PRZEWODNIK TURYSTYCZNY KANADA
Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?
To kraj wielkich przestrzeni, dzikiej przyrody i bogatych zasobów naturalnych. Te ostatnie jednak, w trosce o własne, unikalne środowisko naturalne stara się eksploatować bez strat dla przyrody. Kraj, mimo ogromnej troski o ekologię, jest wysoce uprzemysłowiony i zaawansowany technicznie. Gospodarka w znacznym stopniu uzależniona jest od bogactw naturalnych i wymiany handlowej - zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi, z którymi Kanada posiada trwałe i liczne związki.
Kanada to przede wszystkim przyroda. Liczne parki narodowe chronią zagrożone gatunki fauny i flory oraz wartości krajobrazowe. W zakresie ochrony środowiska Kanada może uchodzić za wzór na arenie międzynarodowej, a mimo to niektórzy uważają działania rządu za niewystarczające. Tę troskę o środowisko widać także w czystości miast - Toronto, stolica prownicji Ontario, jest tego najlepszym przykładem. Piękno nieskażonych dzikich obszarów można odkrywać na różne sposoby - podróżując w psim zaprzęgu, na nartach lub łódką. Możliwości jest wiele i zarówno poszukiwacze przygód, jak i zwykli turyści znajdą najlepszy dla siebie sposób, by poczuć bezmiar przestrzeni.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W KANADZIE?
Wodospad Niagara
To jedna z największych atrakcji środkowo-wschodniej części USA i Kanady. W tym miejscu rzeka Niagara, płynąca z jeziora Erie do jeziora Ontario, musi pokonać prawie stumetrową różnicę poziomów. Mniej więcej w połowie drogi rzeka rozwidla się na dwie części i spada dwiema około 50-metrowym, przepięknymi kaskadami. Część amerykańska to kaskady Amerykańska i Welon Panny Młodej - 51 i 60 m wysokości, łącznie około 300 m szerokości a kanadyjska to Podkowa - 49 m wysokości i 900 szerokości. Niagara to prawdopodobnie najsłynniejszy i najbardziej eksploatowany turystycznie wodospad świata. Ale widząc jego piękną trudno się temu dziwić.
Ottawa
Ottawa, stolica Kandy nazywa jest czasem „twierdzą biurokracji”. Przez lata miasto niczym się nie wyróżniało – wyznaczenie go przez w 1857 r. przez królową Wiktorię na stolicą było dla wielu Kanadyjczyków, a już w szczególności mieszkańców Toronto i Montrealu, niemal obelgą. Może dlatego właśnie rząd kanadyjski wydaje miliony dolarów, by uczynić z Ottawy możliwie jak najpiękniejsze miasto, z którego mieszkańcy Kanady mogli by być dumni. Wydaje się, że przynajmniej częściowo się to udało. Ottawa to gwarne, otwarte na świat, duże miasto, które może się pochwalić wspaniałymi muzeami, malowniczym położeniem nad rzeką oraz licznymi instytucjami kulturalnymi. Warto zwiedzić unikalny, neogotycki kompleks Parlamentu, przypominający bardziej kościół, niż budynek rządowy oraz wspaniały gmach National Gallery of Canada z kolekcją ponad 25 tys. eksponatów.
Québec
To jest najpiękniej położonym i najbogatszym w zabytki miastem w Kanadzie. Otoczona masywnymi fortyfikacjami starówka, Vieux-Québec, jako jedyna w całej Ameryce Północnej, została wpisana w 1985 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. To na wskroś francuskie miasto może się poszczycić piękną starówką pełną XVII- i XVIII-wiecznych kamiennych domów i kościołów, parków i skwerów. Wizytówka Québecu jest piękny hotel Château Frontenac. Będąc w mieście warto zobaczyć przepiękne sakralne zabytki: kościół NMP Zwycięskiej, bazylikę NMP z Québec oraz wielkie seminarium. Świadectwem militarnej przeszłości miasta pozostaje pole bitwy tzw. Pola Abrahama, które obecnie ma status historycznego parku narodowego oraz olbrzymia gwiaździsta cytadela – rozbudowywany od 1812 r kompleks 25 budowli, będący największą obsadzoną wojskiem fortecą w Ameryce Północnej.
Calgary
Położone u stóp Gór Skalistych miasto jest metropolią południowej Alberty i idealnym punktem, z którego można ruszyć na zachód. To jedno z największych i najmłodszych miast na Zachodzie, w ciągu zaledwie 125 lat rozrosło się w potężną aglomerację, liczącą niemal 850 tys. mieszkańców. Pamiętając o zimowych igrzyskach w 1988 r., nie trzeba nikogo przekonywać, że Calgary ma sporo do zaoferowania miłośnikom sportów zimowych. Ale do miasta warto przyjechać też by zobaczyć znakomitą, eklektyczną kolekcję Glenbow Museum, stanowiącą świetne wprowadzenie do historii i dziedzictwa kanadyjskiego Zachodu, wjechać na szczyt Calgary Tower – mierzącego prawie 200 m. wysokości najpopularniejszego wieżowca i symbolu miasta. Ale wizytówką miasta jest doroczny, 10-dniowy kowbojski festiwal Calgary Stampede, na który przyjeżdża ok. 250 tys. widzów i uczestników. To największe rodeo na świecie.
Vancouver
Przepiękne położenie miasta, pomiędzy oceanem a ośnieżonymi sprawia, że Vancouver w unikalny sposób koegzystuję z naturą. Tuż za podmiejskimi domami wyrastają strome, zalesione zbocza gór – w kilka chwil możemy znaleźć się w środku dzikich terenów w głębi lądu. W samym mieście zieleń jest wszechobecna – od ruchliwego portu, idyllicznych plaż i nadbrzeża aż po unikalne Chinatown, które jest niemal odrębnym miastem i po dzielnice drapaczy chmur. To w tym mieście powstał Greenpeace. Ale w Vancouver znajduje się także światowej klasy muzeum oraz znakomita orkiestra symfoniczna, działają zespoły operowe, teatralne i baletowe a latem odbywa się wiele festiwali. Po żaglach, jeździe na nartach czy golfie warto zwiedzić choćby Muzeum Antropologiczne, poświęcone sztuce i kulturze rdzennych mieszkańców regionu (kolekcja rzeźb, słupów totemicznych i przedmiotów codziennego użytku nie ma sobie równych w Ameryce Północnej) oraz Capilano River Regional Park z najdłuższym mostem wiszącym (137 m) przerzuconym nad wąwozem Capilano na wysokości 70 m.
Victoria
Nazwa nawiązuje do imienia królowej i ery wiktoriańskiej, o której zresztą przypominają liczne herbaciarnie, flagi brytyjskie, dudziarze, puby i imitacje obiektów z czasów imperialnych. Tak jak Quebec jest na wskroś francuski, tak Victoria brytyjska. Nawet klimat jest zbliżony – jest łagodny i wilgotny i niemal bez przerwy pada tu deszcz. O brytyjskiej historii miasta przypomina nie tylko The Royal British Columbia Museum, uznawane jest za jedno z najlepszych muzeów w Ameryce Północnej prezentujące historię rdzennej ludności Kanady ale przede wszystkim ogromny, imponujący budynek parlamentu zaprojektowany w wyjątkowym wiktoriańskim, stylu brytyjskiego ratusza.
Parki Narodowe
Przyroda i krajobrazy Kanady są wręcz legendarne. Obfitość unikalnych ekosystemów i pejzaży sprawia, że to drugie co do wielkości powierzchni państwa świata odwiedzają miliony turystów – tylko po to by zaznać ogromnej przyrody obcowania z nieskażoną niczym przyrodą. Koniecznie trzeba popływać kajakiem (2400 km szlaków) w najstarszym i największym rezerwacie przyrody w Ontario, będącym kwintesencją kanadyjskiego pejzażu - Parku Regionalnym Algonquin. Nie tylko wyjątkowe wybrzeże ale i szkocki krajobraz Cape Breton Highlands National Park - głębokie zalesione doliny, skaliste półwyspy, trawiaste wzgórza i bagniste wzniesienia oferuje wspaniałe krajobrazy. Kanadyjskie parki narodowe z Jasper National Park i Banff National Park – najbardziej znanym z parków narodowych w kanadyjskich Górach Skalistych i chyba największa atrakcja turystyczna w Kanadzie to tysiące kilometrów niezapomnianych, jednych z najpiękniejszych na świecie szlaków turystycznych. Nahanni National Park z wąwozami głębszymi niż Wielki Kanion i wodospadami dwukrotnie wyższymi od Niagary jest wymieniany wśród najwspanialszych parków narodowych w Ameryce Północnej – dziś chroni jeden z najdzikszych terenów na świecie. Dla żądnych przygód turystów, niezapomnianych wrażeń może dostarczyć położony po obu stronach koła podbiegunowego na Ziemii Baffina - rozległej wyspie na Oceanie Arktycznym, Auyuittuq National Park. Wycieczka po tym bezdrzewnym obszarze, najeżonym szczytami o wysokości przekraczającej 1500 m i pociętym lodowatymi strumieniami lodowcowymi to przeżycie nie dla każdego.
PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO KANADY
Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Kanadzie
Co warto kupić w Kanadzie?
Syrop klonowy, wyprawiane skóry, biżuteria, wyroby rzemiosła artystycznego Indian, rakiety śnieżne, rzeźby w drewnie, ceramika.
Jak dojechać do Kanady?
Główne lotniska mieszczą się w Toronto, Montrealu i Vancouver. Większość europejskich, amerykańskich i australijskich linii lotniczych obsługuje loty do Kanady. Z USA można dostać się samochodem, autobusem lub pociągiem. Z Wielkiej Brytanii kursuje również statek rejsowy.
Kiedy pojechać do Kanady ?
Dzięki temu, że obszar Kanady jest tak olbrzymi – a co za tym idzie podobnie duże zróżnicowanie klimatu, sezon na pobyt w tym kraju jest uzależniony wyłącznie od tego, jaki jest cel naszej podróży. Teoretycznie najlepszym czasem na wizytę w Kanadzie jest lato, kiedy nawet daleka północ jest dość przyjazna. Późna wiosna i wczesna jesień (krajobrazy) to również dobre okresy na podróżowanie, zwłaszcza do wschodniej Kanady, Ontario, Quebecu i Kolumbii Brytyjskiej. Oczywiście inaczej spoglądają na to wielbiciele narciarstwa. Dla nich najlepszym okresem na wizytę w Kanadzie będzie czas między listopadem a marcem - zima w Górach Skalistych ma niepowtarzalny klimat.
Czy potrzebujemy wizę do Kanady?
Nie. Z dniem 1 marca 2008 dla obywateli polskich nie jest wymagana wiza na wyjazd w celach turystycznych.
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE KANADY
Ambasada Kanady
ul. Matejki 1/5, 00-481 Warszawa
tel.: 584 31 00
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej
443 Daly Avenue, Ottawa, Ontario K1N 6H3
tel.: (613) 789-0468, 789 3376/7
fax: (613) 789 1218
fax: (613) 789-7236
Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl