Przewodnik Libia
Kraj: | Libia |
Kontynent: | Afryka |
Stolica kraju: | Trypolis |
6 310 434 osób | |
Powierzchnia: | 1 759 540 km2 |
Waluta: | dinar libijski |
Język: | arabski |
Wiza: | tak |
PRZEWODNIK TURYSTYCZNY LIBIA
Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?
Jeśli marzymy o przejechaniu pustyni w poprzek, to w Libii taka możliwość istnieje i będzie to podróż przez najsłynniejszą z pustyń - Saharę. Właściwie większość terytorium tego kraju pokrywają piaszczyste diuny tylko gdzieniegdzie naznaczone oazami. Inne atuty tego kraju, czerpiącego dochód z wydobycia ropy naftowej, to oczywiście śródziemnomorskie plaże, ale też starożytne ruiny Sabratah i Leptis Magna oraz tereny wykopalisk, którym pod względem rozległości niewiele na świecie może dorównać. Sami sprawdźmy, potencjał Libii jest nieskończony, całkiem jak pustynia.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W LIBII?
Leptis Magna
Najlepsze stanowisko archeologiczne z czasów rzymskich w regionie Morza Śródziemnego. Najstarsze zachowane zabytki z terenu Leptis pochodzą z okresu panowania cesarza Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.). Są to m.in. plac targowy (8 p.n.e.), stosunkowo dobrze zachowany teatr (1 n.e.), świątynia Romy i Augusta (14-19 n.e.) oraz nieco późniejsza Liber Pater.
Trypolis
Liczne są zabytki z okresu rzymskiego. Do najbardziej znanych należy łuk triumfalny Marka Aureliusza. Ważnymi zabytkami są położone w najstarszej części miasta liczne meczety. Na uwagę zasługuje cytadela, zwana As-saraj al-hamra, zapewne od koloru tynku, w której obecnie mieści się muzeum historii i historii naturalnej), przy Placu Zielonym oraz pozostałości domów, świątyni i murów obronnych.
Ghadhames
Szacuje się, że obecna starówka Ghadames pochodzi sprzed 800 lat. Jest to największe i najlepiej zachowane na Saharze stare arabskie miasto. Nie bez przyczyny ta pamiątka arabskiej cywilizacji zwana jest „klejnotem Sahary”. W 1985 roku zabytkowe miasto Ghadames zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Cyrena
Zabytkowe greckie miasto, od 1821 prowadzono w Cyrenie wykopaliska, odkryto wiele fragmentów starożytnych budowli, m.in. agory, akropolis, term, teatru, świątyń (Zeusa i Apollina) także okrągłe grobowce i kilka rzeźb (Wenus z Cyreny).
Płaskowyż Al-Dżabal al-Achdar
Liczne szlaki dla miłośników trekkingu.
Bengazi
Relaksujący spacer po ulicach i bazarach.
Sabrata
Do dzisiaj zachowały się pozostałości forum, świątyń fenickich, łaźni rzymskich. Z okresu punicko-fenickiego pochodzą pozostałości mauzoleum. Do najlepiej zachowanych budynków należą rzymski teatr z przełomu II i III wieku oraz budowle sakralne z czasów chrześcijańskich (m. in. bazylika Justyniana z VI wieku n.e.). Miejscowe muzeum przechowuje znalezione na terenie wykopalisk mozaiki i freski.
Tadrart Akakus
Akakus jest znane ze sztuki naskalnej, tamtejsze petroglify i rysunki naskalne zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1985 roku.
PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO LIBII
Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Libii
Jak dojechać do Libii?
Do Libii kursuje kilka samolotów z krajów arabskich i Europy. Autobusem dostać się można z Aleksandrii i Kairu (Egipt) oraz Safakis, Gebes, Medeniny i Tunisu (Tunezja).
Kiedy lecieć do Libii?
Najlepsza pora na wyprawę do Libii to okres kwiecień-lipiec i wrzesień-październik.Na Saharę jeździ się od końca września do końca marca.
Co warto kupić w Libii?
Piękna srebrna i złota biżuteria, metaloplastyka, ceramika, tradycyjne stroje.
Co zabrać ze sobą do Libii?
Okulary przeciwsłoneczne, filtr ochronny, kapelusz chroniący przed słońcem. Zapas potrzebnych lekarstw.
Jakich potraw spróbować w Libii?
Tradycyjna kuchnia libijska bazuje na potrawach mięsnych i owocach morza. Wśród mięs królują baranina i drób, szczególnie kurczaki. Do dań mięsnych podaje się najczęściej frytki lub specjalność Tunezji - kaszę kuskus. Na stołach Libijczyków goszczą też często ryby i krewetki.
Jakich zwyczajów należy przestrzegać w Libii?
W Libii należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych dotyczących ubioru (nie toleruje się krótkich strojów kobiecych oraz męskich szortów w miejscach publicznych) oraz wystrzegać się wyzywającego, prowokującego zachowania. Nie ma problemu z zakupami i fotografowaniem. Kategorycznie przestrzegany jest zakaz posiadania i spożywania alkoholu.
Czy potrzebujemy wizę do Libii?
Istnieje obowiązek wizowy – dotyczy to zarówno wiz pobytowych, jak i tranzytowych. Nie ma możliwości uzyskania indywidualnych wiz na przejściach granicznych; wizy takie mogą uzyskać jedynie zorganizowane grupy turystyczne, które zawarły umowy z miejscowym biurem podróży. Obywatele RP mogą ubiegać się – poza wizami z prawem do pracy oraz wizami pobytowymi dla osób towarzyszących – o wizy w celu odwiedzin (na podstawie tzw. poparcia wizowego, nadesłanego do Ambasady Libii w Warszawie z Centralnego Urzędu Imigracyjnego). Wizy turystyczne, ostatnio coraz częściej wydawane, można uzyskać na podstawie aplikacji wizowej oraz potwierdzonego udziału w zorganizowanej imprezie turystycznej lub zaproszenia od obywatela libijskiego. Przy ubieganiu się o wizę turystyczną libijski urząd konsularny może zażądać okazania ważnego biletu powrotnego do Polski. Libijskie władze graniczne z reguły nie żądają okazania biletów przy przekraczaniu granicy. Wymagany okres ważności paszportu wynosi jeden rok.
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE LIBII
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Libii
ambasador: Wojciech Bożek
Libia, Trypolis, Sharia Ben Ashour 61
tel.: +218 21 3615972
tel. dyżurny: +218 91 9325623
fax: +218 21 3615199
Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl
Zobacz także oferty: