PRZEWODNIK TURYSTYCZNY POLSKA KASZUBY
Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?
Region kulturowy znajdujący się w północnej Polsce, leżący na terenie Pomorza. Kraina jest zamieszkiwana przez Kaszubów (autochtonicznych Pomorzan), którzy posługują się językiem kaszubski (sklasyfikowanym przez lingwistów jako język regionalny, tzw.etnolekt). Ponieważ są to tereny historyczne, trudno jest wyznaczyć ścisłe granice Kaszub. Jest to jednak obszar zajmujący powierzchnię ok. 6200 km2, obejmujący 43 gminy województwa pomorskiego. Krajobraz Kaszub składa się z piaszczystych, szerokich plaż na wybrzeżu, pięknych lasów oraz licznych jezior. Kaszuby wszystkim kojarzą się nie tylko z przyrodą, ale również z bogatą tradycją lokalnych zwyczajów i fascynującym, kolorowym folklorem. Nazwa "Kaszuby" po raz pierwszy pojawia się w bulli Grzegorza IX
z 19 marca 1238r. We fragmencie mowa jest o Bogusławie - księciu Kaszub. Dziś na Kaszubach panują również świetne warunki do uprawiania czynnego wypoczynku. Szczególnie polecane są spływy kajakowe. W kaszubskich lasach można też jeździć konno, a ci, którzy szukają silniejszych wrażeń, na pewno nie zawiodą się z możliwości wypróbowania nart wodnych.
CO WARTO ZWIEDZIĆ NA KASZUBACH?
Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
W siedmiu salach wystawiane są eksponaty etnograficzne i archeologiczne: narzędzia rolnicze, których kiedyś używali mieszkańcy tych ziem, czółna oraz przedmioty związane z obyczajowością i obrzędowością kaszubską.
Wieżyca
Określana często jako Kaszubski Olimp, leży zaledwie 15 km od Kartuz. Jest to wzgórze morenowe, położone na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowe. Na jej szczycie znajduje się platforma widokowa, z której podziwiać można Wzgórza Szymbarskie, Złotą Górę, "Drogę Kaszubską", "Kółka Raduńskie" - najdłuższy szlak wodny utworzony przez rzekę Radunię, oraz zachwycającą panoramę Szwajcarii Kaszubskiej.
Akwedukt w Fojutowie
Ważny zabytek hydrotechniki - "skrzyżowanie" Czarskiej Strugi, która przepływa przez tunel i Wielkiego Kanału Brdy powstało w 1848 roku. Obiekt mierzy aż 75 m długości i jest to jedna z największych i najmasywniejszych tego typu konstrukcji w Polsce.
Rezerwat Jar rzeki Raduni
Znajduje się w gminie Żukowo, w Leśnictwie Babi Dól. Obszar powstał, aby chronić cenne walory krajobrazowe i przyrodnicze tego terenu. Na jego terenie znajduje się legendarny wśród miłośników spływów kajakowych Przełom Babidolski (zwany też Przełomem Raduni lub Jarem Raduni). Odcinek rzeki Raduni, który przepływa przez Jar, jest prawdziwym wyzwaniem dla kajakarzy, którzy muszą uważać na ostre zakręty, głazy w dnie, bystry nurt oraz spadki dochodzące do nawet 5%. Zatem odcinek polecany jest wytrawnym kajakarzom.
Szymbark
Leży na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. W Szymbarku znajduje się muzeum-skansen, a tam najdłuższa deska świata. Jednak najbardziej znanym obiektem jest Dom do Góry Nogami. Jest to dom o naturalnych rozmiarach, swoim wyglądem przypomina odwróconą makietę. Podczas spaceru po tym domu, można sprawdzić, jak funkcjonuje nasz błędnik. Na terenie parku leży również Dom Sybiraka, zbudowany z drewna i przywieziony spod Irkucka.
Zamek w Bytowie
Budowę zamku-warowni rozpoczęto w latach 1390-1405, w okresie, kiedy konflikt między Polakami a Krzyżakami nasilił się. Przez wiele lat historii zamek był niejednokrotnie przebudowywany i rekonstruowany. W latach 60. i 70. XVI w. do zamku dobudowano rezydencję i kancelarię książęcą, dom sądu oraz urzędu podatkowego i Dom Wdów. Szczególnie dotkliwym dla zamku okazał się okres potopu szwedzkiego, a następnie II wojny światowej. Jednak po wojnie obiekt został odnowiony, dziś w jego murach znajduje się hotel, restauracja, biblioteka oraz Muzeum Zachodniokaszubskie.
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
Xorganizowane we Dworze, w którym mieszkał Józef Wybicki. Kolekcja muzeum prezentuje meble, dywany, obrazy o tematyce patriotycznej z okresu powstań narodowych, medale pamiątkowe, telegramy z początku XX w. oraz wiele innych pamiątek związanych z życiem autora naszego hymnu narodowego.
Półwysep Helski
Mierzy 34 km długości, a szerokość mierzei waha się od 400 m do 3 km,. Półwysep otaczają z jednej strony wody Bałtyku, a z drugiej Zatoki Puckiej. Można tu wypoczywać na piaszczystych plażach lub skorzystać z bogatej oferty sportów wodnych. Na Półwyspie panuje również specyficzny mikroklimat. Obszar należy również do Nadmorskiego Parku Krajobrazowo.
Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl