PRZEWODNIK TURYSTYCZNY REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI KRAJ PRZYLĄDKOWY
Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?
Południowa Afryka jest w stanie zaoferować turyście właściwe każdą formę spędzania wolnego czasu do jakiej przywykł we własnym kraju uatrakcyjniając ją typowo afrykańską przyrodą i mentalnością widoczną tutaj na każdym kroku. Jest to kraj wielu języków, wielu kultur, ogromnej różnorodności - świadczyć o tym może chociażby ilość używanych tutaj języków urzędowych sięgająca 11, czy jedyny na świecie wielojęzyczny hymn, gdzie w jednej pieśni używa się aż czterech najliczniej reprezentowanych języków, a nie tylko dialektów. W RPA czarnoskórzy obywatele żyją razem białymi z potomkami kolonizatorów i kolorową mniejszością przywiezioną tutaj przed wiekami jako niewolnicy. Republika Południowej Afryki jest krajem, w którym znajdą coś dla siebie zarówno górscy piechurzy, jak i amatorzy plażowania, ze względu na specyficzne ukształtowanie tego kraju, gdzie linia brzegowa ma ponad 2500 km, a potężne bloki skalne wyłaniają się wprost z oceanicznych fal. Klimat RPA przechodzi od podzwrotnikowego, przez zwrotnikowego, aż do pustynnego i zależy przede wszystkim od konkretnego regionu, gdzie się znajdujemy. Wytrawny globtroter może zasmakować tutaj prawdziwej dzikiej Afryki z jej sawannami pełnymi dzikich zwierząt takich jak lwy, lamparty, gepardy, bawoły, gazele, zebry, słonie, strusie, pawiany i inne.
Safari na sawannie
Na sawannach żyją tutaj słonie, bawoły, żyrafy, zebry, strusie, antylopy i gazele stale obserwowane czujnie przez lwy, likaony, hieny i gepardy. Można bezkarnie polować na ich piękne ujęcia w obiektywie aparatu fotograficznego. Warto wybrać się w tym celu do RPA zimą, gdy jest sucho, a zwierzęta zmuszone niedostatkiem wody łatwiej przełamują strach podchodząc do wodopojów.
Góry smocze
Pasmo na terytorium RPA przebiegające równolegle do Oceanu Indyjskiego, na jego terenie znajduje się enklawa Lesotho. Góry te modyfikują klimat całego kontynentu zatrzymując wilgotne masy powietrza i wiatry znad Oceanu Atlantyckiego. Część pasma objęta jest ochroną Parku Narodowego Drakensberg (zwanego też uKhahlamba), który w 2000 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, poza tym istnieją tu również inne rezerwaty i praki narodowe, m.in. Royal Natal.
Przylądek Igielny, Przylądek Agulhas
Najbardziej na południe wysunięta część Afryki, ustanowiona umowną granicą między Oceanem Atlantyckim a Indyjskim, na brzegu wmurowana jest tablica informacyjna. W Oceanie Indyjskim u wybrzeży RPA przepływa silny prąd Agulhas, który w zderzeniu z wodami Atlantyku powoduje stałe, gwałtowne falowanie.
iSimangaliso Wetland Park
Obszar ochronny o powierzchni prawie 3300 km od 1999 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa narodowego UNESCO, obejmujący unikanie powiązane, przenikające się sąsiadujące ekosystemy wokół jeziora St. Lucia wraz z przylegającymi obszarami ciągnącymi się w kierunku Oceanu Indyjskiego. Podlegają tu ochronie: samo jezioro, rafy koralowe i plaże nad oceanem, granica między oceanem i jeziorem, podmokły obszar trzcinowych zarośli pomiędzy oraz skamieniałe koralowce, buszweld i sawannę na zachodnim brzegu jeziora.
Lesotho
Enklawa w RPA, mieści się na pograniczu Gór Smoczych oraz pasma Maloti. W Lesotho to spotykamy klimat zwrotnikowy zmodyfikowany górzystym charakterem kraju, więc mimo lokalizacji można się tu spodziewać śniegu zimą. Mimo to naturalną szatę roślinną stanowi tutaj sawanna przeplatana w wyższych partiach roślinnością alpejską. Lesotho jest silnie powiązane z RPA.
Przylądek Dobrej Nadziei
Przylądek Dobrej Nadziei to zakończenie 100-kilometrowego półwyspu. U jego nasady leży Kapsztad. Półwysep jest z pewnością jednym z piękniejszych i najbardziej magicznych miejsc Afryki. U jego wybrzeży widziano po raz pierwszy Latającego Holendra, mityczny statek pod pełnymi żaglami i bez załogi przemierzający jak duch oceany świata. Na wybrzeżu rozciągają się piaszczyste plaże, brzeg usiany jest tajemniczymi grotami. W zatoczkach kołyszą się rybackie łodzie, a wioski i porty są nanizane jak korale na linię brzegową.
Kapsztad
Jest wielu takich, którzy uważa Kapsztad (ang. Cape Town) za najpiękniejsze miasto na Ziemi. Jak każde południowoafrykańskie miasto jest mieszanką wystawności i trzeciego świata. W centrum wznoszą się wystawne budynki budowane przez Brytyjczyków, brukowane ulice wysadzane starymi dębami. Sklepy, hotele i restauracje są jednymi z najlepszych na całym kontynencie. Ale w słoneczny dzień z dala od brzegu widać wyspę Robben, która była więzieniem Nelsona Mandeli przez blisko 20 lat. A na wschód od głównego miasta rozciągają się przedmieścia pełne slumsów.
Góra Stołowa
Góra Stołowa wygląda tak jak się nazywa. Jest wysoka na 1086 metrów i płaska jak stół. Żaden pobyt w Kapsztadzie nie jest kompletny bez wspinaczki lub wjazdu kolejką linową na szczyt góry i podziwiania panoramy miasta i zatoki.
Durban
Trzecie co do wielkości miasto RPA i znany port jest także ważnym kurortem I miejscem letnich wakacji dla turystów z całego świata. Miasto zawdzięcza swoją dobrą reputację umiarkowanie ciepłemu klimatowi, zawsze ciepłej wodzie i pięknym plażom. W Durbanie jest też spektakularny uShaka Marine World, czyli jeden z największych na świecie akwarium i aquapark. Durban jest zamieszkany przez potężną grupę Hindusów, co widać na każdym kroku.
Park Narodowy Krugera
Najstarszy park narodowy Afryki. Park jest niezwykle bogaty przyrodniczo, można w nim zobaczyć całą „wielką piątkę” afrykańskich zwierząt: lwa, lamparta, bawoła, nosorożca i słonia. Oprócz tego żyrafy, hipopotamy, krokodyle, antylopy, zebry, sepy. Park jest ogromny, ma wielkość porównywalną do naszego województwa pomorskiego. Najlepszy sezon na safari to lipiec i sierpień.
Region winny
Malownicze miasteczka i winnice na wschód od Kapsztadu tworzą region, z którego pochodzą znane na całym świecie i coraz bardziej doceniane wina południowoafrykańskie. Najciekawsze miasteczka to Worcester z eleganckimi domami i widokami na góry, Robertson, z którego pochodzą najlepsze gatunki win, Paarl, w którym mieści się mnóstwo znakomitych restauracji i Stellenbosch, który jest kulturalną stolica regonu i gdzie zachowało się najwięcej typowych domów.
Garden Route
Wzdłuż zachodniego wybrzeża RPA od Mossel Bay do rzeki Storms rozciąga się przepiękne wybrzeże: bujna przyroda, tropikalna roślinność, błękitne zatoczki i laguny, łańcuchy górskie, krzewy i busz.
Diamenty w Kimberley
Do ok. 1930 roku trwała tu gorączka diamentów. Dziś można oglądać ciekawy skansen z domami górniczymi, tawerną, salą bokserską, dyrektorską salonką kolejową – wszystko z dawnych, dobrych czasów. Jest też spora kolekcja nieoszlifowanych, surowych diamentów, które były wydobyte z pobliskiej kopalni nazwanej Wielka Dziura: jakieś 800 metrów głębokości i 500 metrów szerokości.
Zulus Chaka
Pamiętacie film Zulus Chaka? Może nie, ale Zulus Chaka zył naprawdę i był wielkim wodzem Zulusów. Zulusi niegdyś byli potęga wojenną i na przełomie XVIII i XIX wieku toczyli nieustanne boje: z sąsiednimi plemionami, afrykanerskimi kolonistami, brytyjskim żołnierzami. Legendarni przywódcy, jak właśnie Chaka, do dziś stanowią źródło heroicznych opowieści i są symbolem narodowej dumy. W regionie KwaZulu-Natal, na szlaku Battlefields Route, można zapoznać się z tą historią.
Johannesburg
Miasto Złota, Johannesburg, jest największym i najbogatszym miastem RPA. Ponad 1000 metrów pod miastem górnicy kopią najszlachetniejszy metal na świecie. Na powierzchni tętni codzienne życie. Miasto nie jest spektakularnie atrakcyjne i turyści najczęściej traktują je jak konieczny przystanek przesiadkowy w podróży. Najciekawsze chyba jest to, że miasto jest tak inne od typowego obrazu afrykańskiego miasta – to raczej miasto przyszłości Afryki, które można zobaczyć już dziś.
PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO RPA
Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Republice Południowej Afryki
Jak dojechać do RPA?
Do Johannesburga, Durbanu oraz Cape Towm dotrzeć można samolotem z niemal wszystkich największych miast na świecie. Ponadto do RPA dojechać można autobusem z Zimbabwe, Namibii, Mozambiku i Zambii, a także pociągiem z Zimbabwe.
Kiedy pojechać do RPA?
Do Republiki Południowej Afryki można podróżować cały rok ze względu na różnorodny klimat, zdarzają się tutaj zarówno upały latem jak i śnieżyce w zimie, istnieją znacznie różnice pomiędzy poszczególnymi częściami kraju, dlatego przed wyjazdem warto zorientować się w szczegółach pogody przewidzianej dla wybranego przez nas obrzaru Ze względu na położenie na południowej półkuli ziemskiej układ pór roku jest odwrotny niż w Europie. Zima jest chłodniejsza niż lato i znacznie wilgotniejsza.Lato jest ciepłe i suche, można wtedy łatwo obserwować zwierzęta podchodzące do wodopojów.Nie warto jednak wybierać się do RPA od połowy grudnia do połowy stycznia, ponieważ jest to tutejszy sezon urlopowy i wszędzie jest bardzo tłumnie, a ceny potrafią wzrosnąć dwukrotnie.
Co zabrać ze sobą do RPA?
Zapas potrzebnych lekarstw, środek przeciw owadom, tabletki przeciw malarii.
Jak przemieszczać się po RPA?
W RPA korzystać można z wewnętrznych lotów proponowanych zarówno przez linie państwowe, jak i przewoźników prywatnych. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta i utrzymana w doskonałym stanie – pomiędzy głównymi miastami podróżować można autobusami oraz pociągami. Niewielkie ograniczenia w podróżowaniu po kraju występują w regionie intensywnej eksploatacji złóż diamentów (Namaqualand). Obowiązuje ruch lewostronny.
Jakich potraw spróbować w RPA?
W rejonie Kapsztadu można skosztować potraw malajskich (np. breyani - ryż zapiekany z soczewicą i jagnięciną lub kurczakiem, przyprawiony suszoną kolendrą), w Kwa Zulu-Natalu jada się raczej hinduskie curry (przyrządzane z jagnięciny, kurczaka, wołowiny, rzadziej krabów i warzyw). W całym kraju popularne są owoce morza - homary, krewetki, mule, ostrygi i rozmaite ryby z Atlantyku i Oceanu Indyjskiego. Szczególną specjalnością jest braai - owoce morza z rusztu.
Co warto kupić w RPA?
Diamenty, kamienie szlachetne i półszlachetne, ręcznie malowane t-shirty, wyroby skórzane, wino, przedmioty z rzeźbionego drewna.
Czy potrzebujemy wizę do RPA?
Nie. Obywatele RP mający paszporty zwykłe mogą wjeżdżać bez wiz i przebywać na terytorium Republiki Południowej Afryki jednorazowo do 30 dni. Osoby udające się na pobyt dłuższy lub w celu podjęcia pracy są obowiązane posiadać wizę, którą można uzyskać w każdej placówce dyplomatyczno-konsularnej RPA za granicą. Na przejściach granicznych RPA wizy nie są wydawane. Przy wjeździe wymagany okres ważności paszportu powinien być dłuższy od okresu ważności wizy co najmniej o 6 miesięcy.
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE REPUBLIKI POŁUDNIOWEJ AFRYKI
Ambasada Republiki Południowej Afryki
ul. Koszykowa 54, VI piętro, 00-675 Warszawa
tel.: 625 62 28, 625 62 33, 625 72 39
fax: 625 62 70
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Południowej Afryki
ambasador: Marcin Kubiak
Republika Południowej Afryki, Pretoria, 14 Amos Street, Colbyn, PO BOX 12277 Queenswood 0121
tel.: + 27 12 430 2632, +27 12 430 9620
tel. dyżurny: +27 12 430 26 31
fax: +27 12 430 2608
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Durbanie
konsul honorowy: Andrzej Kiepiela (język konsula polski, angielski)
Republika Południowej Afryki, Durban, 3 Chase Place, Westville 3630, P.O.Box 1351
tel.: +27 31 2669792/3/4
fax: +27 31 2669055
Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl