Przewodnik Singapur
Kraj: | Singapur |
Kontynent: | Azja |
Stolica kraju: | Singapur |
4 608 000 osób | |
Powierzchnia: | 692 km2 |
Waluta: | dolar singapurski |
Język: | angielski, chiński |
Wiza: | nie |
PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SINGAPUR
Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?
Singapur jest wyspą, miastem i państwem położonym na wyspach w cieśninie Malakka u południowych wybrzeży półwyspu Malajskiego. Singapur obmywają ciepłe wody cieśnin Malakka i Singapurskiej, łączących Morze Andamańskie z Morzem Południowochińskim, oraz cieśniny Johor, która wąskim, zaledwie dwukilometrowym pasem oddziela kraj od Półwyspu Malajskiego. Większość wysp otaczają rafy koralowe. Nazwa Singapur pochodzi od dwóch sanskryckich słów: singa (lew) i pura (miasto), stąd niekiedy stosowana nazwa Miasto Lwa. Wizerunek posągu Merlion jest znanym symbolem Singapuru, używanym do 1997 jako logo przez singapurską izbę turystyki.
Singapur jest terytorialnie niedużym państwem, ale liczba ludności sięga tu ponad 3 mln. Dlatego jest najgęściej zaludnionym krajem świata. Główną grupą etniczną są tutaj Chińczycy, którzy znacznie dominują nad innymi, drugie miejsce zajmują Malajowie, a dalej Hindusi i Tamilowie oraz Europejczycy, wśród których przeważają Anglicy. Mieszkańcy Singapuru to naród niesamowicie zdyscyplinowany i pracowity. Całość jest podporządkowana rządowi, który ustala reguły i zasady nawet te dotyczące codziennego życia.
Singapur jest terytorialnie niedużym państwem, ale liczba ludności sięga tu ponad 3 mln. Dlatego jest najgęściej zaludnionym krajem świata. Główną grupą etniczną są tutaj Chińczycy, którzy znacznie dominują nad innymi, drugie miejsce zajmują Malajowie, a dalej Hindusi i Tamilowie oraz Europejczycy, wśród których przeważają Anglicy. Mieszkańcy Singapuru to naród niesamowicie zdyscyplinowany i pracowity. Całość jest podporządkowana rządowi, który ustala reguły i zasady nawet te dotyczące codziennego życia.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W SINGAPURZE?
Singapur – miasto
Stolica Singapuru położona jest nad Cieśniną Singapurską w południowej części wyspy. Serce Singapuru stanowi rzeka Singapur i ulokowane wokół niej dzielnice, m.in stara dzielnica kolonialna, Chinatown czy Orchard Road. W architekturze miasta przeważają nowoczesne drapacze chmur, ale mimo tego tonie ono w tropikalnej zieleni, a na ulicach słychać śpiew ptaków. Jest jednym z dwóch miast na świecie, w obrębie których znajduje się rezerwat przyrody. Stworzono tu także ogromny ogród zoologiczny, realizujący koncepcję tzw. otwartego zoo – bez klatek i ogrodzeń. Atrakcją dla turystów jest nocne safari, podczas którego „myśliwi” z latarkami obserwują chodzące luzem drapieżniki, a także Jurong Bird Park, w którym żyje ponad 800 tys. tropikalnych ptaków, cudowne ogrody (Chiński, Japoński, Botaniczny, Storczyków), parki, fontanny i ukwiecone brzegi Singapore River.
Wyspa Sentosa
Wyspa Sentosa, położona zaledwie pół kilometra od miasta, jest popularnym miejscem wypoczynku. Każdego roku odwiedza ją około 3,5 miliona osób – miejscowych i turystów. Jest jedną z największych wysp w porcie Singapur. Niegdyś znajdowała się na niej brytyjska baza wojskowa. Na 375 ha znajduje się wiele atrakcji dla młodszych i starszych: pola golfowe, trzy muzea, szlaki spacerowe, ścieżki rowerowe, park, fontanny, kolejka, tor do jazdy na wrotkach, akwarium z tropikalnymi rybami oraz wiele restauracji i barów.3-kilometrowa plaża oraz dwie plaże na lagunach (piasek jest tu dowożony z Indonezji) oferują doskonałe warunki do pływania, wypoczynku, jazdy na skuterach wodnych, windsurfingu i pływania kajakiem.Do innych atrakcji na wyspie można zaliczyć także Azjatycką Wioskę, Park Wodny oraz różne wystawy.
Rezerwaty
Trudno w to uwierzyć, ale na terenie jednego z najbardziej zurbanizowanych krajów świata zachowało się jeszcze kilka stosunkowo nietkniętych przez cywilizację zakątków. Rezerwat Bukit Timah jest jedynym większym dziewiczym lasem deszczowym, który zachował się w Singapurze. Rezerwat przecina kilka ciekawych pieszych i rowerowych szlaków. W północno-zachodniej części wyspy w Sungei Buloh Nature Park, rezerwacie na bagnach, można obserwować ptaki.
Podwodny Świat
Jedną z największych atrakcji na wyspie Sentosa jest Podwodny Świat, największe w południowo-wschodniej Azji tropikalne oceanarium. Niesamowite wrażenie sprawia przejazd ruchomym chodnikiem w 100-metrowym, akrylowym tunelu, przechodzącym pod dwoma ogromnymi akwariami. W pierwszym znajdują się rafy koralowe z typową dla nich florą i fauną. W drugim są ryby drapieżne, między innymi rekiny.
PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO SINGAPURU
Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Singapurze
Jaki jest klimat w Singapurze?
Singapur położony jest blisko równika, co sprawia, że panuje tu bardzo wilgotny klimat tropikalny; gorący i deszczowy z dwiema porami monsunowymi - monsunem północno-wschodnim między grudniem a marcem i południowo-zachodnim od czerwca do września. W porze pomiędzy monsunami często występują popołudniowe burze.
Kiedy pojechać do Singapuru?
Miasto można odwiedzać przez cały rok. Singapur leży 137 km na północ od Równika. Kraj leży w strefie klimatu równikowego wybitnie wilgotnego, w strefie oddziaływania dwóch monsunów, dlatego ilość opadów zmienia się znacząco w zależności od pory roku. Najsilniejsze opady występują między listopadem a styczniem. Najbardziej sucho jest w maju i czerwcu. Przez okrągły rok temperatura utrzymuje się na mniej więcej na takim samym poziomie – średnia dzienna to 27°C (popołudniami dochodzi przeciętnie do 31°C, a wieczorami spada do 24°C). Względna wilgotność często osiąga nawet 90% w nocy i nad ranem.
Jaka waluta obowiązuje w Singapurze?
Obowiązującą walutą jest dolar singapurski, składający się ze 100 centów. W obiegu są monety o nominałach: 1, 5, 10, 20, 50 centów i 1 SD oraz banknoty: 2, 5, 10, 50, 100, 500 i 1000 SD, a nawet rzadko występujący - 10 000 SD. 1 SD = około 2 PLN
Wymiany dolarów singapurskich na waluty wymienialne można dokonać w bankach oraz licznych oficjalnych kantorach.
Wymiany dolarów singapurskich na waluty wymienialne można dokonać w bankach oraz licznych oficjalnych kantorach.
Jakie są ceny w Singapurze?
Obiad w restauracji ok. 20,0 SD, chiński obiad w tanim barze ok. 5,0 SD, zupy od 2,0 SD, woda mineralna 1,2 SD, coca-cola 1,6 SD, piwo 2,5 - 4,0 SD, kawa w restauracji ok. 4,0 SD, wstęp do muzeum ok. 3,0 SD, gazeta ok. 1,2 SD.
Ile się leci do Singapuru?
Brak bezpośrednich lotów z Polski do Singapuru. Przelot np. Warszawa - Frankfurtu n. Menem (ok. 2 godziny lotu) i dalej Frankfurt - Singapur (ok. 11,5 godziny lotu).
Co warto kupić w Singapurze?
Sprzęt elektroniczny, ubrania, antyki.
Jaka jest różnica czasowa?
Godzina 12.00 w Polsce = godzina 19.00 w Singapurze.
Jak poruszać się po Singapurze?
Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju. System komunikacji publicznej jest bardzo dobrze rozwinięty. W dni powszednie, o różnych porach dnia, pobierane są opłaty za wjazd samochodem do centrum miasta. Przy wyjazdach samochodem z Singapuru do Malezji należy mieć zatankowane co najmniej 2/3 baku. Dla samochodów niezarejestrowanych w Singapurze wprowadzono opłaty za każdy dzień poruszania się po terytorium kraju. Po Singapurze podróżować można wynajętym samochodem, drogi i autostrady są bardzo dobrze utrzymane. Bez zarzutu funkcjonuje też sieć połączeń kolejowych i autobusowych.
Jakie są gniazdka w Singapurze?
230V / 50 Hz. Do żadnego z tutejszych typów gniazdek elektrycznych nie pasują europejskie wtyczki, dlatego należy zaopatrzyć się w adapter przed podróżą lub nabyć go na miejscu. W większości hoteli można jednak wypożyczyć przejściówki.
Kilka ciekawostek o Singapurze?
W Singapurze bardzo rygorystycznie dba się o czystość w środkach komunikacji miejskiej i w miejscach publicznych na terenie całego kraju. Niestosowanie się do zaleceń pociąga za sobą wysokie kary finansowe, np. za wyrzucanie niedopałków papierosów lub zaśmiecanie w inny sposób ulic i chodników grozi grzywna w wysokości 500 SD; za jedzenie i picie w środkach komunikacji miejskiej - grzywna w wysokości 1000 SD; za palenie papierosów w miejscach zakazanych, np. w pomieszczeniach klimatyzowanych, windach - grzywna w wysokości 500 SD. Za przywożenie lub wywożenie narkotyków i handel nimi orzekana jest kara śmierci.
Czy potrzebujemy wizę do Singapuru?
Nie. Od 3 maja 2005 r. obywatele polscy mogą wjeżdżać do Singapuru i przebywać w nim do 90 dni bez wizy. Wymagana ważność paszportu przy wjeździe wynosi minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe na terytorium Singapuru należy mieć bilet powrotny lub bilet do następnego kraju podróży. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu.
Nie ma ograniczeń co do wwozu i wywozu pieniędzy.
Nie ma ograniczeń co do wwozu i wywozu pieniędzy.
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE SINGAPURU
Ambasada Republiki Singapuru
C/o International Press Softcom Limited, 32 Kallang Place, Singapore 339160
tel. (biuro): (0-0 65) 629 251 21
tel. (linia bezpośrednia): (0-0 65) 639 800 70
fax: (0-0 65) 639 800 90
e-mail: vkhloh@singnet.com.sg
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Singapurze
435 Orchard Road #17-02/03, Wisma Atria, Singapore 238877
tel.: (65) 6235 9478 (ext. 102), (65) 6734 0466
tel. kom: (65) 9155 0059
fax: (65) 6235 9479
e-mail: ambassador@pacific.net.sg
e-mail: secretary@pacific.net.sg
Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl
Zobacz także oferty: