PRZEWODNIK TURYSTYCZNY POLSKA KUJAWY
Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?
Położone są w środkowej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim. Prawie cały obszar Kujaw znajduje się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, zaś część południowa (a właściwie jej skrawek) na terenie województwa wielkopolskiego. Teren Kujaw jest raczej płaski, miejscami pojawiają się wzgórza morenowe. Charakterystyczną cechą klimatu Kujaw są niskie opady atmosferyczne oraz nieco wyższa od krajowej średnia roczna temperatura. Kujawy są obszarem, na którym znaleziono najstarsze w Polsce ślady osadnictwa. Znajdują się tu liczne stanowiska archeologiczne z okresu neolitu i kultury łużyckiej.
To tu właśnie (obok Wielkopolski) kształtował się ośrodek polskiej państwowości, a dzięki żyznym glebom i licznym źródłom soli Kujawy szybko się rozwijały, wzbogacając się o kolejne osady i ośrodki handlowe. Powstawały tu także najdawniejsze kościoły i klasztory, które w znacznym stopniu przyczyniły się do narodzin życia kulturalnego. W Mogilnie, Kruszwicy i w Strzelnie możemy podziwiać najstarsze budowle architektury romańskiej w Polsce. Obecnie stolicą regionu jest Bydgoszcz. Inne główne miasta to Włocławek i Inowrocław. Obszar dzieli się na Kujawy Zachodnie ze stolicą w Inowrocławiu oraz Kujawy Wschodnie ze stolicą we Włocławku.
CO WARTO ZWIEDZIĆ NA KUJAWACH?
Kruszwica
Dawna stolica regionu, była liczącym się ośrodkiem gospodarczym i obronnym. Jednocześnie jedno z najstarszych polskich miast. Z miastem wiąże się legenda o królu Popielu i o Mysiej Wieży, która jest pozostałością po zamku Kazimierza Wielkiego. Z wieży roztacza się widok na panoramę miasta i na taflę jeziora. Z okresu, kiedy w mieście istniała siedziba biskupstwa, pochodzi romańska kolegiata św. Piotra i Pawła - główny zabytek Kruszwicy. Dodatkową atrakcją są rejsy po jeziorze oraz przejażdżki konno.
Bydgoszcz
Stolica Kujaw leży na rzeką Brdą. Bydgoszcz jest miastem średniowiecznym, początkowo była to osada, przez którą przebiegał szlak bursztynowy. Głównym punktem miasta jest pełen uroczych secesyjnych i eklektycznych kamienic rynek. Możemy tu zobaczyć okazały gmach Miejskiej Biblioteki. Z kościoła należącego do klarysek codziennie rozbrzmiewa miejski hejnał. Niewątpliwie miejscem wartym zobaczenia jest Wyspa Młyńska i Wenecja Bydgoska, która przypomina to słynne włoskie miasto. W Bydgoszczy można podziwiać także zabytkowe spichrze zbożowe, które powstały pod koniec XVIII w.
Włocławek
Leży na obu brzegach Wisły. Znajduje się tu jeden z większych zalewów na tej rzece, który powstał po wybudowaniu Zapory. Umożliwia uprawianie wielu sportów wodnych oraz wędkowania, a także możliwość obserwacji ptaków. Na tamie umieszczono ogromny krzyż, który upamiętnia miejsce śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Choć Włocławek ma bardziej przemysłowy charakter, możemy tu również oglądać wiele interesujących zabytków: gotycką katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, pałac biskupi, barokowy zespół klasztorny franciszkanów. Warto także zobaczyć Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Przez Włocławek przebiega też Szlak Łokietka.
Ciechocinek
Popularna miejscowość uzdrowiskowa w otoczeniu zieleni. Leczy się tu choroby układu krążenia, układu oddechowego, schorzenia neurologiczne i rematyczne. Ciechocinek znany jest również z Parku Tężniowego z zespołem trzech tego typu budowli. Te potężne, drewniane konstrukcje (największe tego typu w Europie) wypełnia tarnina, po której spływa solanka. W Parku Zdrojowym mieści się muszla koncertowa, pijalnia wód mineralnych oraz wiele fontann. Z uzdrowiskiem związana jest postać Stanisława Staszica, pod którego kierownictwem odbywały się poszukiwania źródeł solankowych na tym obszarze. W Parku Tężniowym możemy zobaczyć pomnik przedstawiający Staszica, wybudowany w 1961r.
Strzelno
Odnalezione do tej pory dokumenty wskazują, że Strzelno istniało już w okresie neolitu, później było ośrodkiem kultu pogańskiego, z którym związane są trzy wielkie głazy na wzgórzu klasztornym. Znajduje się tu romański zespół ponorbertański z drugiej połowy XII wieku, który w XVIII stuleciu został przebudowany w stylu barokowym, jednak zachowano romańskie portale, rzeźby oraz kolumny. Kościół św. Prokopa reprezentuje w całości styl romański. Jest to jeden z najlepiej zachowanych kościołów romańskich w kraju. Aby lepiej poznać sztukę tego stylu, warto wybrać się do Muzeum Romańskiego Ottona i Bolesława w Strzelnie.
Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl