PRZEWODNIK TURYSTYCZNY POLSKA PODKARPACIE
Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?
Województwo Podkarpackie leży w południowo-wschodniej Polsce. Jest 11 pod względem wielkości i 9 pod względem ludności w kraju. Stolicą i głównym miastem regionu jest Rzeszów. Znajdziemy tu wspaniałe, nieodkryte krajobrazy stworzone z pól, łąk i lasów, bieszczadzkich połonin oraz wzgórz Beskidu Niskiego. Nie zawiodą się również ciekawi świata i miłośnicy zabytków: tutejsze miasta kryją wiele interesujących, a nawet tajemniczych zabytków. Mamy tu także liczne szlaki piesze, rowerowe i konne, trasy biegowe, dlatego wszyscy, którzy uwielbiają aktywnie spędzać czas, będą zadowoleni. Można tu też żeglować po Jeziorze Solińskim, udać się na spływy kajakowy po Sanie. Silniejszych wrażeń z pewnością dostarczą szybowanie na lotniach i szybowcach. Wspaniałe zabytki, malownicze pejzaże, mnóstwo atrakcji oraz gościnność mieszkańców sprawiają, że co roku województwo jest coraz chętniej odwiedzane przez turystów z Polski z z zagranicy.
CO WARTO ZWIEDZIĆ NA PODKARPACIU?
Przemyśl
Znajdziemy tu zabytkowe kamienice, urokliwe uliczki oraz pochyły rynek. Największą atrakcją miasta jest Zamek Kazimierzowski, w którym mieści się siedziba najstarszego amatorskiego teatru w Europie. W Wieży Zegarowej znajduje się Muzeum Dzwonów i Fajek. Należy zobaczyć tu także Bazylikę Archikatedralną oraz star synagogi. Nad miastem góruje tajemnicze wzgórze "Wzniesienie", na które można wjechać kolejką krzesełkową.
Rzeszów
Jest największym miastem południowo-wschodniej Polski i stolicą Podkarpacia. Powstało w
XIV wieku i przez wiele lat prężnie się rozwijało. Choć II woja światowa spowodowała zniszczenie miasta na znaczą skalę, to jednak Rzeszów jest wciąż atrakcyjny dla turystów. Możemy tu podziwiać zamek z 1906r., który powstał w miejscu dawnej rezydencji Lubomirskich. Nie lada atrakcję stanowi Podziemna Trasa Turystyczna ciągnąca się pod rzeszowskim rynkiem. Dawnej Rzeszów był ważnym ośrodkiem handlowym. Sprzedawano tu sól, ryby i wino, które to wymagały przechowywania w piwnicach. Zatem 10 m pod ziemią powstał system piwnic, połączanych korytarzami, udostępniono dziś do zwiedzania.
Sanok i okolice
Sanok może być dumny ze swojego malowniczego położenia u podnóża pasma Gór Słonnych i Pogórza Bukowskiego. Do atrakcji miasta należy średniowieczny układ urbanistyczny, zamek królewski wzniesiony w latach 1523-1548 oraz skansen Muzeum Budownictwa Ludowego, a także muzeum regionalne z kolekcją ikon.
Krosno
To pełne uroku miasto, które powstało jeszcze w czasach panowania Kazimierza Wielkiego, posiada uroczy, malowniczy rynkiem z dawnymi kamieniczkami, pochodzącymi z różnych okresów oraz z renesansowy Ratusz, który został wzniesiony w latach 20. XVI w. Na Rynku znajduje się również nowoczesna fontanna, która cechuje się efektownym podświetleniem.
Zamek w Łańcucie
Jedna z najwspanialszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Przepiękne wnętrza, otaczający zamek park
w stylu angielskim, liczne pawilony oraz kolekcja powozów sprawiają, że jest to miejsce, które obowiązkowo powinniśmy zobaczyć, będąc na Podkarpaciu.
Magurski Park Narodowy
Prezentuje krajobraz gór średnich i niskich, charakterystyczny dla Beskidu Niskiego. Atrakcją parku jest m.in. pomnik przyrody "Diabli Kamień" i graniczący z parkiem rezerwat „Kornuty”. Na terenie parku znajdują się także zabytki kultury materialnej. Należą do nich pozostałości okazałego grodziska z IX-X wieku, które są najstarszym śladem życia ludzi w tej części Beskidu Niskiego.
Bieszczadzki Park Narodowy
Przez wielu badaczy jest uznawany za jeden z najatrakcyjniejszych parków narodowych na naszym kontynencie. Osobliwością jest piętro połonin z interesującą wschodniokarpacką roślinnością. W 1992r. Bieszczadzki Park Narodowy stał się częścią międzynarodowego rezerwatu biosfery Karpaty Wschodnie.
Drewniane kościoły w Haczowie i w Bliznem
Na Podkarpaciu znajdują się 2 z zespołu 5 drewnianych kościołów, które zostały wpisane na listę UNESCO. Pochodzący z 1388r. Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Haczowie jest najstarszy w tej grupie. Jest to jednocześnie najstarszy kościół o konstrukcji zrębowej w Polsce. Kościół pw. Wszystkich Świętych w Bliznem jest drugim, obok kościoła w Haczowie, tego typu obiektem w regionie. Budynek z drewna jodłowego miał początkowo pełnić funkcje obronne.
Sandomierz
Jest miastem pełnym zabytków. Na szczególną uwagę zasługuje zamek oraz Brama Opatowska. Zamek został wzniesiony w XIV w., w trakcie swojej historii był wielokrotnie przebudowywany, a w okresie potopu szwedzkiego zniszczony. W XIX w. mieściło się tu więzienie. Obiekt wyremontowano w latach 1960-1986r. Obecnie jest on siedzibą Muzeum Okręgowego. Natomiast zbudowana w XIV-XVI w. Brama Opatowska należy do najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce. Jest to również jedyna zachowana brama z czterech, które wchodził w skład sandomierskich murów obronnych. Z wysokości 30 metrów możemy podziwiać panoramę Wisły i Gór Pieprzowych.
Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl