Dajmy się uwieść urokowi górzystej krainy w środku Europy, której mieszkańcy potrafili w mądry sposób wykorzystać położenie swego państwa.
Największe jezioro w Alpach i w Europie Zachodniej leży między Szwajcarią a Francją. Słynie z tafli o intensywnym odcieniu błękitu. Jego powierzchnia wynosi 581,4 km², a w głębokość sięga nawet 310 m. Do jeziora wpada kilkaset rzek i rzeczek, z których największą jest Rodan - jednocześnie jedyna rzeka z niego wypływająca. Sam region Szwajcarii leżący nad Jeziorem Genewskim, zajmujący południowo-zachodnią część państwa, może być dumny ze swojego krajobrazu. Znajdziemy tu zielone lasy, a na północy ostre, zaśnieżone szczyty majestatycznych Alp. Miasteczka leżące nad brzegami jeziora tworzą region, który często określany jest mianem "szwajcarskiej riwiery". Słynie on także z uprawy winorośli i licznych winnic.
Region jest bardzo różnorodny pod względem przyrodniczym, dzięki czemu zapewnia doskonałe warunki do wypoczynku zarówno latem, jak i zimą. W cieplejszych miesiącach roku można wybierać się na piesze wędrówki i podziwiać malownicze widoki lub też relaksować się w uroczych kurortach Jeziora Genewskiego. Kolejną propozycją jest udział w licznych festiwalach i imprezach kulturalnych, które odbywają się w tym regionie. Zimą region zaprasza wszystkich narciarzy, którzy każdego dnia będą mogli tu przeżywać coś nowego - np. szaleć na świetnie przygotowanych, szerokich trasach freeridowych. Również i fani zakupów oraz zwiedzania znajdują tu dla siebie mnóstwo atrakcji!
CO WARTO ZWIEDZIĆ W REGIONIE JEZIORA GENEWSKIEGO?
Genewa
Stolica regionu o ważnym znaczeniu politycznym i gospodarczym. Znajdują się tu siedziby wielu międzynarodowych instytucji, w tym ONZ-u. Znakiem rozpoznawczym Genewy jest także fontanna, której strumień strzela w górę na wysokość 140 m. Do najciekawszych i najpiękniejszych zabytków należą: Katedra Saint Pierre, Ratusz, Pomnik Reformacji. Miasto oferuje również ciekawe muzea, znakomite restauracje oraz liczne wydarzenia kulturalne, np. organizowany z rozmachem festiwal na początku sierpnia. W trakcie tej imprezy odbywa się wiele koncertów, w mieście jest pełno jarmarków, a po wodach jeziora pływają oryginalne jednostki, np. techno-tratwy.
Lozanna
Odwieczny rywal Genewy. Z pewnością na uwagę zasługuje tu malownicza starówka oraz Muzeum Olimpijskie z imponująca kolekcją eksponatów, a wśród nich oryginalna flaga olimpijska. Do spacerów zachęcają urokliwe promenady, na których panuje wspaniała atmosfera. Lozanna jest nazywana "szwajcarskim San Francisco". Po pierwsze ze względu na przebieg ulic, które raz idą stromo w dół, raz pną się w górę. Po drugie życie towarzyskie i kulturowe toczy się tu w licznych klubach i kawiarniach.
Montreux
Jeden z bardziej znanych kurortów Jeziora Genewskiego. Już na przełomie XIX i XX w. Montreux funkcjonowało jako miejscowość turystyczna. Z miasta roztacza się przepiękny widok na taflę jeziora, a w centrum możemy podziwiać pomnik legendarnego lidera zespołu Queen, Freddiego Mercury. Muzyk mieszkał tu w małej chatce nad jeziorem, komponował i nagrał płytę "Made in heaven". Niektórzy wierzą, że do wód jeziora zostały wsypane jego prochy.
Vevey
To kolejny kurort Jeziora Genewskiego. Znajduje się tu kilka ciekawych muzeów: Szwajcarskie Muzeum Aparatów Fotograficznych, Muzeum Żywności i Żywienia czy Muzeum Bractwa Winiarskiego. Można wybrać się także do jednego z kilku teatrów lub zobaczyć cerkiew prawosławną św. Barbary z 1878r. czy zamek w l'Aile: wspaniała posiadłość przy Place du Marché.
Zamek Chillon
Ten średniowieczny zamek obronny znajduje się między Montreux a Villeneuve. Został wzniesiony na skalistym cyplu, dzięki czemu przesmyk między Alpami a Jeziorem Genewskim stał się obszarem objętym kontrolą. Historia zamku jest niezwykle burzliwa, w ciągu wieków w podziemiach funkcjonowało m.in więzienie i arsenał. W lipcu 1816r. sam Byron - autor poematu romantycznego "Więzień Chillonu" - zwiedził obiekt, a na jednym z filarów wyrył swój podpis.
PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM NAD JEZIORO GENEWSKIE
Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Jeziorze Genewskim
Czy potrzebujemy wizy, jadąc nad Jezioro Genewskie?
Nie, jeśli nasz pobyt nie przekracza 90 dni. Wystarczy paszport lub dowód osobisty, gdyż Szwajcaria należy do strefy Schengen.
Jak dojechać nad Jezioro Genewskie?
Do Zurychu można dolecieć z Warszawy, a następnie wybrać się w podróż pociągiem. Samochodem dłuższą, ale wygodniejszą trasą przez Niemcy lub krótszą przez Czechy i Austrię. Autokarem można bezpośrednio dostać się zarówno do Genewy, jak i do Lozanny.
Jakich potraw spróbować nad Jeziorem Genewskim?
Najsłynniejszymi potrawami są fondue i raclette. Podczas śniadania serwuje się croissanty i kawę albo słynne müesli Birchera. Należy pamiętać, że nad Jeziorem Genewskim, podobnie jak w całej Szwajcarii, między 12.00-14.00 lub 12.30-14.30 obowiązuje przerwa obiadowa, w trakcie której wszystkie instytucje i mniejsze sklepy są zamknięte.
Jakie pamiątki przywieźć z nad Jeziora Genewskiego?
Warto zakupić typowe szwajcarskie smakołyki: doskonałą czekoladę oraz wspaniałe sery.
Czy nad Jeziorem Genewskim jest bezpiecznie?
Cała Szwajcaria to jeden z najbezpieczniejszych krajów europejskich, choć czasem zdarzają się drobne kradzieże np. na lotniskach lub większych miastach - np. w Genewie.
Ile pieniędzy wziąć ze sobą jadąc nad Jezioro Genewskie?
Ceny niestety należą tu do wysokich i dlatego minimalny dzienny budżet to ok. 150 CHF. Najtańsze noclegi kosztują 40-100 CHF, a jeśli szukamy większego komfortu, będziemy musieli zapłacić nawet 500 CHF. Danie dnia w restauracji kosztuje 10-15 CHF.
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE SZWAJCARII
Ambasada Konfederacji Szwajcarskiej
Al. Ujazdowskie 27, 00-540 Warszawa
tel.: 628 04 81-82
fax: 621 05 48
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie
Elfenstraße 20a, 3000 Bern 15
tel.: (00-4131) 3580202
fax: (00-4131) 3580216
Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl