Przewodnik Peru
Kraj: | Peru |
Kontynent: | Ameryka Południowa |
Stolica kraju: | Lima |
29 181 000 osób | |
Powierzchnia: | 1 285 220 km2 |
Waluta: | sol |
Język: | hiszpański , keczua i ajmara |
Wiza: | nie |
PRZEWODNIK TURYSTYCZNY PERU
Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?
Peru jest dla turysty krajem archeologii, bogactw naturalnych i bardzo starej kultury. Peru to trzy światy: Montania, Sierra i Costa. Jeśli chcemy zbadać puls ziemi, obserwować najbardziej różnorodną faunę świata i znaleźć się w lesie równikowym, to idealnym miejscem będzie Montania – peruwiańska Amazonia. Sierra, czyli trzy łańcuchy Kordylierów, czeka na podróżników głodnych wrażeń, emocji i kontaktu z bardzo starą kulturą. Jeśli celem podróży będzie Costa, czyli wybrzeże, to znajdziemy tam mieszaninę nowoczesnych miast i słynnych wykopalisk archeologicznych.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W PERU?
Lima
Lima jest wielkim miastem i w sumie niezbyt przyjemnym. Duża część z 8 milionów mieszkańców żyje w slamsach, na miastem wisi smog, plaże są brudne a większość śmieci i nieczystości trafia wprost do oceanu. Przez większą część roku, od kwietnia do grudnia znad oceanu przychodzi szara mgła garua związana z zimnym Prądem Peruwiańskim. Ale prawie nie sposób ominąć Limy, więc przy okazji można poznać jej lepsze strony. Limę założył zdobywca Peru, Hiszpan Pizarro w 1535 roku. Miasto posiada nietuzinkowe budynki w stylu kolonialnym, katedrę z XVI wieku, zespół pałacu prezydenckiego oraz kościół i klasztor św. Franciszka. Zespół urbanistyczny starego miasta został w roku 1988 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Cuzco
Żaden turysta w Peru nie powinien ominąć Cuzco. W języku keczua nazwa miasta oznacza "pępek świata". W istocie, mało kto omija. Cuzco wygląda jakby działały w nim same hotele bary, restauracje i biura turystyczne. Do Cuzco przyciąga głównie jego przeszłość jako stolicy imperium Inków. Do dziś można oglądać potężne mury obronne i wąskie, wyłożone kamieniem ulice. Place są wypełnione barwnie ubranymi ludźmi, wśród których można dosłyszeć potomków Inków mówiących w języku keczua. Do zespołu zabudowań Cuzco należy także położona we wsi Cacha świątynia Wirakoczy. Jest to największa inkaska świątynia. Cuzco stanowi także punkt startowy wycieczek do Machu Picchu.
Trujillo
Miasto założył Pizarro w 1534 roku. Ulice i budynki wyglądają tak, jakby niewiele zmieniły się od tego czasu. Oczywiście przybyły samochody i klaksony. Ale wciąż największe piętno wywierają reprezentacyjne budynki. Charakterystycznym elementem są kute kraty i pastelowo malowane okiennice. Trujillo jest nieco konserwatywne i kobiety nie powinny same wychodzić po zmroku.
Jezioro Titicaca
Jezioro Titicaca znajduje się na wysokości 3821 m n.p.m., a jego przeciętna głębokość wynosi od 140 do 180 m (maksymalna 304). Jest najwyżej położonym żeglownym jeziorem na świecie. Brzegi Titicaca były miejscem narodzin wielu starożytnych cywilizacji: Pukara, Tiahuanaco, Inków. Według legend Inków na Wyspie Słońca (już po stronie boliwijskiej) narodził się biały bóg Viracocha oraz pierwsi Inkowie: Manco Capac oraz jego siostra, a zarazem żona Mama Ocillo. Mieszkańcy okolic jeziora żyją głównie z rolnictwa, a ich folklor jest żywy i zachwycający. Sławne na całym świcie są lokalne folklorico, czyli fiesty i tańce - najlepiej poszukać ich w Puno.
Machu Picchu
Machu Picchu (keczua - stary szczyt) – najlepiej zachowane miasto Inków leży w odległości 112 km od Cuzco. Dla wielu turystów dotarcie do tego zaginionego miasta Inków jest jak wisienka na torcie w ich podróży po Peru. Starożytne miasto nigdy nie zostało zdobyte przez hiszpańskich najeźdźców, a potem popadło w prawie całkowite zapomnienie. Odkrycie Machu Picchu (w 1911r.) przypisywano amerykańskiemu uczonemu Hiramowi Binghamowi. Ale 40 lat wcześniej niemiecki handlarz Augusto R. Berns. dotarł do zaginionego miasta i założył firmę, która handlowała zawartością grobowców i innymi zabytkowymi przedmiotami. Był zwykłym złodziejem i nie chwalił się swoim odkryciem. Miasto-twierdza zostało zbudowane z jasnego granitu. Budowniczowie maksymalnie wykorzystali istniejącą rzeźbę terenu łącząc mury z istniejącymi wcześniej skałami. Mimo natłoku turystów Machu Picchu zachowało atmosferę wielkości i tajemnicy. Naprawdę warto je zobaczyć.
Nazca
Czy pustynny płaskowyż, na którym nic specjalnego nie widac może być ciekawy? Na Nazca nic nie zwracało uwagi dopóki w 1939 roku amerykański naukowiec przeleciał nad pustynią i spostrzegł mnóstwo rozległych linii i figur. W pierwszym odruchu wziął je za pozostałości przedinkaskiego systemu irygacyjnego. W rzeczywistości odkrył jedną z największych i najbardziej tajemniczych atrakcji Peru - słynne figury z Nazca. Od tego czasu mnożą się teorie o pochodzeniu linii. Jedne starają się wyjaśnić zjawisko w sposób racjonalny, jako rodzaj kalendarza, inne nie stawiają granic fantazji i mówią o lądowisku dla statków UFO. Linie widziane z powierzchni nie są zbyt ciekawe - po prostu odgarnięte ciemniejsze kamienie, które ukazują jaśniejsze podłoże. Jako takie pojęcie o skali figur można wyrobić sobie patrząc ze szczytu Mirador Observation Tower. Ale pełnię doznań daje dopiero lot nad Nazca. Linie układają się w gigantyczne wzory geometryczne i rysunki zwierząt, wytyczone na pustynnym płaskowyżu. Są ogromne: jaszczurka ma długość 180 m, małpa z dziwacznie wygiętym ogonem – 90 m, skrzydła kondora rozpinają się na 130 m. Najbardziej interesujące rysunki znajdują się 20 km na północ od Nazca.
Arequipa
Arequipa to drugie co do wielkości miasto Peru - ma ok. miliona mieszkańców. Ale jest zupełnie inne od Limy, często też mieszkańcy odcinają się od stolicy i podkreślają walory swego miasta. Artyści, studenci, handlowcy nadają miastu zachęcający rytm. Arequipa chlubi się swoją kolonialną architekturą. Większość tradycyjnych domów w Arequipa jest zbudowanych z białej skały wulkanicznej. Stąd wzięło się stosowane niekiedy określenie "Białe Miasto". Najlepsze przykłady kamieniarskich zdolności budowniczych są widoczne na placu Armas (Plaza de Armas). Po całym mieście rozsiane są niezliczone kościoły i wille w stylu kolonialnym.
Iquitos i Amazonia
Iquitos jest zapewne największym miastem na świecie do którego nie można dotrzeć drogą. Z resztą świata jest połączone rzeką i osiągalne dla samolotów. Nic dziwnego, że ma bardzo specyficzny urok: jest przyjazne, głośne, nieco zuchwałe, lekko nienormalne. Jest to także miasto, które nie podlega władzy państwowej i gdzie nie płaci się podatków. Turyści docierają tu głównie by zasmakować dżunglii Amazonii podchodzącej do miasta, lub by odbyć wyprawę łodziami po Amazonce. Często pozostają na dłużej zafascynowani atmosferą odrębności.
PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO PERU
Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Peru
Jak dojechać do Peru?
Na międzynarodowe lotnisko w Limie dolecieć można m.in. z Londynu, Amsterdamu, Frankfurtu, Rzymu i Madrytu oraz niemal wszystkich krajów Ameryki Południowej.
Kiedy pojechać do Peru?
Najlepsza pora na wycieczkę do Peru -cały rok można zwiedzać region Limy i północ kraju, Altiplano – od kwietnia do października, a Amazonię od maja do października.
Jak podróżować po Peru?
Najbardziej typowy sposób podróżowania dla Peruwiańczyków jak i turystów to autobusy. Ceny są niskie. Główne trasy są obsługiwane regularnie, ale jakość autobusów jest bardzo różna. Lepiej zawczasu dobrze się upewnić. Lokalne autobusy lub minibusy na bocznych trasach to już zupełna loteria Sprywatyzowane koleje PeruRail oferują codzienne pociągi z Cuzco do Machu Picchu i trzy razy tygodniowo z Cuzco do Puno nad jeziorem Titicaca.
Co zabrać ze sobą do Peru?
Lekkie, bawełniane ubranie oraz cieplejsze na miesiące zimowe, okulary przeciwsłoneczne, filtr ochronny, kapelusz do ochrony przed słońcem.
Ile pieniędzy wziąć ze sobą do Peru?
Pobyt w Peru nie należy do najdroższych – wyjątki to Lima i Cuzco, gdzie ceny są dużo wyższe niż w pozostałych częściach kraju. Kto musi oszczędzać, przeżyje za 15–25 USD dziennie. Odrobina komfortu kosztuje około 50 USD dziennie.
Jakie wtyczki są w Peru?
Wtyczki amerykańskie oraz takie jak w Polsce. Napięcie prądu wynosi 220V.
Jakich potraw spróbować w Peru?
Kuchnia peruwiańska jest niezwykle różnorodna i bardzo smaczna. Wregionie andyjskim i na nadbrzeżnych pustyniach można spróbować zdrowego i pysznego mięsa z lamy lub ekstrawaganckiej potrawy ze świnki morskiej (cuy), uważanej za specjalność kuchni peruwiańskiej. Dodatkiem do mięs są ziemniaki, kukurydza, fasola, ryż, czasami sałatka warzywna. Niekiedy mięsa są przyprawiane pikantną papryką. Popularne są zapiekanki z dodatkiem jajek i papryki oraz papa rellena czyli ziemniaki nadziewane mięsem, cebulą i jajkami (bardzo smaczne i pożywne np. podczas długiej drogi w autobusie).
Co warto kupić w Peru?
Rękodzieło, czyli tkactwo, ceramikę i metalurgię wykonywaną według dawnych technik i tradycyjnych wzorów. Swetry robione z tradycyjnie przędzonej wełny alpaki, czapki, szaliki, poncho, narzuty na łóżko, obrusy, makatki, rękawice, opaski, skarpety, naszyjniki z kamieni lub nasion (bardzo oryginalne i niedrogie), kolczyki, wyroby ze srebra i złota, ceramikę.
Czy potrzebujemy wizę do Peru?
Nie. Obywatele polscy udający się do Peru w celach turystycznych (pobyt do 90 dni) oraz podróżujący tranzytem są zwolnieni z obowiązku wizowego.
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE PERU
Ambasada Republiki Peru
Starościńska 1 m. 3, 02-516 Warszawa
tel.: (0-22) 646 88 06, 646 88 07
fax: (0-22) 646 86 17
e-mail: embperpl@atomnet.pl
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Peru
I radca: Robert Krzyżanowski
Peru, Lima, Av. Salaverry 1978, Jesús María, Lima, Lima 11
tel.: +51 1 4714813, +51 1 4713925, +51 1 4713920
tel. dyżurny: +51 999 400 552
fax: +51 1 4714813
e-mail: lima.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Arequipa
konsul honorowy: Vladimir Soto Leon Velarde (język konsula hiszpański, angielski)
Peru, Arequipa, La Arboleda D-6, Cercado Arequipa
tel.: +51 54 206217
e-mail: consuladopolonia@gmail.com
Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl
Zobacz także oferty: