PRZEWODNIK TURYSTYCZNY CZECHY KARKONOSZE CZESKIE MORAWY
Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?
Republikę Czeską tworzą dwie prowincje: Czechy i Morawy. Stolica, Praga, ma 1.25 mln mieszkańców. Klimat Czech jest ciepły, umiarkowany. Zima jest dość łagodna a lato ciepłe.
Czechy są krajem atrakcyjnym turystycznie. Co roku przyjeżdża tu 25-30 milionów osób, z czego większość przejeżdża
tranzytem. W 2005 roku Republikę Czeską odwiedziło ponad 6,3 mln turystów, w 2006 ponad 6,5 mln, natomiast w 2008 ok. 6,65 mln. Najwięcej gości pochodzi z krajów sąsiadujących (Niemiec, Austrii, Polski, Słowacji, Węgier), ale też z Włoch i Francji. Tym co przyciąga zagranicznych turystów jest przede wszystkim Praga, miasto pełne zabytków najwyższej światowej klasy. Jako ośrodek turystyki międzynarodowej zdystansowała pobliskie metropolie – Wiedeń i Budapeszt. Warto tu zwiedzić: ratusz na Starym Mieście, Hradczany czy katedrę św. Wita. Wśród pozostałych miast najczęściej odwiedzane przez turystów są: Brno, Ołomuniec, Pilzno, Liberec, Czeskie Budziejowice i Ostrawa. Do dziś międzynarodową renomą cieszą się czeskie uzdrowiska – Karlowe Wary i Mariańskie Łaźnie. Wielu turystów odpoczywa w Karkonoszach i Rudawach (m.in. Czeska Szwajcaria) i w Szumawie.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W CZECHACH?
Praga
Stolica kraju z wieloma zabytkami, których nie można przegapić: Hradczany z zamkiem oraz gotycką katedrą św. Wita, św. Wacława i św. Wojciecha (św. Adalberta), Złota Uliczka i Most Karola
Czechy Środkowe
Karlštejn – słynny zamek króla Karola IV, Koivoklátsko – zamek otoczony rezerwatem przyrody (UNESCO), Kutná Hora – w średniowieczu wspaniałe kwitnące miasto, Sedlec (przedmieście Kutnej Hory), Konopišti – stary zamek w malowniczym otoczeniu.
Czechy Zachodnie
Pilzno Browar Prazdroj, Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie, Śpiewająca Fontanna, Klatovy - Zabytkowa starówka, katakumby kościoła i zabytkowa apteka.
Czechy Wschodnie
Karkonosze i skocznia mamucia w Harrachovie, Adršpašsko-Teplické skály – skalne miasto i inne ciekawe formy skalne, Nové Misto nad Metují, Litomyšl – zabudowa miasta położonego na dwóch poziomach zbocza.
Czechy Południowe
Eeský Krumlov – urocze średniowieczne miasto, Czeskie Budziejowice – największy plac w Czechach i browar Budvar, Prachatice – czarno-białe sgraffitowe dekoracje kamienic na starówce, Písek – najstarszy kamienny most w kraju, Szumawa – dzikie pogranicze, ostatnie dziewicze góry w Czechach, Tábor – stare miasto obronne husytów, Toeboosko – rezerwat chroniący 270 średniowiecznych stawów rybnych.
Czechy Północne
Czeska Szwajcaria - park narodowy, Litomierzyce – Wzgórze Katedralne i rynek, Terezín – twierdze mieszczące muzeum getta żydowskiego, Czeski Raj, Jaskinie Bożkowskie, Jieín - doroczny festyn dziecięcy.
Morawy Ołomuniec
Największa barokowa rzeźba w Europie Środkowej, Góra Radhoš – figura pogańskiego ducha gór Radegasta, Rožnov pod Radhoštim - największy w Czechach skansen, Morawski Kras, Tele – starówka niewielkiego miasteczka, Lednice-Valtice – kompleks rezydencji Liechtensteinów, Slavonice – graffitowe dekoracje kamienic.
PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO CZECH
Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Czechach
Jak czas jest w Czechach?
Czas czeski = czas polski
Jakie jest napięcie w gniazdkach w Czechach?
Napięcie: 230V. Gniazdka nie są standaryzowane. Na miejscu bez problemu można zakupić adapter
Jaka jest waluta w Czechach?
Waluta: Korona czeska (CZK), 1 CZK = 0,16 PLN
Jakim językiem porozumiewać się w Czechach?
Jedynym językiem urzędowym Czech jest język czeski, którym posługuje się 96% mieszkańców. Nie należy się jednak obawiać problemów komunikacyjnych, ponieważ w chwili obecnej w większych miastach można się właściwie bez problemu porozumieć po angielsku a także po polsku.
Jakie są ceny w Czechach?
Ceny podstawowych artykułów spożywczych w Czechach są zbliżone do cen polskich.
Jakie przysmaki popularne są w Czechach?
Czeska kuchnia oferuje przepyszne zupy, sosy, smażone sery i jedyne w swoim rodzaju piwo. Tradycyjnymi daniami Czech są knedliczki, zupa cebulowa i praska szynka z kremem chrzanowym.
Jak dojechać do Czech?
Polskie firmy przewozowe świadczą usługi przewozowe do następujących czeskich miast: Brno, Frydek Mistek, Praga. Można również dojechać pociągiem.
Samolot: Połączenie z Warszawy do Pragi obsługują tradycyjni przewoźnicy: LOT oraz CSA (Czeskie Linie Lotnicze). Przelot trwa nieco ponad godzinę.
Pociąg: 241,29 zł za bilet II klasy Warszawa–Praga + miejsce leżące w przedziale 6-os.; Warto śledzić okresowe promocje i tzw. oferty specjalne (www.pkp.pl i www.intercity.pl).
Autobus: Z większych miast Polski do Czech (przede wszystkim do Pragi) jeżdżą autobusy polskich i czeskich prywatnych linii przewozowych.
Samochód: Po czeskich drogach jeździ się bez porównania przyjemniej niż po polskich. Za korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu w Czechach wnosi się jednorazową opłatę od samochodów, autobusów i motocykli. Otrzymaną przy tym winietkę (czes. nálepka) należy umieścić na przedniej szybie auta (wewnątrz, od strony pasażera), do 3,5 tony – 200 Kč na 7 dni, 300 Kč na 1 miesiąc. Odległość z Warszawy do Pragi wynosi 630 km.
Kiedy jechać do Czech?
Od listopada do marca sporo atrakcyjnych obiektów (np. zamki w okolicach Pragi) jest zamkniętych. Również wyprawa w góry w tym okresie bywa dość ryzykowna dla osób nieobeznanych z górami, chyba że ktoś wybiera się na narty. Kraj zdecydowanie najlepiej zwiedzać wiosną i latem – od maja do września. Pragę od końca czerwca do sierpnia, a także w okresie Bożego Narodzenia, zadeptują tłumy turystów; kto ich nie lubi, na wizytę w stolicy powinien wybrać inny czas. Podczas świąt wiele muzeów jest nieczynnych.
Jakie są najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Czechach?
Są to: w Górach Izerskich: Ještěd, Severák; w Karkonoszach: Harrachov, Benecko, Szumowa: Lipno, Zadov-Churáňov
Jakiego dokumentu potrzebujemy, aby wjechać do Czech?
Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Czeskiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty (starego i nowego wzoru). Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę w przypadku starszych, książeczkowych dowodów osobistych należy zwrócić na aktualność zdjęcia).
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE CZECH
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Czeskiej
ambasador: Jan Pastwa
Czechy, Praga, Valdštejnska, 118 00
tel.: +420 257 099 500
tel. dyżurny: +420 257 099 500
fax: +420 257530399
Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie
konsul generalny: Anna Olszewska (język konsula czeski, angielski, rosyjski)
Czechy, Ostrawa, Blahoslavova 4, 701 00
tel.: +420 596 118 074
tel. dyżurny: +420 596 118 074
fax: +420 596 118 073
Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl