PRZEWODNIK TURYSTYCZNY ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE UMM AL QUWAIN
Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?
Każdy, kto zawita do Emiratów Arabskich, będzie zaskoczony tutejszą czystością, porządkiem i bezpieczeństwem. Pozytywne wrażenie na pewno wzmocni możliwość kąpieli w ciepłych wodach Zatoki Perskiej i Oceanu Indyjskiego. Kraj leży w strefie klimatycznej sprzyjającej turystyce przez cały rok - średnia temperatura w styczniu wynosi 18 st. C, w lipcu ok 33 st.C. Lata są więc gorące, ale od października do połowy maja panuje bardzo korzystna pogoda - dni są ciepłe a wieczory przyjemnie chłodne. Przepiękne, białe, piaszczyste plaże zachwycą każdego, podobnie jak architektura czy miejscowe, orientalne bazary. Wybierając się do ZEA trzeba pamiętać o ważności paszportu (6 miesięcy licząc od daty powrotu do Polski).
Dodatkowym obostrzeniem jest fakt, że w paszportach osób wybierających się do ZEA nie mogą znajdować się wizy wjazdowe Izraela lub ślady pobytu w tym kraju, gdyż taki paszport jest w myśl przepisów ZEA nieważny i nie uprawnia do wjazdu na terytorium ZEA. Obywatele RP podlegają obowiązkowi wizowemu. Zgodnie z zasadą sponsorowania wiz obowiązującą w ZEA, wizy udzielane są wyłącznie osobom, dla których uprawniony podmiot uzyska promesę w Urzędzie Imigracyjnym. Tym podmiotem może być osoba fizyczna - obywatel ZEA, lub instytucja: hotel, biuro podróży, przedstawicielstwo linii lotniczych (dotyczy to wiz krótkoterminowych, turystycznych). Nie ma możliwości otrzymania wizy na granicy bez uprzedniego uzyskania promesy wizy.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W EMIRATACH ARABSKICH?
Abu Dhabi
To największy emirat wchodzący w skład ZEA, przyłączony w 1972 roku. Obejmuje powierzchnię 67,340 km2, czyli 86% całkowitego obszaru kraju. Na tym terenie ukształtowały się niziny i pustynia. Stolicą jest miasto Abu Dhabi, gdzie swoją siedzibę mają władze regionu. Na terytorium Emiratu żyje 1,4 mln ludzi, z czego aż połowa w stolicy. Są to głównie Arabowie. Mieści się tu wiele bogatych złóż ropy naftowej, co stawia Abu Dhabi w czołówce regionów największego wydobycia tego złoża. Oprócz tego emirat posiada rozwinięty przemysł cementowy, petrochemiczny oraz rafinację ropy naftowej.
Ajman
Jest najmniejszym z Emiratów, zajmuje jedynie powierzchnię 460 km2. Stolicą emiratu jest miasto o tej samej nazwie. Zamieszkuje tutaj ok. 240 000 mieszkańców, z czego większość to obywatele stolicy. Emirat kusi długimi piaszczystymi plażami, przepięknymi parkami z egzotycznymi roślinami, licznymi restauracjami, ekskluzywnymi butikami, a także tradycyjne bazarami z licznymi pamiątkami. W Ajmanie warto wypożyczyć samochód i wybrać się na wycieczkę do Dubaju. Mimo tych wszystkich zalet Emirat nie został jeszcze odkryty przez turystów.
Dubaj
To najbardziej bardziej znany i drugi co do wielkości emirat ZEA. Jest symbolem luksusu i taniego złota. Dubaj jest miejscem kontrastu powstającego między nowoczesnymi budowlami, które wznoszone są na każdym kroku, a naturą, która obdarzyła emirat przepiękną drobnoziarnistą plażą oraz błękitnym oceanem. Można tu więc znaleźć zarówno dzielnice zabudowane tradycyjną arabską architekturą jak i najnowocześniejsze biurowce i centra handlowe. Swoją sławę zyskał dzięki nowatorskim projektom architektów, którzy chcieli zaskoczyć świat niecodziennymi pomysłami. Tutaj powstał najwytworniejszy i najbardziej ekskluzywny hotel świata , siedmiogwiazdkowy Burj al Arab, zostały usypane wyspy w kształcie palmy czy też mapy świata. To właśnie w Dubaju ma powstać budynek, którego piętra będą się obracały niezależnie od siebie, co spowoduje, że każdego dnia z okien będzie się rozciągał inny widok. Emirat stał się znany też z licznych konferencji, zjazdów oraz wydarzeń sportowych m.in. rozgrywek golfowych. Dubaj jest niewątpliwie turystyczną atrakcją ZEA. Miasto jest bardzo bezpieczne, czyste, leży nad Zatoką Perską. Oferuje wiele plaż, parki rozrywki i niezliczoną liczbę hoteli. Podzielony jest na dwie części kanałem "Creek". Zachodnia część to Bur Dubai, z większością banków, sklepów i instytucji finansowych. Kolejną zachodnią dzielnicą jest Jumeirah, położona bezpośrednio nad Zatoką Perską. To tutaj możemy podziwiać luksusowe wille należące do arabskich szejków. We wschodniej części miasta znajduje się Deira Dubai, zamieszkała głównie przez Hindusów i Pakistańczyków. W dzielnicy tej znajduje się także Gold Souk - targ złota i platyny, oraz Spice Souk - targ przypraw.
Fujairah
Jedyny emirat nieleżący nad Zatoką Perską, a nad wybrzeżem Oceanu Indyjskiego, położony jest między górami Hajar a morzem. Zyskał miano najbardziej malowniczego z Emiratów. Jest to bardzo atrakcyjny region dla turystów lubiących nurkować i snurkować. Ogromna różnorodność barw podwodnego świata sprawiła, że zostały tutaj otwarte trzy rezerwaty morskie, które przyciągają płetwonurków z całego świata. Piaszczyste plaże ciągną się na długości 90 km. Ogrom zieleni sprawia, że każdy może tutaj odpocząć. Hotele wkomponowane są w zieleń egzotycznych ogrodów, co zapewnia prawdziwy wypoczynek.
Ras Al Khaimah
Najbardziej zróżnicowany pod względem przyrodniczym emirat ZEA. Napotkamy tutaj góry, doliny, ale też morze i pustynię. Dzięki temu rozwinęło się w tym regionie rolnictwo, a nie przemysł. Ras Al Khaimah zajmuje powierzchnię 1700 km2 i zamieszkuje tutaj ok. 250 000 mieszkańców. Turystów przyciąga różnorodność krajobrazów, piękna linia brzegowa Zatoki Perskiej i piaszczysta plaża, nowoczesne centra handlowe oraz tradycyjne arabskie souki.
Sharjah
Trzeci pod względem wielkości emirat w ZEA. Znajduje się tutaj najwięcej zabytków kultury arabskiej, dlatego region ten jest atrakcyjny dla turystów. Poza tym region jest spokojniejszy niż sąsiedni emirat - Dubaj, a niewielka odległość do tego miasta podnosi atrakcyjność Sharjah. Region przyciąga także olbrzymią sztucznie stworzoną laguną, szerokimi piaszczystymi plażami oraz mnóstwem sklepików i bazarów. Można tutaj zakupić wyroby ręczne tutejszych mieszkańców np. dywany, pamiątki, złoto, srebro. Jest to jedyny emirat przestrzegający szariatu, czyli prawa kierującego życiem wyznawców sunnickiej jak i szyickiej odmiany islamu. Prawo to jest bardzo restrykcyjne i zakazuje między innymi spożywania alkoholu na terenie emiratu, należy przestrzegać zasad odnośnie ubioru (przykryte ramiona i kolana), a życie nocne poza hotelem nie funkcjonuje.
PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO EMIRATÓW ARABSKICH
Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Emiratach Arabskich
Kiedy najlepiej pojechać do Emiratów Arabskich?
Gorący klimat sprawia, że najlepiej udać się do Emiratów Arabskich zimą. Od listopada do kwietnia utrzymują się umiarkowane temperatury pozwalające na spokojne zwiedzanie całego kraju. Średnia tempertaura w roku nie spada poniżej 24 stopni, natomiast temperatura wody nawet w styczniu, lutym i marcu przekracza 21 stopni.
Jaka waluta obowiązuje w Emiratach?
Dirham Emiratów Arabskich (AED) 1 USD = 3,7 AED ( kurs z maja 2012). Nie ma ograniczeń dotyczących ilości wwożonych dewiz, zatem można ją swobodnie wymieniać na miejscu. Akceptowane są również czeki podróżne i międzynarodowe karty kredytowe.
Jakie ceny są w Emiratach?
Obiad w restauracji od 5 USD, piwo ok. 2 USD, wino ok.5 USD, taksówka - ok. 0.5 USD za kilometr
Jak długo lecimy do Emiratów?
Dubaj - ok. 8 godz. Warszawa - lotnisko europejskie (np. Wiedeń) ok. 2 godz., lotnisko europejskie - Dubaj - ok. 6 godz.
Jakie są różnice czasowe w Emiratach?
Po przybyciu do Dubaju należy przestawić zegarki o 3 godziny do przodu względem czasu polskiego.
Jak podróżujemy po Emiratach?
Pomiędzy Emiratami nie ma regularnych połączeń autobusowych lub kolejowych, można jednak korzystać z taksówek. W Dubaju są one wyposażone w taksometry, w innych miastach warto najpierw uzgodnić cenę. Między miastami kursują minibusy, jednak często trzeba czekać aż uzbiera się komplet pasażerów. Bardzo dobrym sposobem na poznanie Emiratów jest wynajęcie własnego samochodu. Nie jest ono zbyt kosztowne, a daje olbrzymią swobodę poruszania się po kraju. Należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących samego wynajmu:
- osoba wynajmująca musi mieć ukończone 25 lat,
- musi posiadać kserokopię międzynarodowego prawa jazdy i paszportu (strona ze zdjęciem),
- musi mosiadać międzynarodową kartę płatniczą (w razie konieczności zapłacenia mandatu).
Od niedawna kursują Emirates Buses pomiędzy poszczególnymi emiratami, koszt takiego przejazdu to ok. 5 USD w jedną stronę ( np. na trasie Dubaj - Abu Dhabi).
Jakie jest wyżywienie w Emiratach?
Hotele w Emiratach Arabskich słyną z różnorodnej kuchni, w serwowanym menu znajdą się więc nie tylko potrawy regionalne ale także specjały kuchni europejskiej, tajskiej czy libańskiej. W hotelach najlepszych sieci klienci mają do swojej dyspozycji zwykle od kilku do kilkunastu restauracji tematycznych. Wysoki standard usług umożliwia turystom korzystanie z restauracji czy kawiarni także poza hotelami, bez obaw o zdrowie.
Jakie są gniazdka w Emiratach?
Napięcie w gniazdkach - 220 V, europejska wtyczka standardowego typu z dwoma okrągłymi otworami oraz wtyczki brytyjskie z dwoma otworami podłużnymi, poprzecznymi i jednym podłużnym pionowym. Adaptery dostępne są w miejscowych sklepach oraz recepcjach hotelowych
Kilka ważnych informacji przed wyjazdem do Emiratów
Ramadan - muzułmańskie święto religijne, podczas którego przez cały miesiąc obowiązuje ścisły post, jest w Emiratach rygorystycznie przestrzegany. Daty Ramadanu wyznaczane są fazami księżyca. W tym roku Ramadan "wypada" na przełomie września i października. Zakaz spożywania alkoholu jest rygorystycznie przestrzegany w emiracie Sharjah. W pozostałych emiratach alkohol jest dostępny w klubach nocnych i hotelowych restauracjach (ale też nie wszystkich). Nie ma obrotu alkoholem w sklepach. Na teren Emiratów można wwieźć max. 2 litry alkoholu na osobę. Turystów nie obowiązują miejscowe wymogi dotyczące ubioru. Należy jednak pamiętać, żeby dostosować go do klasy hotelu, w którym przebywa się na urlopie. Dodatkowo ubiór kobiet nie powinien być zbyt wyzywający. Na terenie Emiratów obowiązuje całkowity zakaz fotografowania budynków urzędowych. Mieszkańcy ZEA chętnie pozują do zdjęć, należy jednak wcześniej zapytać o zgodę. Kobietom arabskim nie wolno robić zdjęć bez ich zgody oraz zgody ich męża lub innego mężczyzny towarzyszącego kobiecie.
Czy potrzebujemy wizy do Emiratów?
Od 22 marca 2014 r. obywatele polscy mogą uzyskać wizy wjazdowe do ZEA na lotniczych, drogowych i morskich przejściach granicznych (nie dotyczy osób legitymujących się paszportami tymczasowymi) bez konieczności uzyskania wcześniejszej promesy. Wymogiem niezbędnym jest posiadanie paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Żadne inne dodatkowe dokumenty nie są wymagane. Wizy te są bezpłatne, umieszczane w paszporcie w postaci pieczęci i zezwalają na jednorazowy pobyt w ZEA do 30 dni. W każdym przypadku paszport ubiegającego się o wizę musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Obywatele polscy nie potrzebują wiz tranzytowych, jeśli pozostają w strefie tranzytowej lotniska. Władze ZEA nie stawiają przeszkód przy wjeździe osób z paszportami zawierającymi wizy wjazdowe Izraela lub inne ślady pobytu w tym kraju.
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE ZJEDNOCZONYCH EMIRATÓW ARABSKICH
Najbliższa placówka dyplomatyczna ZEA znajduje się w Niemczech.
Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Hiroshimastrasse 18-20, D-10785 Berlin, Niemcy
tel.: 0049 30 51 65 16
fax: 0049 30 51 65 19 00
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Abu Dhabi
Intersection of Delma Street (13th Street) and Karama Street (24th Street)
P.O. Box 2334 Abu Dhabi, United Arab Emirates
tel.: (00-971 2) 44 65 200, 44 65 215
fax: (00-971 2) 44 62 967
Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl