PRZEWODNIK TURYSTYCZNY WĘGRY
Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?
Położone w centrum Europy Węgry to coraz częstszy cel turystycznych wycieczek. Swoją popularność zawdzięczają doskonałemu klimatowi, który gwarantuje ciepło i pełnię słońca od wczesnej wiosny do późnej jesieni, bogatej ofercie turystycznej z jednym z najpiękniejszych miast Europy Budapesztem na czele oraz relatywnie niskim cenom. Węgry choć mocno uprzemysłowione, to także wspaniała przyroda i krajobrazy - bezkresna Puszta, przepiękny i ciepły nazywany często "węgierskim morzem" Balaton i pełne unikatowych zabytków uzdrowiskowe miasta. Na Węgry coraz częściej jeżdżą Polacy. Trudno się temu dziwić, bo oprócz wyjątkowych walorów turystycznych, historia Węgier, niezwykle bogata w dziejowe zwroty, wielokrotnie łączyła nasze narody i w przedziwny sposób splatała nasze dzieje Dzięki stałemu rozwojowi oferty i zaplecza, turystyka na Węgrzech zaczyna odgrywać coraz większą rolę w państwie - szacuje się iż Węgry odwiedza ponad 30 mln turystów rocznie.
CO WARTO ZWIEDZIĆ NA WĘGRZECH?
Miszkolc
Miszkolc Miszkolc to trzecie co do wielkości miasto Węgier, położone w północno-wschodniej części Węgier u podnóży Gór Bukowych przy ujściu rzeki Szinva. Od X wieku został zbudowany przez Węgrów w tej miejscowości gród, jednakże w 1241 roku został kompletnie zniszczony przez Mongołów. Od XV wieku Miszkolc był miastem królewskim. W latach 1596-1686 znajdował się pod panowaniem imperium tureckiego. W mieście warto odwiedzić między innymi muzeum, ruiny gotyckiej twierdzy, kościoły gotyckie i barokowe. Miszkolc jest też uzdrowiskiem ze źródłami mineralnymi (słynne kąpieliska jaskiniowe w dzielnicy Miskolctapolca). Synagoga w Miszkolcu została zaprojektowana przez Ludwiga Förstera oraz zbudowana w latach 1856-1862 w stylu neoromańskim.
Pecz
Pecz to piąte co do wielkości miasto Węgier, położone w południowej części kraju, na południe od gór Mecsek, na zachód od Dunaju. Za czasów rzymskich miasto nosiło nazwę Sopianae. Od 1009 mieści się w Peczu siedziba biskupstwa. Warto w Peczu odwiedzić liczne muzea, między innymi porcelany (fabryka Zsolnay), katakumby wczesnochrześcijańskie pochodzące z. IV wieku, katedrę z kryptą. kaplicę szpitalną Św. Jana Nepomucena, a także najstarszy uniwersytet na Węgrzech (ufundowany w 1367 r. przez Ludwika Węgierskiego), pierwsza węgierska biblioteka publiczna (XVII w.), teatr narodowy, ogród zoologiczny, wieża telewizyjna. Do niedawna Pecz był ważnym ośrodkiem przemysłu górniczego. Dziś pełni rolę ważnego ośrodka akademickiego i usługowego. Cmentarz wczesnochrześcijański w Peczu został zapisany na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 2000 r.
Eger
To właśnie stąd pochodzi słynne "Egri Bikavér", czyli "Bycza Krew", świetne czerwone wino, którego można skosztować w słynnej Dolinie Pięknych Kobiet (Szépasszony völgye). Atrakcją dla turystów są liczne piwnice winne ze stołami wystawionymi na zewnątrz, z cygańską muzyką i typowymi węgierskimi zakąskami. Samo miasto, w którym król Stefan założył w XI wieku pierwsze biskupstwo, chlubi się swoją historią i bohaterską obroną twierdzy, która oparła się atakowi wojsk osmańskich podczas pierwszego szturmu. Dopiero w 1596 roku Eger przeszedł pod panowanie tureckie. Na początku XVIII wieku był tu ważny ośrodek antyhabsburgskiego powstania Rakoczego. Ruiny twierdzy są do oglądania, zwiedzić też należy klasycystyczną katedrę, pałac arcybiskupi, a także wejść na szczyt minaretu, skąd podziwiać można piękny widok. W Eger jest również wspaniałe, od dawna rozbudowywane kąpielisko z łaźnią parową i basenami o różnych temperaturach wody (28-32 st. C). W czasie II wojny światowej właśnie w Eger znajdował się jeden z największych obozów dla internowanych polskich żołnierzy, co upamiętnia tablica wmurowana w ściany zamku.
Hollókő
Hollókő to wieś w komitacie Nógrád na Węgrzech, która obecnie pełni funkcję skansenu. Hollókő to jedyna wioska na Węgrzech, która wraz z jej naturalnym otoczeniem w 1987 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wioskę otacza Park Przyrody Hollókő o powierzchni 141 hektarów, z rzadkimi okazami flory oraz śladami dawnych zwyczajów uprawy roli na wąskich poletkach. Na wzgórzach Cserhát, które otaczają wioskę, wznoszą się ruiny zamku z XIII wieku. Zamek został prawie w całości odrestaurowany i od 1996 roku udostępniony zwiedzającym. W jego wnętrzach są organizowane wystawy tematyczne, przedstawienia teatralne i turnieje rycerskie.
Jezioro Balaton
Jezioro Balaton jest zarówno największym jeziorem Węgier jak i Europy Środkowej. Jezioro jest stosunkowo płytkie, największa głębokość wynosi 11m. Balaton jest centrum turystyki i rekreacji. Sezon turystyczny trwa od czerwca do końca sierpnia. Średnia temperatura wody w lecie wynosi około 23° C, co czyni kąpiel bardzo przyjemną. Inne atrakcje turystyczne to m.in.: żeglowanie, wędkarstwo oraz zwiedzanie okolicznych terenów - winnic na północnym brzegu oraz tętniących życiem kurortów na południu. Miejscem godnym zwiedzenia jest również półwysep Tihany na którym znajduje się muzeum i biologiczna stacja badawcza. Nazwa Balaton oznacza mniej więcej "błotniste jezioro" i - ponieważ Węgry nie mają dostępu do morza - jezioro często nazywane jest "węgierskim morzem".
Hortobágy i Puszta
Hortobágy to kraina na Węgrzech, na terenie Wielkiej Niziny Węgierskiej. Obszar ten położony jest między Debreczynem i środkową Cisą. Jest to słony step o powierzchni ok. 52 tys. ha. Ciekawostką jest to że na tej ogromnej łące porośniętej trawą można zaobserwować zjawiska fatamorgany. Hortobágy to niezwykłe bogactwo świata roślinnego i zwierzęcego, szczególnie ptaków. Głównym punktem Parku Narodowego jest dziewięcioprzęsłowy most położony nieco na zachód od miejscowości Hortobágy. Jest to najdłuższy most kamienny na Węgrzech. Wybudowano go na przełomie lat 20 i 30 XIX wieku według projektu Ferenca Povolnyego. Jego łączna długość wynosi ponad 167m.
Park Narodowy Aggtelek
Park Narodowy Aggtelek utworzono na pograniczu węgiersko-słowackim, na terenie obejmującym niewielkie górskie pasmo o tej właśnie nazwie. Jest to jedyne miejsce w kraju Madziarów, w którym chronione są jednocześnie formacje roślinno-skalne na powierzchni i pod powierzchnią ziemi. Region ten położony jest bowiem na wapiennym podłożu, w którym działająca przez miliony lat woda i dwutlenek węgla wyżłobiły jedyne w swoim rodzaju jaskinie i groty, w tym największą na Węgrzech - jaskinię Baradla. Ze względu na niezwykłe bogactwo zachowanych form skalnych oraz specyficzne warunki naturalne panujące na tym terenie w 1995r. Park Narodowy Aggtelek został wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO. Na terenie parku znajdują się dwie znane miejscowości - Aggtelek i Jósvafő. Obie, choć niewielkie, są chętnie odwiedzane przez turystów, gdyż to właśnie w nich znajdują się najpopularniejsze wejścia prowadzące do największych i najpiękniejszych jaskiń.
PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM NA WĘGRY
Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Węgrzech
Co warto kupić na Węgrzech?
Wino, wino i wino, a także ceramika, porcelana, kryształy, wyroby z drewna i wikliny.
Jak dojechać na Węgry?
Z Polski można dojechać do Budapesztu pociągiem wyjeżdżającym z Warszawy. PKS Rzeszów oferuje regularne przejazdy autobusowe na linii Rzeszów - Miszkolc. Połączenia lotnicze na Węgry obsługują Węgierskie Linie Lotnicze MALEV.
Kiedy pojechać na Węgry?
Najlepszy okres na zwiedzanie Węgier to czas od maja do września.
Czy potrzebujemy wizę na Węgry?
Nie.
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE WĘGIER
Ambasada Republiki Węgierskiej
ul. Chopina 2, 00-559 Warszawa
tel.: 628 44 51-55
fax: 621 85 61
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Budapeszcie
Varosligeti Fasor 16, H-1068 Budapest
tel.: (00361) 413 8200
tel. (sekretariat): (00361) 413 8228
fax: (00361) 351 1723
Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl