71 340 50 50
pn-pt: 9-19, so: 9-16, nd: nieczynne
e-Gazele Biznesu 2015, 2017 i 2019 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy

Opinie: wysoki standard hotelu

Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015, 2017 i 2019 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Tajwan

Region:Tajwan
Kraj:Chiny  [zobacz więcej]
Kontynent:Azja
Stolica kraju:Pekin
Liczba mieszkańców:1 330 045 000 osób
Powierzchnia:9 596 960 km2
Waluta:yuan
Język:chiński
Wiza:tak

Regiony Tajwan

Hainan  |  Hong Kong  |  Pekin  |  Szanghaj  |  Tajwan  |  Tybet

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY CHINY TAJWAN

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Tajwan jest uznawaną przez ONZ częścią Chińskiej Republiki Ludowej. Terytorium to znajduje się pod kontrolą Chin, ale nigdy nie należało do Chińskiej Republiki Ludowej. W Tajwanie znajdują się liczne zakłady przemysłu elektronicznego, spożywczego, włókienniczego, metalowego i chemicznego. Dobrze rozwinięte jest także rolnictwo oraz hodowla trzody chlewnej i drobiu. Znaczna część dochodów państwa pochodzi także z turystyki oraz usług bankowych i finansowych.




CO WARTO ZWIEDZIĆ W CHINACH?



Wielki Mur Chiński

Ten niesamowity zabytek, symbol potęgi Chin i jedyna budowla wzniesiona przez człowieka widoczna gołym okiem z kosmosu. Wznosi się na wysokości około 1000 m n.p.m., ściany wykonane są z płyt granitowych i mierzą 6,5 metra grubości u podstawy, 5,8 m grubości w górnej części i wysokie są na 6,6 m. Jego budowę rozpoczęto w okresie Wiosen i Jesieni (770 - 476 r. p.n.e.). W tamtym czasie poszczególne państewka wznosiły własne mury obronne jako zabezpieczenie przed innymi państewkami feudalnymi oraz mongolskimi koczownikami. Dopiero za czasów panowania pierwszego cesarza z dynastii Qin - Qin Shihuangdi, doszło do połączenia poszczególnych fragmentów muru w jedną całość. Przedsięwzięcie to wymagało pracy setek tysięcy robotników. W późniejszych okresach następowała wielokrotnie rozbudowa i modernizacja Muru. W okresie swojej świetności Mur ciągnął się na długości prawie 8 000 kilometrów.


Armia Terakotowa

W 1974 roku rolnicy kopiący studnię natrafili na fragmenty posągów żołnierzy armii terakotowej. Fakt ten został uznany za największe wydarzenie archeologiczne XX wieku. Odkryte zostały liczące ponad dwa tysiące lat figury wielotysięcznej terakotowej armii. Każda z nich jest unikatowa ma inne rysy twarzy, ubranie czy uzbrojenie. Jest nawet kawalkada 35 koni ciągnących wyrzeźbione w drewnie rydwany. Obecnie w Muzeum Armii Terakotowej można oglądać wykopaliska, a w nowoczesnym kinie również film pokazujący epokę i powstawanie armii terakotowej. Uważa się, że znalezieni żołnierze (około 7 - 8 tys., ale odkrytych zostało ok. 2 tys.) stanowią tylko część jeszcze większej armii, która wciąż pozostaje ukryta w ziemi. Armia ta miała bronić dostępu do grobowca cesarza Qin Shi Huangdi, który w ówczesnych czasach należał do największych mauzoleów świata.


Guilin

Ponadmilionowe Guilin to jedno z najstarszych i najbardziej malowniczych i zielonych miast Chin. Jego historia sięga z górą 2200 lat. Swój urok zawdzięcza przepięknej okolicy wokół miasta - wapiennym wzniesieniom oraz pagórkom o fantastycznych kształtach, w których kryją się niesamowite jaskinie a malowniczy krajobraz poprzecinany jest rzekami i jeziorami. Na niektóre skały wstęp jest dozwolony i można z nich podziwiać panoramę okolicy. Piękny widok na okolicę rozpościera się ze Wzgórza Ujarzmiającego Fale na zachodnim brzegu rzeki Li, a w południowym zboczu wzgórza znajduje się Jaskinia Zwróconej Perły oraz Jaskinia Tysiąca Buddów, w której zgromadzono ponad 400 posągów. Warto odwiedzić również jeden z najlepiej utrzymanych parków - Park Siedmiu Gwiazd, z ogromną jaskinią o księżycowym krajobrazie przystosowaną do zwiedzania przez turystów czy Jaskinię Trzcinowego Fletu. Największą atrakcją rejonu Guilinu jest jednak rzeka Li. W czasie pobytu w Guilinie należy koniecznie odbyć rejs po tej rzece i zachwycić się widokiem wzgórza o fantastycznych kształtach, gajów bambusowych rosnących przy brzegach czy sielankowym widokiem rybaków lub stada mułów wodnych kąpiących się w rzece.


Suzhou

Nazywane Wenecją Wschodu miasto rozsławiły na świecie dwie rzeczy: jedwab i ogrody. To jedno z najstarszych miast w dorzeczy rzeki Jangcy. Dawniej miasto przecinało czternaście kanałów biegnących z ze wschodu na zachód oraz sześć przecinających miasto z północy na południe. Do dnia dzisiejszego zachowała się znaczna część tego systemu. W XIV wieku miasto było czołowym producentem jedwabiu i pozostało nim do dnia dzisiejszego. W szczytowym okresie rozwoju miasta był ponad 100 dużych i małych ogrodów należących do bogatych kupców, producentów jedwabiu, arystokratów i artystów. Uważa się, że chińska sztuka zakładania ogrodów pochodzi właśnie stąd. Jednym z najciekawszych ogrodów jest najmniejszy ogród Suzhou - Ogród Mistrza Sieci. Niezwykle bogaty i kolorowy jest ogród na Wzgórzu Tygrysiego Kurhanu (Huqiu Shan) który wieńczy zbudowana w X wieku krzywa wieża - Pagoda Skały w Chmurach. Na uwagę zasługuje również Ogród Przebywania, jeden z największych ogrodów Suzhou. Warto także spędzić chwilę w taoistycznej Świątyni Tajemniczości, której budowa rozpoczęła się już w 3 w n.e.


Wyspa Putuoshan

To jedno z najbardziej uroczych miejsc w całych Chinach. Jej krajobraz kształtują fascynujące widoki wybrzeża Morza Wschodniochińskiego, romantyczne rozległe plaże z licznymi skałami i głazami o fantastycznych kształtach oraz buddyjskie świątynie z odprawiającymi modły mnichami, rybacy i lokalni rzemieślnicy. Wyspa ta jest świętym miejscem religii buddyjskiej. Putuoshan jest uosobieniem naszych wyobrażeń o Chinach - pagody, pawilony, przepiękne krajobrazy i jaskinie. Wyspa Putuoshan ma 12,5 km2, żyje na niej 4 tys. mieszkańców, a znajduje się tam ponad 20 czynnych świątyń buddyjskich. Najstarsza świątynia na wyspie pochodzi z 916 roku p.n.e.


Klasztor Shaolin

To jedna z największych, i najbardziej eksportowych atrakcji Chin. W 496 roku n.e. cesarz Wen Di z Północnej dynastii Wei zbudował klasztor dla hinduskiego mnicha o imieniu BatuoSławę klasztorowi przyniósł jednak nie Bhadra, ale mnich indyjski Bodhidharma, który przybył około 525 roku do Chin. Był dwudziestym ósmym patriarchą buddyzmu indyjskiego w prostej linii od Buddy i pierwszym patriarchą buddyzmu chán, zwanego potem buddyzmem zen. Pod zarządem Bodhidharmy Shaolin stał się akademią treningową, a poprzez praktykowanie zazen nie tylko areną dla wymiany doświadczeń przybywających tam mnichów, ale również miejscem, w którym eksperci walki mogli podnieść swój niski nieraz status społeczny. Sława klasztoru rosła przez kolejne setki lat, mimo że był trzykrotnie spalony. Ostatni pożar spowodował, że cała świetność tego miejsca została niemalże unicestwiona, a wraz z nim wartościowe dzieła mnichów i ogrom literatury. Obecnie to historyczne miejsce jest w pełni odrestaurowane i odzyskało dawną świetność. Mnisi z klasztoru słyną ze swego perfekcyjnego opanowania sztuk walki. Metody treningowe nie zmieniły się od setek lat. Na siódmym podwórcu znajduje się Pawilon Tysiąca Buddów. W dawnych czasach mnisi trenowali tutaj sztuki walki. Lata treningów spowodowały, że w kamiennej posadzce powstało 48 wgłębień od stóp ćwiczących.


Rzeka Jangcy

Jangcy ma ponad 6300 km długości i jest najdłuższą rzeką Chin, a trzecia pod względem długości na świecie. Swój początek ma w górach Tanggula Shan na południowym zachodzie prowincji Omghai a następnie płynie przez płaskowyż tybetański i kolejnych 7 chińskich prowincji. Uchodzi do Morza Wschodniochińskiego, niedaleko od Szanghaju. Między miastami Fengjie w prowincji Sichuan a Yichang w Hubei znajdują się wielkie Trzy Przełomy, które są jedną z najbardziej niezwykłych atrakcji w Chinach. Przełomy te będzie można odwiedzać do roku 2009, ponieważ do tego czasu zostanie ukończona gigantyczna budowa Tamy Trzech Przełomów. Jej budowa, a co za tym idzie również przeniesienie dużej liczby miast i wsi jest jednym z największych przedsięwzięć hydro-budowlanych na świecie. Spływ rzeka Jangcy jest jedną z największych atrakcji turystycznych Chin.



PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO CHIN

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Chinach



Kiedy najlepiej pojechać do Chin?

Jedno z największych terytorialnie państw świata, leży w trzech strefach klimatycznych: zwrotnikowej (południowe wybrzeża oraz wyspy), podzwrotnikowej (zachodnia, środkowa i wschodnia część kraju) oraz umiarkowanej (północne i północno-wschodnie Chiny). Teoretycznie zatem można zwiedzać Chiny niemal przez cały rok. W porze deszczowej należy jednak unikać południowo-wschodniej i wschodniej części, która ma klimat klimat monsunowy. Jeśli jednak jest to możliwe, starajmy się wybierać do Chin poza lipcem i sierpniem - w całym kraju panuje wtedy pora deszczowa, łagodna dosyć na zachodzie i w we wnętrzu kraju. Na suchych obszarach zachodu występują wtedy natomiast burze pyłowe, a kurz unosi się w powietrzu cały czas.

Ile trwa lot do Chin z Polski?

Pekin - ok. 12 godz.; Warszawa - lotnisko europejskie (np. Wiedeń, Frankfurt) ok. 2 godz., lotnisko europejskie - Pekin - ok. 9-11 godz.

Jakie są różnice czasowe w Chinach?

Po przybyciu do Chin należy przestawić zegarki o 6 godzin do przodu względem czasu polskiego w lecie i 7 godzin w zimie.

Jak dojechać do Chin?

Najlepiej dolecieć do Hong Kongu, który ma dobre połączenia lotnicze z resztą kraju. Na lotnisko międzynarodowe w Pekinie można dolecieć z większośći stolic europejskich i dużych miast amerykańskich. Z Rosji, Kazachstanu można przyjechać pociągiem, autobusem i samochodem z Pakistanu, Nepalu, Wietnamu, Laosu i Birmy.

Czy potrzebujemy wizę do Chin?

Tak. Obywateli polskich obowiązują płatne wizy - 220 PLN/os. (dane z luty 2012), które można uzyskać w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, lub w konsulacie w Gdańsku. Należy przedstawić paszport (ważny min. 6 mies. od daty wyjazdu z Chin), zdjęcie i wypełniony wniosek wizowy oraz potwierdzenia przelotu oraz usług turystycznych w Chinach. Obywatele polscy udający się do Chin muszą mieć ważną wizę pobytową lub tranzytową (osoby oczekujące na międzynarodowe połączenia lotnicze, których pobyt na lotnisku nie jest dłuższy niż 24 godziny, mogą opuścić lotnisko na podstawie krótkotrwałego zezwolenia uzyskiwanego bezpośrednio podczas odprawy paszportowej).

Wyjazd z teryto­rium Chin kontynentalnych do Specjalnej Strefy Administracyjnej Hongkongu i/lub Makao traktowany jest jak opuszczenie granic ChRL i automatycznie anuluje ważność posiadanej wizy jednokrotnej. Planując podróż do tych miejsc, należy pamiętać, aby w chińskich urzędach konsularnych złożyć wniosek o wydanie wizy dwu lub wielokrotnej. Wizę na wjazd do Chin kontynentalnych z Hongkongu lub z Makao można uzyskać w działających tam biurach łącznikowych centralnych władz ChRL, a także za pośrednictwem agencji turystycznej China Travel Service. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach wizę można uzyskać na lot­nisku. Pobyt na terytorium ChRL bez ważnej wizy (czas pobytu wykracza poza termin ważności wizy) karany jest grzywną w wysokości do 1000 USD.

Co warto kupić będąc w Chinach na pamiątki?

Jaspis, jedwab, hafty, batiki, kaszmir, porcelana, materiały do kaligrafii, pieczęcie rzeźbione w marmurze, kule z Kantonu.

Elektryczność w Chinach?

W gniazdach jest 220V 50 Hz, w zależności od regionu kraju używane są różne gniazdka: japońskie, australijskie, brytyjskie i południowoafrykańskie. Do żadnego z powyższych typów nie pasują europejskie wtyczki, stąd należy zaopatrzyć się w adapter przed podróżą, lub nabyć go na miejscu. W większości hoteli można jednak wypożyczyć przejściówki.

Jak można poruszać się po Chinach?

Wszystkie szanujące się linie europejskie latają do Państwa Środka - połączeniami do głównych miast jak Pekin, Szanghaj i Hong Kong, a także mniej ważnych jak: Chengdu, Kanton. Przeloty na trasach lokalnych oferują coraz liczniejsze i nowocześniejsze linie chińskie - m. in. China Air, Dragonair. Samodzielne poruszanie się po Chinach jest raczej utrudnione ze względów kulturowych, językowych i formalnych. Niemniej jednak doskonale rozwinięta jest sieć połączeń autobusowych, a połączenia kolejowe docierają do wszystkich ważnych zakątków kraju - łącznie z Tybetem, słynna nową trasą kolejową. Na trasach gdzie turystom oferowane są kuszetki, jeżdżą komfortowe pociągi z zamykanymi i klimatyzowanymi przedziałami.

Czy warto robić zakupy w Chinach?

W Państwie Środka w Chinach zakupy to nieodłączna część wizyty w tym pieknym azjatyckim kraju. Chińczycy to jedni z najlepszych handlowców na świecie - ceny na bazarach zawsze są zawyżone i uwzględniają konieczność targowania się. Kupowanie na targowisku w Chinach zawsze odbywa się w uprzejmej atmosferze, a zaczynając negocjacje trudno czegoś w końcu nie kupić. Turystom przede wszystkim polecamy tzw. "silk market" w Pekinie, gdzie można kupić dosłownie wszystko - głównie "markową" odzież, ale również stragany i sklepy z perłami w okolicach Szanghaju. W sklepach firmowych, supermarketach ceny są stałe i nie podlegają negocjacjom.

Ciekawostki o restauracjach Chińskich?

Restauracje oferujace posiłki na trasach wycieczek zawsze zatwierdzone sa przez specjalny urząd, który zezwala na serwowanie posiłków obcokrajowcom. Najczęściej w cenę posiłku wliczona jest 1 szklanka napoju, za dodatkowe napoje należy zapłacić dodatkowo. W restuaracji nie ma obowiązku jeść pałeczkami, chociaż jest to mile widziane, oczywiście można kelnera poprosić o sztućce.

Kilka ciekawostek o kuchni Chińskej?

W Polsce utarła się nieprawdziwa informacja, że Chińczycy jedzą psy, jest to oczywiście nieprawdziwe oraz i krzywdzące. Potrawy z psa są przysmakiem w kuchniach mniejszości etnicznych z południa kraju i większość Chińczyków ich nie aprobuje. Tradycje kulinarne są w Chinach bardzo żywe, a posiłek jest zawsze rytuałem, poprzedzonym degustacją herbaty. Pożywienie jest podawane inaczej niż w Europie, nie podaje się pojedynczych porcji, ale półmiski z jedzeniem ustawia się na stole, na wielkiej obrotowej podstawce, aby każdy mógł sięgnąć porcję i zjeść to na co ma ochotę.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE CHIN



Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej

ul. Bonifraterska 1, 00-203 Warszawa
Wydział Konsularny przy Ambasadzie
ul. Bonifraterska 1 ( wejście od ul. Wałowej), Warszawa
tel.: 0048 22 8319129
fax: 0048 22 6354211

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Pekinie

1 Ri Tan Lu, Jian Guo Men Wai, 100600 Beijing (Pekin), PR China
tel.: (00-86 10) 65 32 12 94 do 5
fax: (00-86 10) 65 32 35 67

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Hongkongu

Rooms 3505-06, Hopewell Centre, 183 Queen's Road East Hong Kong
tel.: (00-852) 2840 0779, 2840 0814
fax: (00-86 10) 65 32 35 67

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kantonie

63 Shamian Dajie, 510130 Guangzhou, PR China
tel.: (00-86 20) 81 21 99 93, 81 21 99 94
fax: (00-86 20) 81 21 19 95

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Szanghaju

618 Jianguo Xilu, 200031 Shanghai, PR China
tel.: (00-86 21) 64 33 92 88, 64 33 47 35, 64 74 07 65
tel. dyżurny: (86) 15 0000 444 808
fax: (00-86 21) 64 33 04 17


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


 
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA
PROMOCJE
Rozpocznij rozmowę