Przewodnik Paragwaj
Kraj: | Paragwaj |
Kontynent: | Ameryka Południowa |
Stolica kraju: | Asunción |
6 670 000 osób | |
Powierzchnia: | 406 750 km2 |
Waluta: | guarani |
Język: | hiszpański i guarani |
Wiza: | nie |
PRZEWODNIK TURYSTYCZNY PARAGWAJ
Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?
Ten kraj pozbawiony dostępu do morza całkowicie nastawił się na ekoturystykę. Tylko w stolicy Asunción można sycić oczy kolonialną architekturą. W innych regionach główną atrakcją będzie odkrywanie nieskażonego środowiska naturalnego. Wędrówki po parkach narodowych, spływ rzeką Paragwaj lub zwiedzanie zapory Itaipú to najważniejsze punkty wyprawy do tego niezbyt dobrze znanego kraju, gdzie mieszkańcy powitają nas z typową dla Latynosów radością i entuzjazmem. Pośpieszmy się, by do nich dołączyć!
CO WARTO ZWIEDZIĆ W PARAGWAJU?
Asuncion
Stolica kraju, warto zobaczyć tu stare miasto z zabytkami architektury kolonialnej i znanym ogrodem botanicznym, Panteon de los Heros, a także siedzibę parlamentu - Congreso Nacional, siedzibę prezydenta oraz nowoczesne centrum z licznymi parkami.
Trinidad
Mała miejscowość, w której znajdują się ruiny jezuickich misji, jedno z najrzadziej odwiedzanych miejsc z listy UNESCO.
Itaipu
Największa tama Ameryki Południowej, będąca drugą co do wielkości elektrownią wodną na świecie. Jest to wspólne przedsięwzięcie Brazylii i Paragwaju. Nazwa Itaipu pochodzi od słowa Tupi w języku Indian Guarani i oznacza "śpiew kamieni". Jeden z Siedmiu Cudów Współczesnego Świata.
Chaco
Mało zaludniony obszar, składający się głównie z pustej równiny i lasów, gdzie znajdują się parki narodowe w tym: Defensores del Chaco, Tifunque, Enciso i Cerro Cora. Park Narodowy "Defensores del Chaco" to jaguary, nocleg pod gwiazdami, życie z dala od cywilizacji. Park Narodowy "Cerro Corá" to natomiast lasy tropikalne, jaskinie, petroglify z czasów prekolumbijskich.
PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO PARAGWAJU
Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Paragwaju
Co warto kupić w Paragwaju?
Koronki, tkaniny, ubrania, przedmioty rzeźbione w drewnie, wyroby garncarskie, wyroby rzemieślnicze ze skóry, łuki indiańskie.
Jak dojechać do Paragwaju?
Na lotnisko w Asuncion dolecieć można z wielu krajów Ameryki Południowej oraz z Madrytu. Z Brazylii i Argentyny dostać się można autobusem.
Kiedy pojechać do Paragwaju?
Najlepsza pora na wycieczkę do Paragwaju to okres od marca do maja i od września do listopada.
Jak podróżować po Paragwaju?
Po Paragwaju poruszać się można samochodem, autobusem, promem. Można korzystać również z usług taksówek, są one jednak drogie i zawsze pamiętać należy o ustaleniu ceny przed rozpoczęciem jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane, może się ono jednak okazać przydatne. Obowiązuje ruch prawostronny.
Co zabrać ze sobą do Paragwaju?
Lekkie, bawełniane ubranie (lato – styczeń-marzec – jest bardzo upalne), środek przeciw owadom, okulary przeciwsłoneczne, filtr ochronny, kapelusz do ochrony przed słońcem.
Ile pieniędzy wziąć ze sobą do Paragwaju?
Pobyt w Paragwaju należy do niedrogich. Minimalny dzienny budżet to 20 USD. Chcąc lepiej jeść i wygodniej spać, trzeba wydać 30–50 USD dziennie.
Co jeść i pić w Paragwaju?
Kuchnia paragwajska jest zbliżona do kuchni hiszpańskiej. Bazuje na wołowinie i soi. Podstawową potrawą są jajka z kukurydzą, wołowiną, w przeróżnym warzywnym „przybraniu”. Najczęściej jadanymi, tradycyjnymi potrawami są: parrillada – przeróżne kawałki mięsa opiekane nad ogniem, mazamorroa - kleik kukurydziany, sopa paraguaya – chlebek kukurydziany z cebulką i serem, bori-bori – zupa z kurczaka z kluskami kukurydzianymi, chipa soo - chlebek kukurydziany z mięsnym nadzieniem, chipa – chlebek z manioku z jajkiem i serem. Spośród napojów na uwagę zasługuje yerba mate – wzmacniająca herbata ziołowa. Popularnym trunkiem jest także piwo oraz wino argentyńskie.
Czy potrzebujemy wizę do Paragwaju?
Nie. Dekretem prezydenta Paragwaju 29.12.2004 r. zniesiono wizy dla Polaków w ruchu turystycznym (pobyt do 90 dni). Istnieje obowiązek okazania przy wjeździe biletu powrotnego oraz karty kredytowej.
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE PARAGWAJU
Brak polskiej placówki dyplomatycznej.
Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Buenos Aires (Argentyna).
Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Buenos Aires (Argentyna).
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Argentyńskie
ambasador: Jacek Bazański
Argentyna, Buenos Aires, Alejandro Maria de Aguado 2870, C 1425 CEB
tel. dyżurny: + 54 11 4808 1700
fax: +5411 4808 1701
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Asunción
konsul honorowy: Jorge Aníbal Goldenberg Asrilevich (język konsula hiszpański, angielski)
Paragwaj, Asuncion, Calle Palma No 685, c/ Juan E.O’leary, CP 1225, P.O. Box 276
tel.: +595 21441661
fax: +595 21447226
e-mail: consulpol@consultronic.com.py
e-mail: consulpol@goldenline.com.py
Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl
Zobacz także oferty: